Premiera Bohuna Jacka Komudy

Autor: Krzyś-Miś Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 19-09-2006 17:32 ()


W najbliższych dniach na księgarskie półki trafia najnowsza powieść Jacka Komudy „Bohun" wydana przez Fabrykę Słów.

Ta książka nie jest historią alternatywną ani kontynuacją Trylogii. To oparty na mało znanych faktach historycznych zapis wydarzeń poprzedzających największą klęskę w dziejach Rzeczpospolitej - bitwę pod Batohem, objętą zmową milczenia przez historyków.

 

Ten krwawy epizod wojen kozackich, ubrał Komuda w poetycką wizję widzianą oczyma francuskiego banity Bertranda Danteza, byłego dworzanina polskiej królowej. On to przejmuje na siebie przekleństwo losu, staje się wybrańcem Śmierci, rozdając w tym spektaklu karty Tarota znaczone szlachecką krwią. Kto wygra to rozdanie? Kto uratuje rycerstwo koronne przed zagładą? Nie bój się, drogi czytelniku, zanurzyć w wartkim nurcie Zemsty, Przysięgi, Zdrady i narodowej Pokuty...

Losy Polski zbyt często wpadały pod „młyńskie koła" historii, a wówczas tylko Bies, Chochoł czy natchniony Lirnik mógł "wygrać" je na bandurze, aby odwrócić szalę przeznaczenia.

 Tak jest i w nowej książce Jacka Komudy. Spotkanie Tarasa, tragicznego kozackiego bandurzysty, francuskiego banity Danteza, pięknej metresy Justyny Godebskiej i zaporoskiego pułkownika-watażki Bohuna, splata się w krwawy powróz historii, na którym zawieszone są jak na pięciolinii nuty magicznej, ukraińskiej dumki. To ona, przerwana w pół przez intrygi i złowieszczą politykę, mogła scalić polsko-litewską Rzeczpospolitą w trójskrzydłego orła, z Ukrainą na czele. Stworzyć królestwo, w którym polskie rycerstwo dopuściłoby do herbów i przywilejów kozaków zaporoskich, co uczyniłoby z Rzeczpospolitej największe mocarstwo XVII-wiecznej Europy.

Dynamiczna akcja, szarże i męstwo polskiej husarii przeciw kozackim taborom, dyplomatyczne zabiegi przeciw zdradzie i przekupstwu, mądrość i odwaga przeciwko głupocie i intrygom - to tylko wybrane wątki najnowszej powieści Jacka Komudy.

Książka należy do serii Bestsellery Polskiej Fantastyki.

Źródło: Fabryka Słów

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...