"Polaris" - premiera

Autor: Paragon Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 06-12-2008 08:21 ()


 

Tytuł: Polaris

Autor: Jack McDevitt

Tłumaczenie: Jolanta Pers

Wydawca: Solaris

Data wydania: 04.12.2008 r.

Oprawa: miękka

Liczba stron: 400

Cena: 39,90 zł

 

 

 

Jack McDevitt jest nazywany w USA następcą - i bardzo to zasłużone miano - Isaaca Asimova i Arthura C. Clarke'a. W swoich powieściach łączy bowiem znajomość nauki i futurologiczne wizje z sensacyjną fabułą. Drugi tom luźno ze sobą powiązanych opowieści o Aleksie Benedikcie, znanym galaktycznym handlarzu antykami i artefaktami. Jacht kosmiczny Polaris zaginął, a los pilota i pasażerów jest nieznany. Alex wpada na trop tajemnicy.

Alex Benedict, handlarz antykami, który w poprzednim tomu cyklu, „Smykałka do wojny”, wsławił się sensacyjnym śledztwem historycznym na temat bohatera wojennego, Christophera Sima, oraz jego urocza asystentka, Chase Kolpath, stają w obliczu nowej zagadki. Agencja Badań Planetarnych i Astronomicznych wystawia na sprzedaż pamiątki po pasażerach statku „Polaris”; podczas jego misji, której celem była obserwacja zderzenia białego karła z gwiazdą Delta Karpis, wszyscy pasażerowie i kapitan zaginęli w tajemniczych okolicznościach. Alex dochodzi do wniosku, że w zainteresowaniu przedmiotami osobistymi zaginionych jest coś dziwnego: podczas wystawy poświęconej „Polaris” dochodzi do zamachu bombowego, nowych właścicieli cennych przedmiotów odwiedzają osoby przedstawiające się fałszywymi nazwiskami i pod różnymi pretekstami usiłują obejrzeć artefakty, ktoś włamuje się do domu Alexa, a kiedy ktoś próbuje zabić Alexa i Chase, staje się jasne, że mimo upływu lat tajemnica związana z misją „Polaris” jest nadal żywa i komuś zależy na tym, by nigdy nie została odkryta.

 

 

John Charles McDevitt - to amerykański pisarz (ur. 1935). Pisze hard SF, a debiutował późno, bo dopiero na początku lat 80. W Polsce dopiero powoli rozpoznawany, ale ta sytuacja wkrótce się zmieni. Jego powieści kilkukrotnie były nominowane do ważnych nagród SF, wreszcie w 2007 roku, za powieść Seeker McDevitt otrzymał Nebulę. Ksiązki McDevitta należą z reguły do któregoś z luźno powiązanych ze sobą cykli, najczęściej łączy je osoba bohatera bądź instytucji kosmicznej.

W Stanach Zjednoczonych McDevitt doczekał się zaszczytnego tytuły spadkobiercy Isaaca Asimova, jako pisarza SF propagującego naukę. Niewątpliwie łączy go też z Asimovem lekkość stylu i frapująca intryga, połączona ze znajomością nauki.

 

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...