Recenzja książki "Księga wiedzy czarodziejskiej" A.Z. i E. Kronzek

Autor: Krzysztof "Krzyś-Miś" Księski Redaktor: Elanor

Dodane: 26-03-2008 22:08 ()


Cykl o Harrym Potterze autorstwa Joanne K. Rowling to bez wątpienia najpopularniejsza książka fantastyczna jaka dotąd została napisana. W ciągu dziesięciolecia zdobyła miliony czytelników na całym świecie. Za sukcesem literackim poszły inne media – pojawiły się filmy o młodym czarodzieju, gry, jak również różnego rodzaju gadżety. Nic zatem dziwnego, że pojawiają się na temat cyklu opracowania naukowe i popularnonaukowe.

„Księga wiedzy czarodziejskiej” należy właśnie do tej ostatniej kategorii. Wydana pierwotnie w języku polskim w 2002 roku, teraz na początku 2008 roku doczekała się drugiego – poprawionego i rozszerzonego wydania. Za oba odpowiedzialny jest Dom Wydawniczy Rebis.

„Księga...” obejmuje zagadnienia występujące w pierwszych pięciu tomach cyklu. Jest rodzajem leksykonu wprowadzającego czytelnika w czarodziejski świat wykreowany przez angielską pisarkę. Bowiem uniwersum, o którym mowa, pełne jest nawiązań kulturowych. Występują więc w nim postaci historyczne, istoty znane z baśni, mitów czy legend. Każda posiada interesujący rodowód, pochodzenie z różnorodnych kultur i społeczeństw. Okazuje się, iż Rowling inspirowała się bardzo różnorodnymi źródłami. Oprócz mitologii greckiej i rzymskiej, mitów anglosaskich i nordyckich, sięga również do mitologii hinduskiej czy egipskiej. Nie boi się korzystać również z tajemniczych postaci historycznych, jak choćby z Nikolasa Flamela.

O tym wszystkim można przeczytać w „Księdze...”. Informacje w niej zawarte odnoszą się do wielu elementów świata przedstawionego, jednak nie do wszystkich. Szczególnie te, które występują epizodycznie w cyklu lub na temat których dane są wyjątkowo skąpe lub inspiracje nieznane, nie posiadają swojego miejsca w leksykonie.

Opisy poszczególnych istot, wydarzeń czy faktów nie są specjalnie rozbudowane. Wydaje mi się, iż przeznaczono je raczej dla młodych osób, które po lekturze cyklu sięgną po książkę z nim związaną i w ten sposób nauczą się czegoś nowego. Ma to więc być rodzaj prolegomeny do dalszych studiów kulturoznawczych nad inspiracjami Rowling. Osoby mające większe pojęcie o omawianych hasłach nie znajdą tu raczej nic nowego dla siebie, takich ludzi jest jednak niewielu. Bowiem książki Rowling obfitują w bogactwo nawiązań kulturowych i trzeba być omnibusem, aby we wszystkich dobrze się orientować. Dlatego też niemal każdy znajdzie tu co nieco nowego dla siebie, jednak tylko ci posiadający niewielką wiedzę o mitach i historii spotkają wiele nowych treści.

Język leksykonu dostosowany jest do głównego odbiorcy książki. Jako że są to młodzi ludzie, opis prowadzony jest nieskomplikowanymi zdaniami, niewyszukanym słownictwem. Nie ma tu też zanadto szczegółów, detali takich, jak daty, klasyfikacje, specjalistyczne nazwy. Nic co miałoby odstręczyć młodego czytelnika od lektury. Wprost przeciwnie – karty „Księgi...” pełne są interesujących rycin, estetycznych obrazków, zaś cała książka wydana jest nad wyraz porządnie. Twarda okładka w turkusach z bardzo ładnie zakomponowaną ilustracją spodoba się praktycznie każdemu.

„Księga...” to pozycja, którą warto posiadać w swoim księgozbiorze. Jako przewodnik po magicznym świecie Harry`ego Pottera wprowadza czytelnika w uniwersum mitów i faktów konstytuujących dawne kultury i mających również znaczenie obecnie. Może być wstępem do dalszych studiów, z pewnością ku temu zachęca. Stąd też „Księgę...” polecam nie tylko każdemu miłośnikowi prozy J.K. Rowling, ale również wszystkim osobom o zainteresowaniach kulturowych.

 

 

Tytuł: „Księga wiedzy czarodziejskiej”

Autor: Allan Zola Kronzek, Elizabeth Kronzek

Przekład: Ewelina Jagła

Wydawnictwo: Rebis

Rok wydania: 2008

Wymiary: 168 x 235

Oprawa: twarda

Liczba stron: 320


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...