"Odźwierny" - premiera
Dodane: 09-01-2009 23:21 ()
Tytuł: Odźwierny
Cykl: Tułacze
Autor: Siergiej i Marina Diaczenko
Tłumaczenie: Witold Jabłoński
Wydawca: Solaris
Data wydania: 19 stycznia 2009 r.
Oprawa: miękka
Liczba stron: 280
Cena: 29,90 zł
Pierwsza część cyklu fantasy Tułacze (Skitalcy).
"Odźwierny" jest debiutem powieściowym Mariny i Sergieja Diaczenków i zarazem pierwszym tomem cyklu Tułacze, opowiadającego o ludziach błąkających się na pograniczu dwóch światów, realnego i nadprzyrodzonego. Wielki czarnoksiężnik traci wszystko: magiczną moc i miłość swego życia. Wystawiony zostaje na pokusy złowrogiej, diabolicznej potęgi, która pragnie przedostać się do ludzkiego świata. Za cenę odzyskania czarodziejskich zdolności miałby się stać tytułowym Odźwiernym, który otworzy wrota wymiarów i sprowadzi na świat niewyobrażalne zło. Czy wybierze drogę zemsty na tych, którzy go odrzucili i potępili? A może znajdzie w sobie dość sił, by oprzeć się demonicznej pokusie?...
Powieść została szybko zauważona i wyróżniona nagrodą Euroconu dla najlepszych europejskich fantastów roku.
Małżeństwo Marina i Siergiej Diaczenko to niekwestionowani liderzy fantastyki rosyjskiej; posługując się sztafażem fantasy czy urban fantasy, opisują to, co interesuje ich najbardziej: człowieka i jego zachowanie w ekstremalnych sytuacjach. Ów sztafaż służy im jedynie jako tło, raz mocniej zarysowane, raz słabiej, dla przedstawienia swego głównego bohatera: człowieka, czy to obdarzonego jakimś nadzwyczajnym talentem, czy to najzupełniej zwyczajnego; akcja ich utworów toczy się bowiem przede wszystkim w ludzkich duszach.
Marina urodziła się w 1968 roku, z wykształcenia jest... aktorką teatralną. Wykłada sztukę scenicznej wymowy w Kijewskim Instytucie Teatralnym, jest też prezenterką telewizyjną. Siergiej urodził się w 1945 roku. Z wykształcenia lekarz-psychiatra.
Na niwie fantastyki zadebiutowali w 1994 roku powieścią Priwratnik, otwierającą tetralogię luźno ze sobą powiązanych powieści Skitalcy; cykl ten jest chyba najbardziej ze wszystkich utworów Diaczenków zbliżony do klasycznego wyobrażenia o literaturze fantasy. Bohaterem powieści jest upadły mag, który utracił wszystko, co posiadał, w tym miłość i magiczną moc. Priwratnik został zauważony i doceniony, o czym świadczy chociażby przyznana zań nagroda Euroconu dla najlepszych europejskich fantastów roku.
Kolejne lata przynoszą coraz lepsze powieści: Czas wiedźm (w Polsce uznana najlepszą powieścią zagraniczną roku 2003), Pieshchera, Dolina sumienia, Kaźń, Armaged-dom, Magom wszystko wolno, Waran, Dzika energia – książka napisana pod kątem tworzonego przez Rusłanę (zwyciężczyni Eurowizji) przedstawienia muzycznego.
Diaczenko pisują także typowe baśniowe fantasy – Rytuał – czy też urban fantasy. Wydana w 2007 roku powieść Vita nostra czy ostatni projekt – jest główną kandydatką do najważniejszych rosyjskich nagród fantasy. W tym roku na początku lipca urban fantasy Mariny i Siergieja Diaczenków "Vita nostra" będąca swoistą repliką z Hogwartem, zdobyła na moskiewskim Euroconie 2008 wiele wyróżnień i nagród, w tym Nagrodę Nagród - została wybrana najlepszą powieścią fantastyczną początku XXI wieku.
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...