Nicolas Robel i Martin tom Dieck w Polsce
Dodane: 17-09-2008 05:15 ()
Plan wizyty:
- 1 października, godz. 20.00 – Chłodna 25, Warszawa
Wydawnictwo Ladida Books, Goethe-Institut i Prohelvetia zapraszają na spotkanie z autorami nowel graficznych – Martinem tom Dieck (Niemcy) i Nicolasem Robel (Szwajcaria). Autorzy pokażą multimedialne prezentacje swoich prac i porozmawiają o wydanych po raz pierwszy w Polsce książkach: „Niewinny pasażer” (Dieck) i „Józek” (Robel). Po spotkaniu autorzy będą podpisywać swoje książki.
- 2 października, godz. 18.00 – Martin tom Dieck i Nicolas Robel będą podpisywali swoje książki w Komikslandii – pasaż handlowy Metro Centrum, pawilon 2001 A, Warszawa.
- 4 października – Martin tom Dieck i Nicolas Robel będą gośćmi Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi – Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18, www.komiksfestiwal.com
Autorzy pokażą multimedialne prezentacje swoich prac i porozmawiają z czytelnikami. Autorzy będą także podpisywali swoje książki
Mecenasami spotkań są Goethe-Institut w Warszawie i szwajcarska fundacja dla kultury Prohelvetia.
O Martinie tom Dieck i jego książce „Niewinny pasażer”:
Martin tom Dieck urodził się w 1963 r. w Oldenburgu. Studiował w latach 1986-1992 ilustrację w Hamburgu, gdzie dotąd mieszka. W 1992 r. otrzymał stypendium miasta Alsfeld, które umożliwiło mu publikację pierwszej noweli graficznej „Niewinny pasażer”. Za tę książkę otrzymał Nagrodę Max und Moritz. Do francuskiej antologii Lapin, wspólnie z autorem Jensem Balzerem, Dieck stworzył swoją najbardziej znaną postać – Deleuze. Dwie książki, które poświęcił temu bohaterowi, dedykowane zostały pamięci nieżyjącego francuskiego filozofa Gilles Deleuze. Po raz drugi Martin tom Dieck otrzymał Nagrodę Max und Moritz w 2000 r. jako najlepszy niemiecki rysownik.
„Niewinny pasażer” to poetycka podróż w nieznane, pełna niedopowiedzeń historia pozostawiająca miejsce do własnej interpretacji. Tytułowy pasażer trafia na statek, którym ma nadzieję dopłynąć do upragnionego celu swojej wyprawy – do źródła, które do końca pozostaje zagadką. Martin tom Dieck buduje swoją opowieść umiejętnie grając czernią i bielą, w zależności od potrzeby z wyczuciem upraszczając rysunek do minimum lub zagęszczając kreskę. Dzięki temu powstała całość, przykuwająca uwagę oryginalną formą graficzną, która do ostatniego obrazu niepokoi i zastanawia.
O Nicolasie Robel i książce „Józek”:
Nicolas Robel (ur. 1974 r. w Québecu) mieszka i pracuje jako grafik projektant w Genewie. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuki Użytkowej (Heaa) w Genewie. W 1997 roku założył wydawnictwo B.ü.L.b. comix, które oprócz jego własnych prac, publikuje innych autorów nurtu alternatywnego z różnych krajów. Z okazji wystawy pt. „How Should I Know” na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu Fumetto w Lucernie (2005 r.) wydana została monografia Robela. Jego książki takie jak „Fallen Angel”, „87 blvd des Capucines”, „Le Tigre bleu” czy „Joseph” („Józek”) w krótkim czasie zostały docenione za oryginalną, prostą kreskę, za pomocą której Nicolas Robel wprowadza nas w wykreowany przez siebie świat snów, lęków i marzeń.
„Józek” jest opowieścią o niedoskonałości ciała, która staje się obsesją, przyczyną koszmarów sennych, powoduje uczucie odtrącenia i braku akceptacji otoczenia. Bohater opowieści, mały Józek, cierpi i ucieka w świat swoich zabawek – wyimaginowanych przyjaciół. Stara się znaleźć receptę na zatu- szowanie wady, jaką są jego wielkie ręce. Los chce by próba ukrycia niedoskonałości zakończyła się tylko chwilowym sukcesem. Autor książki opowiada swoją historię w rysunkach pełnych lekkości, nastroju i ironii.
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...