Recenzja książki "Wcielenia zła" Rodneya Castledona

Autor: Rafał „Merlin" Hordyjewski Redaktor: druzila

Dodane: 23-12-2008 10:36 ()


Praca Rodneya Castledona „Wcielenia zła", wydana nakładem wydawnictwa Bellona, jest swego rodzaju przewodnikiem po biografiach najbardziej złych postaci w historii ludzkości. Książka składa się z  trzynastu części, w których w każdej z nich przedstawiono w formie krótkiego biogramu danego zbrodniarza. 

Autor zachował podział chronologiczno - tematyczny, zaczyna od omówienia postaci starożytnych i średniowiecznych, następnie zmierza w kierunku czasów współczesnych. Poznajemy sylwetki okrutnych kobiet, nazistów, zbrodniarzy wojennych i władców-tyranów. Nie mogło zabraknąć seryjnych morderców, zamachowców czy przedstawicieli mafii.  Oprócz nazwisk, które powszechnie są kojarzone ze złem takich jak Hitler, Stalin, Iwan Groźny, Kaligula, autor przedstawia sylwetki osób, które zwykle nie są postrzegane negatywnie. 

Mamy okazję poznać niecne postępki słynnych władców jak Aleksander Wielki, Katarzyna II czy ostatni car Rosji Mikołaj II. Książka przywołuje zatem niektóre mniej znane fakty z życia wybitnych osób i pokazuje ich prawdziwą naturę. Okazuje się, że geniusz idzie często w parze z okrucieństwem, a zło, czy ludobójstwo w dzisiejszym rozumieniu towarzyszy władzy od wieków. Tymczasem zła reputacja nie zawsze jest prawdziwa. Choć okrucieństwo często zależy od epoki, niektóre są niejako bardziej nań podatne, dzięki książce widzimy, że ludzka natura jak i skłonność do czynienia zła pozostają takie same. XX wiek był być może najkrwawszym w dziejach ludzkości. Wraz z rozwojem technologii człowiek udoskonalił zabijanie, jednocześnie zło objawiło się w rzec można wcielonej postaci w osobach seryjnych morderców, działających jak się wydaje irracjonalnie.

Ciekawostką jest wyróżnienie przez autora kategorii zła spowodowanego bezczynnością, do której zaliczono działania kapitana Stanleya Lorda, dowodzącego statkiem płynącym w pobliżu Titanica w dniu jego katastrofy. Choć prawdopodobnie mógł udzielić pomocy tonącej jednostce nie zdecydował się na to.

Przyznać trzeba, że wybrana forma leksykonu ma swoje wady i zalety. Do pierwszych zaliczyć należy czasem zbyt ogólne przedstawienie życia danej osoby. Z drugiej strony mamy okazję zapoznać się z szeregiem mniej znanych postaci. Należy zatem traktować tę pozycję jako bedeker po światowych okrutnikach, będący jednak wstępem do bliższego zapoznania się z biografiami bohaterów.

Intencja autora było przedstawienie panoramy złoczyńców by w ten sposób zgłębić przyczyny ich postępowania. Na podstawie swych badań dochodzi do wniosku, że jego bohaterowie w większości świadomie i systematycznie czynili zło. Czy był to efekt wychowania w danej epoce, przemian społecznych, politycznych jakich byli świadkami, a może swego rodzaju korzystania z nadarzającej się okazji? Próbę odpowiedzi znajdziemy we „Wcieleniach zła".

Korekta: Sienio

Tytuł: Wcielenia zła. Najgorsi ludzie świata

Wydawnictwo: Bellona

Data wydania: Październik 2008

ISBN: 978-83-11-11281-0

Liczba stron: 400

Wymiary: 170 x 240 mm  

 

Dziękujemy Wydawnictwu Bellona za udostępnienie książki do recenzji.

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...