"Lato Helikonii" - premiera
Dodane: 04-11-2008 14:16 ()
Tytuł: Lato Helikonii
Autor: Brian Aldiss
Tłumacz: Marek Marszał
Wydawca: Solaris
Data wydania: 17.11.2008 r.
Okładka: twarda
Liczba stron: 528
Cena: 49,90 zł
Pasjonująca trylogia Aldissa o świecie Helikonii, poruszającym sie w systemie podwójnej gwiazdy, przez co Wielki Rok liczy na tej planecie liczy 1800 krótkich lat, a każda pora roku trwa przez stulecia.
Kiedy Helikonia zbliża się do wielkiego olbrzyma Freytra, cała planeta aż skwierczy od upałów, a przyroda tryska energią, kiedy nadchodzi zima, czyli zbliżenie się do zimnego słońca Bataliksa - życie prawie zamiera, wszystko skuwa lód.
Zima to żywioł inteligentnej rasy ancipitów - fagorów, która żyła na Helikonii krążącej wokół Bataliksy, zanim ten system dostał się we władanie Freyra i na planecie zaszły daleko idące mutacje. Lato to czas ludzi, którzy opanowują całą planetę i próbuja zniszczyć fagory.
A na orbicie Helikonii od tysięcy lat porusza się olbrzymia stacja badawcza z Ziemi - "Avernus", na której również powoli zachodzą zmiany.
Brian W. Aldiss - (ur. 1925), w czasie wojny służył na Dalekim Wschodzie, a pierwszą książkę opublikował w 1955 roku. Aktywny twórczo do dzisiaj, co roku publikuje nowe powieści i książki non fiction. Wśród swoich publikacji ma powieści obyczajowe, krytykę literacką, poezję, biografie i autobiografie.
Za swoje osiągnięcia literackie otrzymał z rąk królowe Elżbiety II Order Imperium Brytyjskiego.
To jeden z najlepszych i najbardziej utytułowanych pisarzy science fiction na świecie. Laureat praktycznie wszystkich liczących się nagród, twórca antologii i książek krytycznych o tej literaturze. Do największych jego osiągnięć literackich należą powieści:
Non stop,
Cieplarnia, trylogia Helikoni: Wiosna Helikonii, Lato Helikonii i Zima Helikonii
Malacjański gobelin,
Siwobrody,
Kryptozoik,
Mroczne lata świetlne.
Wiele z nich ukazało się u nas jeszcze w czasach PRL-u, dzisiaj są chętnie wznawiane. W naszym wydawnictwie część książek Aldissa ukaże się w ogólnej serii fantastyki, a część w Klasyce SF.
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...