Kultura gniewu w grudniu

Autor: Motyl Redaktor: Motyl

Dodane: 10-12-2008 15:47 ()


 

WARTOŚCI RODZINNE

„Nie wszyscy są zadowoleni”

scenariusz i rysunki: Michał „Śledziu” Śledziński

32 strony, format B5

okładka i środek w kolorze

oprawa miękka szyta

wydawca: kultura gniewu

data wydania: grudzień 2008

ISBN 978-83-60915-23-3

 Plansze

 

„Wartości rodzinne” to nowa seria komiksowa autorstwa Michała „Śledzia” Śledzińskiego, twórcy m.in. słynnego „Osiedla swoboda”, czy „Na szybko spisane”, jednego z najgłośniejszych polskich komiksów ostatnich lat.

W pierwszym odcinku „Wartości rodzinnych", pt. „Nie wszyscy są zadowoleni”, poznajemy rodzinę Królów. To modelowa polska familia 2+2: tata Edgar pracujący w zbrojeniówce, mama Elżbieta przesiadująca w domu z najlepszym przyjacielem, kieliszkiem wina oraz dwójka dzieci w wieku szkolnym - Tobiasz (fan strongmenów) i Tara (emo dziewczyna). Oczywiście mają również psa. Gdy ich poznajemy wiodą sielskie życie w jednorodzinnym domku, nie wiedząc, że wkrótce wszystko się zmieni. A katalizatorem zmian, będzie niespodziewany gość, którego Królowie przygarnęli pod swój dach. Jezus.

Choć w „Wartościach rodzinnych” w centrum wydarzeń znajduje się rodzina, wokół niej pojawiają się liczne postaci drugiego planu. W komiksie Śledzia będą nimi m.in. ekscentryczny generał Grot i jego adiutant pracujący nad tajemniczym i złowieszczym Projektem „Sobieski”, czy Masza - ukraińska pani od sprzątania, która jest nie tylko tym, za kogo się podaje. 

Tworząc dziejąca się we współczesnej Polsce komediową serię Śledziu inspirował się kultowymi amerykańskimi serialami - „Głową rodziny” i oczywiście „Simpsonami”. Jednak dzięki swojemu niebanalnemu poczuciu humoru, wyczulonemu zmysłowi obserwacji i niezwykłej wyobraźni udało mu się stworzyć opowieść oryginalną i wyjątkową.

 

 

TRZY PARADOKSY

scenariusz i rysunki: Paul Hornschemeier

84 strony, format B5

okładka i środek w kolorze

oprawa miękka szyto-klejona ze skrzydełkami

wydawca: kultura gniewu

data wydania: grudzień 2008

wydawca oryginału: Fantagraphics Books

ISBN 978-83-60915-22-6

Plansze

Paul, twórca komiksów, przyjeżdża do swojej rodzinnej miejscowości, małego miasteczka w stanie Ohio, by odwiedzić starzejących się rodziców. W trakcie długiego spaceru z ojcem odwiedza miejsca, które odegrały ważna rolę w jego dzieciństwie. Przypominają mu one wydarzenia z przeszłości – niby zepchnięte gdzieś w podświadomość a jednak wciąż nie dające spokoju.     

W tej nietypowej autobiograficznej opowieści Paul Hornschemeier, jeden z najciekawszych młodych twórców amerykańskiego komiksu, zastanawia się nad kwestiami z pozoru banalnymi - jak drobne wydarzenia sprzed wielu lat wpływają na naszą teraźniejszość? Czy możemy się zmienić? Co w życiu jest ważne?

Sposób, w jaki postawione są te pytania zmusza, by na nowo się nad nimi zastanowić. A wtedy może okazać się, że stare odpowiedzi przestały być aktualne.  

 

 

 Plansze

„Kompot“, to projekt, który jest efektem współpracy Polskich i Izraelskich artystów komiksowych w ramach Roku Polskiego w Izraelu, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Jesienią 2007 roku w Warszawie i w Tel Awiwie odbyły się warsztaty, których celem było stworzenie historii komiksowych inspirowanych rzeczywistościa Polski i Izraela. Po roku intensywnych prac i artystycznych sporów udało się wydać album w dwóch wersjach: polsko-hebrajskiej i angielskiej. Pracy nad albumem towarzyszyła wystawa w Muzeum Komiksu w Holon w Izraelu, która prezentowała szkice, scenariusze, scenopisy obrazkowe artystów biorących udział w projekcie. Wernisaż wystawy odbył się w czerwcu 2008 roku.

Kiedy niemal dwa lata temu zaczęliśmy rozmowy z naszymi izraelskimi przyjaciółmi na temat polsko-izraelskiego albumu komiksowego oraz warsztatów, jednego byliśmy pewni – chcieliśmy wyjść poza stereotypy. Polityka panującego w powojennej Polsce reżimu komunistycznego nie pozwoliła na swobodny polsko-izraelski dialog. starano się również wymazać ogromne znaczenie jakie wspólna kilkusetletnia polsko-żydowska historia ma dla polskiej kultury i tożsamości. Blokada informacji spowodowała, że dla wielu izraelczyków polska współczesna nie istniała, w ich wyobraźni pozostawała wciąż miejscem zagłady. Pragnęliśmy spojrzeć na Polaków i na Izraelczyków z nowej, wspólnej perspektywy. Zaczęliśmy więc przewrotnie od analizy wzajemnych stereotypów i właśnie ich przełamywaniu poświęcone były warsztaty, w których wzięli udział twórcy niniejszej książki, w Polsce i w Izraelu. po drodze rodziły się fascynacje, wybuchały awantury o historię obu krajów, spory o historie osobiste, była męka, ale też ogromna radość wspólnego pisania i rysowania. Album, który powstał, pokazuje jak ważny jest żywy kontakt Polaków i Izraelczyków – kontakt poprzez kulturę, wspólną twórczość i komentowanie świata.

Katarzyna Wielga i Marta Wójcicka – kuratorki projektu

 

Twórcy biorący udział w projekcie:

Zeev Engelmayer – rysownik, illustrator, wielokrotnie nagradzany w Izraelu i za granicą, publikuje regularnie w dzienniku Yedioth Ahronoth, twórca magazynu Syrup

Daniel Goldstein – rysownik, illustrator, publikuje w dzienniku Maariv, współtwórca magazynu komiksowego Blender

Rachely Rotner – rysowniczka, ilustratorka, dziennikarka magazynu Rating

Krzysztof Ostrowski - rysownik, illustrator, wokalista zespołu Cool Kinds of Death, wielokrotnie nagradzany na festiwalu komiksów w Łodzi 


Michał "Śledziu" Śledziński - rysownik, illustrator, twórca magazynu komiksowego Produkt, autor serii komiksowej Osiedle Swoboda

Joanna Karpowicz - rysowniczka, ilustratorka, nagradzana na festiwalu komiksów w Łodzi


Łukasz Mieszkowski - rysownik, illustrator, twórca serii komiksowej Ursynowska Specgrupa od Rozwałki

Jakub Szczęsny - architekt, rysownik, kurator, członek grupy Centrala, publikował w magazynie Fluid 

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...