Recenzja antologii "A.D. XIII" t. 2
Dodane: 23-12-2007 21:46 ()
„A.D XIII t.2” to druga „anielska” antologia Fabryki Słów. Ci z Was, którzy czytali tom pierwszy, nie powinni poczuć się rozczarowani. Mnie osobiście tom drugi spodobał się o wiele bardziej, a to za sprawą specyficznego humoru i tematyki książki. Podobnie jak poprzedni, i ten tom rozpoczyna się dość ciekawym wstępem, mającym przybliżyć czytelnikowi skrzydlatych bohaterów. Oto co między innymi możecie w nim znaleźć.
Pierwszym opowiadaniem jest „Gringo” pióra Mai Lidii Kossakowskiej. Jest to tekst w starym, dobrym i zabawnym stylu prezentowanym już wcześniej przez autorkę. Jeżeli podobały wam się wcześniejsze opowiadania jak również styl dialogów w „Siewcy Wiatru”, „Gringo” was oczaruje. Jak to w anielskiej społeczności bywa, mniej (lub bardziej) upadły anioł aniołowi nie równy. Przyzywanie Pana Piekieł nie zawsze kończy się pomyślnie, a przez naprędce skreślony pentagram nie koniecznie przybędzie ten, którego oczekujemy. Z drugiej strony autorka udowodni czytelnikowi prawdziwość powiedzenia „dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane”, czyli jak mimo najszczerszych chęci pechowy skrzydlaty wpakuje się w całkiem niespodziewaną kabałę. Opowiadania pełne specyficznego humoru, nieprzewidzianych zwrotów akcji i całego przekroju skrzydlatych osobistości.
Cezary Frąc natomiast ukaże problemy z jakimi na co dzień borykają się nasi Skrzydlaci przyjaciele. Dawniej wszystko było prostsze, wystarczyło zabłysnąć aurą anielskości, lub też pogrozić piekielną otchłanią, by przekonać śmiertelnika do tego lub owego. Dziś jednak rynek w pewien sposób został uwolniony – jakby tego było mało, ludzie stali się bezczelni i pazerni. W dodatku ta wszechobecna biurokracja. Z takim właśnie przypadkiem będzie musiał zmierzyć się nasz drogi „Gabryś” i jego piekielny oponent, z którym przyjdzie mu stanąć w szranki….finansowe.
Opowiadanie Łukasza Orbitowskiego „Cichy dom” pokazuje, jakie konsekwencje może mieć przypadkowe spotkanie z nieznajomym, jak codzienne, niby mało istotne sprawy mogą skomplikować nam życie i jak piekielnie ciężko upchnąć zwłoki anioła do poczciwego poloneza. Skłaniające do przemyśleń, nieco sentymentalne opowiadanie zmusza czytelnika nie tylko do wyciągnięcia wniosków, ale również do przemyślenia swojego dotychczasowego postępowania.
Internet jest dziś wszechobecny. Bezwstydnie panoszy się w naszym życiu, niemalże w każdym jego aspekcie. Nic dziwnego, że panuje powszechne przekonanie, iż w Internecie można kupić wszystko. Eva Mroczek w „Nicaronie” udowodni, że dosłownie – można. Bo końcu co może się stać, jeżeli kupimy na Allegro duszę? Niby nic, ale czy na pewno…? Jednego możecie być pewni, po przeczytaniu „Nicarona” zakupy on–line, nigdy już nie będą takie same.
Doskonałe opowiadanie nie musi wcale być długie. Niezwykle krótki tekst Krzysztofa Kochańskiego „Znikający człowiek” ukazuje logiczne następstwa, z pozoru błahych i niewinnych decyzji. Powiedzenie „nie ma nic za darmo” nabiera o wiele ciekawszego kontekstu, gdy pojawia się złota rybka w postaci nieco bardziej rogatej i oferuje nam trzy życzenia. Cóż mogę rzec, uważajcie czego sobie życzycie, bo życzenia lubią się spełniać.
Oczywiście żadna anielska antologia nie byłaby pełna i kompletna, gdyby zabrakło w niej Jakuba Wędrowycza. Jacek Piekara w „Cyrografie” prezentuje codzienne problemy przeciętnego Diablika, jakie występują po bliskim spotkaniu trzeciego stopnia z wyżej wspomnianym egzorcystą. Nasz nieszczęsny rogaty przyjaciel miał nieszczęście przypadkowego kontaktu z Jakubem, którego zapewne dość długo nie zapomni.
To oczywiście tylko niektóre z zaprezentowanych w książce opowiadań. Całość odpowie na większość waszych pytań związanych zarówno z życiem po życiu i wyglądem łąk niebiańskich, a także konsekwencjami spotkania przedstawiciela tajemniczej organizacji zajmującej się ochrona wiary. Jestem przekonana, że ta antologia chociaż troszkę was urzeknie i rozbawi.
I pamiętajcie, cokolwiek by się nie działo, nie wybierajcie Anioła Stróża jako stawki w grze w karty.
Tytuł: „A.D. XIII” t.2
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Rok wydania: 2007
Wymiary: 125 x 195
Liczba stron: 554
Oprawa: miękka
Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...