Recenzja książki "Synowie dębu" Davida Farlanda
Dodane: 14-02-2009 11:45 ()
„Król Ziemi, Gaborn Val Orden, zapewnił światu wieloletni pokój i szczęśliwość. Tymczasem jego wrogowie wcale się nie poddali i wykorzystują jego śmierć, aby na nowo rozpętać wojnę o władzę nad światem. Dziewięcioletni synowie Gaborna, Fallion i Jaz, stają się pierwszym celem ich ataku, dlatego wraz z opiekunami muszą uciekać z miasta.(...)"
Prolog zaczyna się dość niejasno - dwoje Tych Złych knuje przeciw światu. Gdzie Gaborn? Gdzie wszyscy bohaterowie poprzednich tomów*? Te same pytania pojawiają się w pierwszym rozdziale - mamy synów, mamy żonę, Iomę, nie ma króla. Ale potem już wszystko staje się jasne - król umiera, siedziba rodziny królewskiej jest atakowana. Akcja toczy się wartko i nie ma nawet chwili na zastanawianie się.
Zaskoczyła mnie jakość książki. Bo niby cykl powinien skończyć się na „Kościelisku". Raubeni pokonani, Raj Achten również. To takie sztuczne przedłużanie. Nigdy nie lubiłam takich książek. W końcu po jakimś czasie powinny się autorowi skończyć pomysły. A tu niespodzianka - nie dość, że się nie skończyły, to są jeszcze lepsze. Fallion nie zostaje Królem Ziemi, za to idzie w ślady tkaczy płomieni. Dowiadujemy się wiele o tajemniczej krainie za krańcem świata. I czym jest dziwaczny graak? Podpowiedź co do charakteru książki może dać okładka. W tle zieleń, wodospady i sielanka. Na pierwszym planie bogato ubrany młodzieniec lecący na dwunogim łuskowatym stworze.
Osoby, które nie czytały poprzednich części, powinny się zapoznać choć ze streszczeniem i mechaniką darów. Wtedy książka nadaje się dla wszystkich. Wartka akcja porywa, przywiązuje do bohaterów, a skomplikowane zależności sprawiają, że czyta się ją z niesłabnącym zainteresowaniem.
*Synowie dębu to piąty tom cyklu „Władcy Runów". Poprzedzają go: Suma wszystkich ludzi, Wilcze Bractwo, Uczennica czarnoksiężnika, Kościelisko.
korekta: Elanor
Tytuł: Władcy Runów: Synowie dębu
Autor: David Farland
Tytuł oryginału: Sons of the Oak
Tłumaczenie: Radosław Kot
Wydawnictwo: Rebis
ISBN: 978-83-7510-179-9
Liczba stron: 363
Dziękujemy Wydawnictwu Rebis za udostępnienie książki do recenzji.
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...