Czas przemian / W dół do ziemi - premiera

Autor: Paragon Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 06-10-2008 00:04 ()


 

Tytuł: Czas przemian / W dół do ziemi

Autor: Robert Silverberg

Tłumaczenie: Irena Lipińska

Wydawca: Solaris

Data premiery: 3 października 2008 r.

Oprawa: twarda

Liczba stron:  440

Cena: 45,90 zł

 

 

Dwie wyśmienite, kultowe powieści wielkiego mistrza science fictiuon – w jednym tomie. Oba utwory są odrębne, ale łączy je jedno: ich bohaterowie są outsiderami w swoich społeczeństwach i próbują sięgnąć prawdy poprzez wewnętrzną przemianę.

 

W DÓŁ, DO ZIEMI - Świat Holmana to planeta eksploatowana przez wielkie korporacje. Do czasu, gdy okazuje się, że wykorzystywane do niewolniczej pracy tubylcze gatunki: nildory i sulidory są inteligentne. Na planetę zostaje nałożona kwarantanna, władza wraca do rąk tubylców. Gundersen, były pracownik korporacji, wraca na Świat Holmana gnany ciekawością i obsesją na punkcie miejscowej cywilizacji i religijnego obrządku ponownych narodzin. Spotyka wielu swoich dawnych przyjaciół i odkrywa wielką tajemnicę nildorów.

 

CZAS PRZEMIAN - Ludzka kolonia na nieprzyjaznej, ubogiej planecie Borthan, pozbawiona kontaktu z Ziemią, wypracowała niespotykany nigdzie indziej system społeczny. Człowiek jest w niej skazany na samotność w tłumie – normy i zasady społeczne zakazują mówienia o sobie i swoich potrzebach czy uczuciach, bo to prowadzi jakoby do zbytniego pobłażania sobie, litowania się nad sobą i zepsucia moralnego. Kinnall Darival, syn arystokraty, pisze pamiętnik (rzecz sama w sobie niebywała), w którym używa słów „ja”, „mnie” (uznawanych powszechnie za obsceniczne) – licząc, że poruszy w ludziach jakąś czułą strunę i zdoła odmienić swój świat.

 

 

Robert Silverberg - (ur. 1935) to jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy science fiction. I jednocześnie jeden z najpłodniejszych - debiutował już jako dziewiętnastolatek w szkockim fanzinie, od tamtej pory pisze regularnie, codziennie po 8 godzin. Jego dorobek obejmuje paręset książek z fantastyki, książek przygodowych, popularyzatorskich, a także... erotycznych. Pisze nie tylko pod swoim nazwiskiem, ale też pod wieloma pseudonimami. Jest laureatem olbrzymiej liczby nagród, pierwszą Hugo otrzymał już jako dwudziestolatek, w 1955 roku, dla najbardziej obiecującego pisarza.

Wszystkie nagrodzone mikropowieści i opowiadania Solaris wydało w zbiorze Pożeglować do Bizancjum (jest to jedyna taka edycja na świecie!), a oprócz tego otrzymał Nebulę za powieść Czas przemian. W Polsce znamy jeszcze jego cykl Majipoor (Zamek Lorda Valentine’a; Kroniki Majipooru; Valentine Ponifex; Góry Majipooru; Czarnoksiężnicy Majipooru) oraz powieści: W dół do ziemi; Człowiek w labiryncie; Ciernie; Księga czaszek; Prądy czasu; Zamknięty świat; Stochastyk; Maski czasu; Oblicza Wód; Autostrada w mrok; Królestwa Ściany; Projekt "Wahadło"; Wieża światła; Tom O Bedlam; Brzydki mały chłopiec, Stacja Hawksbilla (w SFinksie).

Solaris wydało jeszcze jedną z jego ostatnich powieści – Długą podróż do domu. W najbliższych dwóch latach Solaris wznowi cykl Majipoor, a także wyda Roma Eterna i inne powieści Silverberga.

Robert Silverberg będzie gościem honorowym XVI Międzynarodowego Festiwalu Fantastyki w Nidzicy w 2009 roku.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...