Hefafobia i inne fobie - jak wpływają na życie? Premiera „Apartamentu w stylu Hampton”
Dodane: 26-10-2024 23:47 ()
Magda Om, bohaterka “Apartamentu w stylu Hampton”, kryminału Dagmary Andryki (premiera 29.10) cierpi na rzadko spotykaną fobię. Przypadłość owa sprawia, że ma szczególne upodobania seksualne. Prowadzi to do wielkich komplikacji, w tym oskarżenia jej o morderstwo. Medycyna wyróżnia obecnie ponad 470 fobii.
Nietypowe fobie - jak to z nimi jest?
Kto się z nimi boryka?
HAFEFOBIA
Za główne przyczyny tej fobii uznaje się wspomnienie napaści na tle seksualnym czy rodzicielskie zaniedbania emocjonalne. Osoby, które na nią cierpią, często żyją w izolacji. Najprostszy dotyk staje się dla nich torturą. Magdalena Om, bohaterka powieści “Apartament w stylu Hampton”, wypracowała własne mechanizmy radzenia sobie z tą przypadłością.
MIZOFONIA
Przyznaje się do niej autorka “Apartamentu...”, Dagmara Andryka. To inaczej nadwrażliwość na dźwięki. Jej nazwa pochodzi z połączenia greckich słów misos – nienawiść i phone – dźwięk. Osoby cierpiące z jej powodu nie mogą znieść dźwięków towarzyszących jedzeniu, piciu czy nawet oddychaniu. Odczuwają z ich powodu fizyczny ból.
PAPYROFOBIA/ PAPIROFOBIA
To lęk przed dotknięciem papieru, pisaniem na nim czy skaleczeniem się nim. niektórych napawają lękiem czyste niezapisane strony, podczas gdy inni bardziej boją się pogniecionych gazet lub pociętych, zadrukowanych kartek. Występuje bardzo rzadko. Podobno cierpi na nią Megan Fox. Nie jest w stanie dotknąć scenariusza lub gazety.
VENUSTRAFOBIA
Jest nazwą lęku przed pięknymi kobietami. Cierpiący na nią może dostać ataku paniki na sam ich widok lub nawet myśl o nich.
Objawy tej fobii wykazują m.in. Woody Allen, Rajesh Ramayan „Raj” Koothrappali z “Teorii wielkiego podrywu” (“The Big Bang Theory”) czy Yamcha z “Dragon Ball”.
MIZOFOBIA
Jest zaburzeniem, w którym pacjent odczuwa silny lęk przed brudem, a często też przed zarazkami (bakteriofobia). Cierpiący na nie często myją ręce, używają jednorazowych rękawiczek czy chusteczek do dotykania wszelkich przedmiotów.
Do mizofobii przyznaje się oficjalnie Cameron Diaz.
EISPTROFOBIA
Czyli strach przed własnym odbiciem lustrzanym. Może również występować w wersji „rozszerzonej” i dotyczyć oglądania siebie w filmach. Ponoć wzmaga ją oglądanie horrorów. Plotka głosi, że boryka z się z tą przypadłością Pamela Anderson.
SIDONGLOFOBIA
Jest lękiem lęk przed wacikami, patyczkami higienicznymi i innymi przedmiotami z dodatkiem bawełnianych kuleczek. Podejrzewa się, że na sidonglofobię cierpiał Michael Jackson.
Apartament w stylu Hampton
- Autor: Dagmara Andryka
- ISBN: 978-83-8352-412-2
- Stron: 376
- Premiera: 29.10.2024
- Cena detaliczna: 49,99 PLN
Opis:
Sopot, lato w pełni. Magdalena Om – ogarnięta poczuciem dezorientacji i grozy – budzi się w luksusowym apartamencie w stylu Hampton. Jej koszmar zaczyna się… Przychodzi wiadomość od szantażysty, który ma obciążające ją filmy i zdjęcia. Na podłodze ślady krwi, a w głowie pustka. Czy naprawdę mogła zamordować?
Wszystko dlatego, że Magdalena cierpi na hafefobię, czyli paniczny lęk przed dotykiem. Każdy niechciany kontakt wywołuje paraliżujący strach, a teraz jest zmuszona walczyć o swoje życie i niewinność w świecie pełnym manipulacji i zdrady.
Szantażysta, mający w swoich rękach kompromitujące dowody, zaczyna grać na jej najgłębszych lękach. Żądania eskalują, a czas nieubłaganie ucieka. W wirze oszustw, kłamstw i intryg Magdalena musi działać szybko, by dociec jak było, zanim będzie za późno.
Co wydarzyło się tej przerażającej nocy w ostatnim domu na końcu ulicy? Prawda jest bardziej mroczna i zaskakująca niż najbardziej ponure domysły Magdaleny.
To pełna napięcia opowieść o desperackiej walce o prawdę, w której stawką jest życie i wolność.
Dagmara Andryka – z wykształcenia filozof, absolwentka studiów podyplomowych w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pisarka, scenarzystka, autorka opowiadań i pięciotomowego cyklu „Anna Maria Kier”. Zadebiutowała świetnie przyjętą powieścią „Tysiąc”, która rozpoczęła trylogię kryminalną z dziennikarką Martą Witecką w roli głównej. W 2019 r. trzecia część cyklu, „Tajemnice Mille”, została nominowana do Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa.
comments powered by Disqus