„To nie jest kraj dla starych ludzi” - zapowiedź

Autor: Paragon Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 03-01-2008 13:23 ()


 

15 stycznia w sprzedaży pojawi się książka Cormaca McCarthy`ego zatytułowana „To nie jest kraj dla starych ludzi". Serwis Paradoks objął ją swoim patronatem. Autorem przekładu jest Robert Bryk.

 

Jak pisze wydawca:

 

"Krwawe pogranicze Teksasu i Meksyku. W czasie polowania nad rzeką Rio Grande Llewelyn Moss znajduje zastrzelonego mężczyznę z mnóstwem heroiny i dwoma milionami dolarów w gotówce. Wypakowując pieniądze, ma świadomość, że w jego życiu wszystko się zmieni. Dopiero po dwóch kolejnych morderstwach płonący samochód jednej z ofiar ściąga szeryfa Bella na pustynię, gdzie doszło do krwawej rozprawy. Szeryf wkrótce zdaje sobie sprawę, jakie niebezpieczeństwo grozi Mossowi i jego młodej żonie. Do obrony swoich interesów jedna strona niedoszłej transakcji wynajmuje byłego żołnierza sił specjalnych, druga zaś to ludzie nawykli do stosowania przemocy i tortur. Pościg za uciekinierami odbywa się po obu stronach granicy i każdy jego uczestnik wydaje się szukać odpowiedzi na pytanie: jak człowiek dochodzi do tego, że ryzykuje własne życie?"

 

 

Cormac McCarthy

Jest autorem dziewięciu powieści i jednej sztuki teatralnej oraz laureatem wielu wyróżnień, między innymi prestiżowych nagród: literackiej National Book Award oraz National Critics Circle Award, przyznawanej przez recenzentów, a także zdobywcą Pulitzera 2007 za powieść „The Road".

 

 

Prasa o książce

 

McCarthy niewątpliwie mówi swoim własnym porywającym głosem... W elegijnym rytmie opowiada o skalistych pustkowiach Teksasu i północnego Meksyku z pasją obcą większości pisarzy.

- Gail Caldwell, The Boston Globe

Siła wyższa, która rządzi światem pana McCarthey'ego, za wzór nie wzięła człowieka; mówi głosem najbardziej przypominającym słyszany przez Hioba.

- Madison Smartt Bell, The New York Times

Jak pisarze, których podziwia - Melville, Dostojewski, Faulkner - Cormac McCarthy stworzył swój własny świat. Tacy pisarze zmagają się z samymi bogami.

- Michael Dirda, The Washington Post

Proza McCarthy'ego jest tak melodyjna, że powinno się ją czytać na głos... To literatura heroiczna i mroczna, budząca strach i podziw, okraszona wisielczym humorem... Wciąga głębokimi rozważaniami o sprawach życia i śmierci.

- Malcolm Jones, Newsweek

 

 

Źródło: Prószyński i S-ka


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...