3 edycja Mistrzów Komiksu

Autor: Motyl Redaktor: Motyl

Dodane: 03-10-2006 10:56 ()


 

Czarna Orchidea

 

Tytuł oryginału: "Black Orchid"

Scenariusz: Neil Gaiman

Rysunki: Dave McKean

Tłumaczenie: Paulina Breiter

Data wydania: 10.2006

Druk: kolor

Papier: kreda

Stron: 160

Cena: 79 zł

 

 

     Scenariusz do  tego wyjątkowego albumu  napisał  Neil Gaiman, natomiast  stroną graficzną zajął się Dave McKean. "Czarna Orchidea" jest komiksem innym niż większość dzieł rynku amerykańskiego. Wprawdzie opowiada o superbohaterce, tytułowej Czarnej Orchidei, ale wcale nie przypomina typowych historii o herosach w pelerynach. Nie ma tutaj zbawiania świata, nie ma triumfu dobra nad demonicznymi siłami zła. Jest za to znakomita opowieść, która rozpoczyna się w bardzo nietypowy sposób - od śmierci głównej bohaterki... Album stał się przełomowym dziełem w historii komiksu współczesnego. Jak mówi sam autor, jeśli wejdziecie do tego świata, znajdziecie się w miejscu, gdzie wszystkie przyjęte tradycje gatunkowe zostały odrzucone, a zamiast nich pojawiła się nowa mitologia, bliższa mrocznym snom i ciemniejszej stronie życia.

 

 

Sambre

 

Tytuł oryginału: "Sambre"

Scenariusz: Balac

Rysunki: Bernard Yslaire

Tłumaczenie: Maria Mosiewicz

Data wydania: 12.2006

Druk: kolor

Papier: kreda

Stron: 216

Cena: 99 zł

 

 

       Sambrowie to z pozoru zwykła francuska rodzina ziemiańska. Ale w czasie rewolucji 1848 roku okazuje się, że jej korzenie sięgają starożytności, kiedy toczyła się niezwykła religijna wojna. Wyznacznikiem stron tego pradawnego konfliktu był kolor oczu. Ta wojna toczy się do dziś... Kim są kobiety o oczach czerwonych jak krew? Kim są Sambrowie, którzy z pokolenia na pokolenie piszą dzieło "Wojna oczu"?Znakomity francuski rysownik Yslaire, zdobywca wielu prestiżowych nagród we Francji, Belgii, Szwajcarii, Hiszpanii i Kanadzie, przedstawia komiks, który wprowadza nas w świat epoki rewolucji ludów, a jednocześnie sięga po tematy związane z mistycyzmem początków historii ludzkości. Cykl odniósł wielki sukces na rynku frankofońskim.

 

 

Umowa z Bogiem - Trylogia

 

Tytuł oryginału: "A Contract with God"

Scenariusz: Will Eisner

Rysunki: Will Eisner

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski

Data wydania: 01.2007

Data wydania oryginału: 1978

Druk: czarno-biały

Papier: kreda

Stron: 520

Cena: 99 zł

 

    Komiks był wydany w roku 1978 i odniósł ogromny sukces, przynosząc nie tylko satysfakcję Eisnerowi, ale także inspirując całe pokolenie rysowników komiksowych. Akcja komiksu została osadzona przy Dropsie Avenue w Nowym Jorku, legendarnej ulicy z lat młodości Eisnera.     W "Umowie z Bogiem", pierwszej księdze trylogii, właśnie przy Dropsie Avenue 55 pobożny Żyd Frimme Hersh traci ukochaną córkę, po czym łamie umowę ze Stwórcą i zostaje kamienicznikiem. Właśnie przy Dropsie Avenue uliczny śpiewak, zauważony przez podstarzałą diwę operową, okazuje się tak przywiązany do flaszki, że nie umie wykorzystać swojej szansy. Właśnie tutaj przebiegła dziewczynka o imieniu Rosie truje psa dozorcy, po czym zabija także samego dozorcę.  

        W księdze drugiej, pod tytułem "Siła życiowa", którą Robert Crumb nazwał "arcydziełem", Eisner przedstawia samego siebie w postaci Jacoba Shtarkaha. Egzystencjalne poszukiwania bohatera odzwierciedlają zmagania autora, ciągnące się za nim przez całe życie. Eisner ukazuje nie tylko Wielki Krach roku 1929 i Wielki Kryzys, ale także narodziny hitleryzmu i rosnącą popularność poglądów lewicowych. Łączy przy tym wrażliwość Henry'ego Rotha z tematyką społeczną, jaką podejmowali wielcy pisarze lat trzydziestych, na przykład Dos Passos i Steinbeck.

    W końcu, w "Dropsie Avenue", Eisner wykreśla społeczną trajektorię tej legendarnej alei na przestrzeni wieków, tworząc panoramę miasta i kolejnych fal jego mieszkańców: Holendrów, Anglików, Irlandczyków, Żydów, Afroamerykanów i Portorykańczyków. Ich twarze się zmieniały, ale ich życie zawsze pozostawało niekończącą się "historią życia, śmierci i zmartwychwstania".      Trylogia Umowa z Bogiem to oszałamiająca, fikcyjna kronika amerykańskich doświadczeń, a zarazem najbardziej znaczące i ponadczasowe dzieło Eisnera.

 

 

Księżycowa Gęba

 

Tytuł oryginału: "Face de Lune"

Scenariusz: Alessandro Jodorowsky

Rysunki: Francois Boucq

Tłumaczenie: Maria Mosiewicz

Data wydania: 03.2007

Druk: kolor

Papier: kreda

Stron: 264

Cena: 150 zł

 

 

        Przebój rynku francuskiego. W jednym albumie zebrano pięciotomowy cykl dwóch gigantów komiksu: scenarzysty Alessandro Jodorowsky'ego oraz rysownika Françoisa Boucqa.       

        Po katastrofie cywilizacyjnej na wyspie Damanuestrze rządzi krwiożerczy tyran Lazo i jego nieznosząca sprzeciwu żona - nie potrafią zapanować jedynie nad pariasami, kryjącymi się w miejskich kanałach. Wszyscy mieszkańcy wyspy boją się nieregularnie zalewających Damanuestrę niszczycielskich fal tsunami. Okazuje się jednak, że istnieje osoba, która nie tylko nie lęka się tych fal, ale również potrafi nad nimi panować. Jest to niemowa zwany Księżycową Gębą - gdyż jego pozbawiona rysów twarz przypomina tarczę Księżyca. Tyran postanawia złapać niemowę, aby poznać tajemnicę jego mocy...                                        

         Album jest przeznaczony wyłącznie dla dorosłego odbiorcy!

 

Źródło: www.komiks.nast.pl.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...