"Rytuał" Diaczenków już jest

Autor: Paragon Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 01-05-2008 13:37 ()


 

 

Tytuł: Rytuał

Autor: Marina i Siergiej Diaczenko

Data wydania: 4 kwietnia 2008 r.

ISBN: 83-89951-93-2

Liczba stron: 432

Tłumaczenie: Iwona Czapla

Wydawnictwo: Solaris

Cena detaliczna: 35.90 zł

 

 

Duet Diaczenków to Coelho wschodu, a „Rytuał” to „Alchemik”.

 

Tytułowy „Rytuał” to przepiękna przypowieść o miłości, która potrafi się narodzić tam, gdzie nikt by się tego nie spodziewał, która potrafi przełamywać bariery zdawałoby się nie do pokonania. To przypowieść o Rytuałach, które niczym niewidzialne więzy skuwają nasze ręce i kierują naszymi poczynaniami, zmuszając do postępowania wbrew sobie, wbrew sercu i sumieniu.

 

„Rytuał” to przypowieść w stylu Paolo Coelho, piękna i przejmująca, przybrana w szaty fantasy historia o miłości

 

Jedna z najlepszych powieści z gatunku baśniowej fantasy, jakie napisano po rosyjsku. Autorzy są już bardzo dobrze w Polsce znani. Oprócz Rytuału w książce znajdzie się kilka opowiadań Diaczenków.

 

Młodzieńcze marzenia, romans, porwanie, miłość, zło, walka, wybory, sekret, zrozumienie tego, co w życiu naprawdę ważne – zaplątani w ciasnej sieci rytuałów bohaterowie starają się żyć tak, jak nakazuje odwieczna tradycja, ale każdy z nich jest istotą wolną i wolność ta budzi w nich sprzeciw do wypełniania szeregu bezsensownych rytuałów, które należy spełnić tylko dlatego, że są rytuałami.

 

Konfrontacja marzeń z rzeczywistością bywa bolesna, a odróżnienie dobra od zła, jawy od snów i wyobrażeń nie jest rzeczą prostą. Czy bohaterom tej niezwykłej opowieści uda się znaleźć właściwe ścieżki? Czy zaplątani w pajęczynę oczekiwań otaczającego ich świata będą potrafili wyrwać się z ciasnych więzów? I w końcu - czy będą potrafili właściwie wykorzystać dar od losu?

 

 

Małżeństwo Marina i Siergiej Diaczenko to niekwestionowani liderzy fantastyki rosyjskiej; posługując się sztafażem fantasy czy urban fantasy, opisują to, co interesuje ich najbardziej: człowieka i jego zachowanie w ekstremalnych sytuacjach. Ów sztafaż służy im jedynie jako tło, raz mocniej zarysowane, raz słabiej, dla przedstawienia swego głównego bohatera: człowieka, czy to obdarzonego jakimś nadzwyczajnym talentem, czy to najzupełniej zwyczajnego; akcja ich utworów toczy się bowiem przede wszystkim w ludzkich duszach.

 

Marina urodziła się w 1968 roku, z wykształcenia jest... aktorką teatralną. Wykłada sztukę scenicznej wymowy w Kijewskim Instytucie Teatralnym, jest też prezenterką telewizyjną. Siergiej urodził się w 1945 roku. Z wykształcenia lekarz-psychiatra.

 

Na niwie fantastyki zadebiutowali w 1994 roku powieścią Priwratnik, otwierającą tetralogię luźno ze sobą powiązanych powieści Skitalcy; cykl ten jest chyba najbardziej ze wszystkich utworów Diaczenków zbliżony do klasycznego wyobrażenia o literaturze fantasy. Bohaterem powieści jest upadły mag, który utracił wszystko, co posiadał, w tym miłość i magiczną moc. Priwratnik został zauważony i doceniony, o czym świadczy chociażby przyznana zań nagroda Euroconu dla najlepszych europejskich fantastów roku.

 

Kolejne lata przynoszą coraz lepsze powieści: Czas wiedźm (w Polsce uznana najlepszą powieścią zagraniczną roku 2003), Pieshchera, Dolina sumienia, Kaźń, Armaged-dom, Magom wszystko wolno, Waran, Dzika energia – książka napisana pod kątem tworzonego przez Rusłanę (zwyciężczyni Eurowizji) przedstawienia muzycznego.

Diaczenko pisują także typowe baśniowe fantasy – Rytuał – czy też urban fantasy. Wydana w 2007 roku powieść Vita nostra czy ostatni projekt – jest główną kandydatką do najważniejszych rosyjskich nagród fantasy.

 

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...