"Jestem legendą" - książka i film
Dodane: 05-01-2008 18:44 ()
O KSIĄŻCE
“Jestem legendą”, jedna z najważniejszych dwudziestowiecznych powieści o wampirach, regularnie pojawia się w pierwszych dziesiątkach przygotowywanych przez krytyków list najlepszych dzieł grozy. Tę trzecią książkę w dorobku Richarda Mathesona początkowo reklamowano jako fantastykę naukową, ponieważ, mimo iż powstała w 1954, jej akcja rozgrywa się w roku 1976, czyli w przyszłości. Straszliwa zaraza zdziesiątkowała całą ludzkość, a nieszczęśników, którzy ją przeżyli, przemieniła w spragnione krwi stwory nocy. Z wyjątkiem Roberta Neville’a, który jako jedyny wydaje się odporny na działanie choroby. O ironio, teraz to on jest outsiderem, legendarnym potworem, którego trzeba zniszczyć, bo różni się od wszystkich. Matheson, piszący w surowym, niemal dokumentalnym stylu, był jednym z pierwszych autorów, którzy potrafili przekonać czytelnika, że nieumarli mogą się czaić nie tylko w odległym gotyckim zamku, ale i w chłodni miejscowego supermarketu. Wypływ, jaki wywarł na całe pokolenie autorów bestsellerów, w tym Stephena Kinga i Deana Koontza, którzy czytali go we wczesnej młodości, można określić mianem, coż… legendarnego.
FILM:
Film na podstawie powieści, w reżyserii Francis Lawrence’a, który reżyserował Constantine’a. Scenariusz Akiva Goldsman, znany twórca scenariuszy m.in. do Kodu da Vinci, Ja, robot, Rekrut, Piekny umysł. W roli głównej Will Smith.
Dystrybutorem filmu jest Warner Bros. Poland.
Zwiastun filmowy można obejrzeć na stronie filmu: iamlegend.warnerbros.com (USA)
Film wchodzi na polskie ekrany 25 stycznia 2008
O AUTORZE:
Richard Matheson jest Amerykaninem, powieściopisarzem i scenarzystą. Richard Matheson pojawiał się w wielu utworach innych twórców; m.in. pojawił się w jednym z odcinków serialu TV “Archiwum X” .
Naukowe podejście Mathesona do zjawisk ponadnaturalnych w Jestem legendą oraz innych powieściach lat 50 – i 60 tych spowodowało pojawienie się pseudorealistycznych powieści fantasy takich jak Dziecko Rosemary i Egzorcysta.
Źródło:
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...