"Trzęsienie ziemi" - zapowiedź
Dodane: 28-01-2008 12:21 ()
6 lutego do sprzedaży trafi książka Kira Bułyczowa "Trzęsienie ziemi" w tłumaczeniu Agnieszki Chodkowskiej - Gyurics.
Jak pisze wydawca:
"Dzieła Wybrane Kira Bułyczowa, pierwszy tom dylogii indochińskiej. Ligon to alter ego Birmy, alternatywna kraina (Bułyczow odwiedzał Indochiny i był zafascynowany tym krajem). W tej części dylogii fantastyki jest bardzo mało, może poza wynalazkiem mającym umożliwić przewidywanie trzęsień ziemi.
Kilku naukowców rosyjskich przyjeżdża do Ligonu, gdzie według aparatury ma nastąpić bardzo silne trzęsienie ziemi. Na miejscu czekają na nich same kłopoty, bo oto w kraju następuje wojskowy zamach stanu, w dodatku ekspedycja naukowców nie jest w smak miejscowym przemytnikom i handlarzom narkotyków."
KIR BUŁYCZOW (Igor Możejko, 1934 - 2003) to obok braci Strugackich najsławniejszy rosyjski autor fantastyki. Polski czytelnik może powiedzieć, że zna całą jego twórczość do roku 1990, a po „embargu" na rosyjską kulturę w ostatniej dekadzie poprzedniego stulecia, Bułyczowa był jednym z nielicznych, którzy nadal byli w Polsce publikowani - głownie za sprawą wydawnictwa Solaris i Prószyński i S-ka.
Najbardziej znany jest w Polsce Bułyczow z tekstów o Wielkim Guslarze - małym miasteczku na wschodzie Związku Radzieckiego, a obecnie Rosji, które zostało założone w czasach wypraw odkrywczych na Syberię, a które nawiedzane jest wciąż przez obcych, a mieszkańcom przytrafiają się zupełnie nieprawdopodobne historie. Wszystkie opowiadania (i powieść Rycerze na rozdrożach) mają swoisty rosyjski urok i są często przypowieściami o ludzkiej naturze. Teksty o Guslarze Polacy znają z książek: Ludzie jak ludzie, Retrogenetyka; Wielki Guslar i okolice, Opowiadania Guslarskie, Nowe opowieści Guslarskie, Pieriestrojka w Wielkim Guslarze. Najnowszy i - niestety - ostatni tom nosi tytuł Nowi Guslarczycy i ukaże się na początku 2004 roku.
Oprócz tego Byłyczow dał się poznać z tak dobrych, klasycznych powieści science fiction jak: Miasto na górze, Przełęcz, Osada (dylogia), Agent FK, Świątynia czarownic (dylogia), Żuraw w garści.
Znane i popularne są cykle o Alicji i jej nastoletnim wcieleniu - Korze Orwat (Wyspa dzieci, Przepaść bez dna, Zemsta Tezeusza). Nieznany, poza pierwszym tomem Pole bitwy z lotu ptaka, jest jeszcze cykl Teatr cieni - niestety nie poznamy go już w całości.
W Polsce ukazała się też powieść autobiograficzna Bułyczowa - Jak zostać pisarzem fantastą.
Źródło: Solaris
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...