"Dzieci Cienie" - już niedługo w Polsce!

Autor: Wydawnictwo Jaguar Redaktor: Kilm

Dodane: 25-08-2011 13:15 ()


 

Dzieci Cienie Margaret Haddix to siedmiotomowy cykl krótkich powieści osadzonych w fikcyjnym świecie przyszłości, w którym obowiązuje Prawo Populacyjne zakazujące rodzinom posiadania więcej niż dwojga dzieci.

Seria Dzieci Cienie sprzedała się na świecie w nakładzie ponad 5 000 000 egzemplarzy, została wyróżniona wieloma prestiżowymi nagrodami, a także brała udział w programie dydaktycznym "One Book, One City". Premiera dwóch pierwszych tomów serii - "Wśród ukrytych" oraz "Wśród oszustów" już 6 października tego roku.

 

 

 

Kilka faktów:

Bohaterowie: Bohaterami powieści Haddix są "trzecie dzieci", zakazane dekretem rządu, skazane na niebyt lub funkcjonujące w ukryciu. Bohaterem głównym jest Luke, skrywany przed światem trzeci syn rodziny Garnerów. Chłopak nie może brać udziału w normalnym życiu rodziny i nie ma kontaktu z zewnętrznym światem. Dopiero znajomość z Jennifer, nielegalną córką jednego z oficerów Policji Populacyjnej, uświadamia mu, że nie jest jedynym pozbawionym wszelkich praw człowiekiem.

Miejsce akcji: Fikcyjne totalitarne państwo, w którym Rząd ustanowił dekret zakazujący posiadania więcej niż dwojga dzieci. Oficjalnym powodem są kurczące się zasoby żywności, nieoficjalnym - władza. Nad przestrzeganiem prawa czuwa Policja Populacyjna o niesprecyzowanych, za to bardzo szerokich kompetencjach. Karą dla nielegalnych jest śmierć.

Seria: Wśród ukrytych otwiera siedmiotomowy cykl antyutopijnych powieści dla młodzieży w wieku 12+, które podejmują takie tematy, jak prawo do wolności słowa, przekonań, do decydowania o własnym życiu. Młodzi bohaterowie stają oko w oko z wrogą im rzeczywistością i muszą mierzyć się z konsekwencjami podejmowanych decyzji. Szybkie tempo akcji, zaskakujące wydarzenia, a nade wszystko sposób narracji, sprawiają, że powieści Haddix są, mimo ciężaru poruszanych problemów, wciągającą lekturą. Seria „Dzieci Cienie” poraża realizmem, a opisy działania totalitarnego ustroju przerażają bardziej niż niejeden horror. Żelazna konsekwencja Haddix w budowaniu fikcyjnego świata pozwoliła na wykreowanie ze wszech miar prawdopodobnej i mrożącej krew w żyłach rzeczywistości, bez konstrukcyjnych niedociągnięć i bez miejsc na bezproblemowy happy end.

 

 

Na serię “Dzieci Cienie” składają się następujące tytuły:

  • Among the Hidden (Wśród ukrytych) – październik 2011
  • Among the Impostors (Wśród oszustów) – październik 2011
  • Among the Betrayed (Wśród zdradzonych) – styczeń 2012
  • Among the Barons (Wśród notabli) – styczeń 2012
  • Among the Brave (Wśród odważnych) - 2012
  • Among the Enemy (Wśród wrogów) - 2012
  • Among the Free (Wśród wolnych) - 2012

 

 

Margaret Peterson Haddix to amerykańska pisarka, która ma na koncie niemal 30 powieści dla młodzieży, w tym bardzo popularne serie z pogranicza fantastyki. Urodzona w 1964 roku w małym miasteczku w Ohio, Haddix studiowała dziennikarstwo, literaturę oraz historię. Zadebiutowała w 1995 roku powieścią „Running Out of Time”. Za swoje książki była wielokrotnie nagradzana (m.in.: International Reading Association’s Children’s Book Award; American Library Association Best Book), a jej powieści stale goszczą na liście bestsellerów „New York Timesa”. Margaret Haddix mieszka wraz z mężem i dwojgiem dzieci w Columbus w Ohio.

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...