Świetujemy 50 lat Kajtka i Koka!
Dodane: 12-03-2008 12:34 ()
Janusz Christa, legenda polskiego komiksu, obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia Kajtka i Koka. Z tej okazji wydawnictwo Egmont oraz Warszawskie Spotkania Komiksowe organizują wielką akcję pt. Pozdrowienia dla Janusza Christy.
Zachęcamy wszystkich wielbicieli twórczości Wielkiego Mistrza do złożenia gratulacji i pozdrowień dla autora odznaczonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Każdy z uczestników Warszawskich Spotkań Komiksowych (15 marca ul. Łowicka 21) będzie mógł na specjalnej okolicznościowej kartce napisać swoje życzenia i gratulacje dla rysownika. Kartki te zostaną przekazane Januszowi Chriście za pośrednictwem wydawnictwa Egmont. Wśród autorów kartek podczas WSK zostaną rozlosowane nagrody.
Również rysownicy komiksowi, zarówno zawodowi jak i amatorzy, będą mogli złożyć hołd twórcy Kajka i Kokosza. Rysunki z pozdrowieniami zostaną umieszczone w Internecie, a najciekawsze stworzą okolicznościową wystawę, która zostanie zaprezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Udział w projekcie potwierdzili już tak popularni rysownicy jak Tomasz Leśniak i Przemysław Truściński.
Najmłodszych wielbicieli przygód dzielnych słowiańskich wojów zapraszamy do specjalnego stanowiska na Warszawskich Spotkaniach Komiksowych. Dzieci i młodzież do lat 14 będą mogły narysować swoich ulubionych bohaterów z komiksu „Kajko i Kokosz”. Ich prace również zostaną przekazane Chriście, a samych autorów wydawnictwo Egmont nagrodzi upominkami.
Serią, która przysporzyła autorowi wielu wiernych czytelników i dzięki której zdobył największą popularność, jest „Kajko i Kokosz”. Cykl komiksów opowiada o dwóch wojach - dzielnym i rozważnym Kajku oraz samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych Zbójcerzy pod wodzą Hegemona oraz przeżywają całą masę przezabawnych przygód. Komiks autorstwa klasyka polskiego komiksu, Janusza Christy, to arcydzieło, które czytać mogą wszyscy - przygody i humor tej serii rozbawią zarówno młodych, jak i dorosłych czytelników.
Seria o Kajku i Kokoszu powstawała w latach 70. i 80. XX zeszłego wieku, początkowo komiks był drukowany w „Świecie Młodych”. Wydawnictwo Egmont Polska w 2003 roku wznowiło serię, a dzięki tej reedycji wszystkie części komiksu ukazały się po raz pierwszy w kolorze. Dodatkowo Egmont wydał 3 edycje specjalne komiksu w językach regionalnych: tom „Wielki Turniej” w gwarze góralskiej (Ogromniasto gońba), „Szkoła latania” w gwarze śląskiej (Szkoła furganio) i „Na wakacjach” po kaszubsku (Na latowisku).
JANUSZ CHRISTA
Janusz Christa urodził się w 1934 roku w Wilnie. Zadebiutował w 1957 roku jednostronicowymi historyjkami „Kuku-Ryku”. Rok później rozpoczął współpracę z magazynem „Wieczór Wybrzeża”, publikując tam paski komiksowe z przygodami Kajtka-Majtka, a potem Kajtka i Koka. W 1972 roku, po zakończeniu serii o ich przygodach, stworzył swoich najsłynniejszych bohaterów, Kajtka i Kokosza, których perypetie najpierw pojawiły się w „Świecie Młodych”, a potem doczekały się wydań albumowych. Inne jego komiksy, m.in.: „Bajki dla dorosłych” czy „Kurs na Półwysep Jork”, drukowane były również w magazynie komiksowym „ Relaks”. Janusz Christa ma na swoim koncie ponad 30 albumów i jest jednym z najpopularniejszych polskich twórców komiksu. Mieszka w Sopocie.
W 2007 roku autor obchodził jubileusz 50. lat twórczości artystycznej.
KAJTEK I KOKO - POTOMKOWIE KAJKA I KOKOSZA
Każdy miłośnik polskich komiksów zna przygody Kajka i Kokosza, postaci stworzonych przez znakomitego twórcę, Janusza Christę. Jednak znacznie mniej osób pamięta, że bohaterowie ci są spadkobiercami innych postaci z komiksów Christy - Kajtka i Koka. Byli oni nie wojownikami kasztelana Mirmiła, a... marynarzami!
„Kajtek i Koko” to bez wątpienia najdłuższy polski serial komiksowy, o imponującej liczbie blisko czterech tysięcy odcinków (każdy taki odcinek składał się z jednego „paska”, obejmującego kilka kadrów). Przez czternaście lat (1958-72) ukazywał się codziennie w pomorskim dzienniku „Wieczór Wybrzeża”, ciesząc się wśród czytelników ogromną popularnością. Podział fabuły na króciutkie, spuentowane epizody, wymowa zrozumiała dla czytelnika w każdym wieku, jednobarwny druk, niespotykana długość serii – oto elementy, które zadecydowały o niepowtarzalnym klimacie cyklu i jego sukcesie.
Początkowo Kajtek-Majtek występował samotnie, przeżywając na morzu i lądzie, w kosmosie i w przeszłości. Często rozwiązywał też kryminalne afery i współpracował z szalonym profesorem Klapkiem Kosmosikiem. Wszystkie te perypetie Christa „dosmaczał” mnóstwem komediowych gagów.
Koko (pierwotnie nazywany Frankiem) pojawił się znacznie później. Autor obdarzył go początkowo niemalże samymi przywarami. Jednak szybko przyjaciel Kajtka stał się siłą sprawczą coraz to nowych przygód, ale przede wszystkim źródłem wielu kłopotów. Z założenia Kajtek musiał z nim kontrastować, więc z lekko szurniętego poszukiwacza przygód zmienił się w szlachetnego do obrzydzenia mądralę.
Kajtek i Koko zazwyczaj pojawiali się razem, choć w dwóch seriach („Opowiadanie Koka” i „Opowieść Koka”) Koko występuje samotnie: opowiada w nich o swoich niesamowitych przygodach.
Najobszerniejszą i najsławniejszą historią o dwóch przyjaciołach jest „Kajtek i Koko w kosmosie”. Cykl ten był wydawany codziennie przez cztery (!) lata, gdyż za każdym razem, gdy Christa zmierzał do finału, zmuszany był przez czytelników do dopisania następnych kilkuset odcinków. Skrót tej serii ukazał się w postaci albumu, kolejny wydawca opublikował w kolorowej wersji trzy początkowe epizody komiksu. Nasze wydanie jest pierwszą niemal pełną publikacją przygód Kajtka i Koka podczas wyprawy urządzonej przez profesora Kosmosika.
Ciekawostką jest, że jeden z odcinków „ Kajtka i Koka w kosmosie” nie został w grudniu 1970 r. puszczony przez cenzurę! Christa narysował w nim spalony dom jakiegoś kosmicznego kacyka, zaś w tym samym czasie demonstranci podczas zamieszek spalili budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku. Oczywiście, komiks nie został wydrukowany, aby nie kojarzył się z wypadkami gdańskiego „grudnia '70”.
Po serii „kosmicznej” Christa definitywnie zrezygnował z przygód Kajtka i Koka. Wprawdzie narysował ich jeszcze raz, ale już tylko po to, by zapowiedzieli czytelnikom, że pora teraz na przypomnienie przygód ich praszczurów – Kajka i Kokosza! Tak więc ostatecznie Kajko i Kokosz okazują się nie tyle spadkobiercami Kajtka i Koka, co ich pradziadami!
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...