Powrót do Bullerbyn. Jak dorośli pisarze czytają książki dla dzieci?

Autor: Conrad Festival Redaktor: Motyl

Dodane: 18-10-2024 20:07 ()


Na ubiegłorocznym Conrad Festival dyskutowaliśmy o marginalizacji literatury dziecięcej. Na Targach Książki w Poznaniu wspólnie z Centrum Sztuki Dziecka kontynuowaliśmy debatę, poszerzając ją o perspektywy innych dziedzin kultury dla dzieci. Teraz wracamy na Conrad Festival i zapraszamy na kolejną odsłonę rozmowy o znaczeniu, roli i statusie literatury dziecięcej. Tym razem – z udziałem pisarzy:

Powrót do Bullerbyn. Jak dorośli pisarze czytają książki dla dzieci.

Dyskusja z udziałem Mikołaja Łozińskiego, Mateusza Pakuły i Barbary Sadurskiej.

Prowadzenie: Katarzyna Kubisiowska 

Do rozmowy o książce dziecięcej zaprosiliśmy pisarzy, którzy jako uznani autorzy tworzący dla dorosłych „wrócili” do literatury dla dzieci – zarówno w roli twórców, jak i odbiorców (rodziców towarzyszących dzieciom w lekturach). Co zobaczyli w książkach dla młodych czytelników? Jak doświadczenie pisania dla dzieci ma się do tworzenia i funkcjonowania w świecie „dorosłej” literatury? Czym różnią się te światy, a co je łączy? I czy waga literatury ma jakikolwiek związek z wiekiem jej odbiorców?

Kiedy: 25 października (piątek), godz. 13.00

Gdzie: Targi Książki w Krakowie (ul. Galicyjska 9), sala Wiedeń B

 

W dyskusji udział wezmą:

Mikołaj Łoziński – pisarz i scenarzysta, autor powieści dla dorosłych (ReisefieberKsiążkaStrramerStramerowie) oraz książek dla dzieci (Bajki dla IdyPrawdziwa bajkaPrezent dla dwojga).

Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Paszportu „Polityki”, dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Nowe wydanie jego pierwszej książki dziecięcej – Bajek dla Idy – ukaże się w 2025 roku nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry. 

Mateusz Pakuła – pisarz, dramaturg i reżyser teatralny. Autor kilkudziesięciu sztuk teatralnych i dwóch powieści dla dorosłych czytelników (Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję oraz Skóra po dziadku), a także przygotowywanej do wydania powieści dla młodzieży Sprawa Świętego Jogurta oraz cyklu felietonów Tata czyta, poświęconych wspólnemu czytaniu z dziećmi. Laureat wielu nagród dramaturgicznych, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i O!Lśnień Onetu i Miasta Krakowa, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Paszportu „Polityki”.

Barbara Sadurska – pisarka i prawniczka. Autorka prozy dla dorosłych (MapaW ruchuNaturalnieCzarny hetmanBajka Bajeczka) oraz cyklu powieści dla dzieci (Srebrny smok i Rada smoków). Laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz O!Lśnień Onetu i Miasta Krakowa

Katarzyna Kubisiowska – dziennikarka, autorka wywiadów i biografii, członkini redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Wydała książki biograficzne Pilch w sensie ścisłymSzalfarska. Grać, aby żyćVetulani. Piękny umysł, dzikie serce oraz Kora. Się żyje, a także książki z rozmowami: Rak po polsku. Rozmowa z Justyną Pronobis-Szczylik i Cezarym SzczylikiemGłos. Wojciech Manna w rozmowie z Katarzyną KubisiowskąBlisko, bliżej. Rozmowy o tym, co najważniejsze oraz Echo. Wojciech Mann w rozmowie z Katarzyną Kubisiowską.

Rozmowa odbywa się w ramach Conrad Festival (w paśmie Kongres Książki), i jest kontynuację debaty o statusie literatury i kultury dziecięcej zapoczątkowanej dyskusją „Niechciane dzieci. O marginalizacji literatury dziecięcej” na Conrad Festival 2023.

Nagranie rozmowy zostanie udostępnione na profilach FB Wydawnictwa Dwie Siostry i Conrad Festival.

Wydarzenie na facebooku: https://fb.me/e/6J2uPMZiY

Informacja o wszystkich dwusiostrzanych wydarzeniach w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie: https://wydawnictwodwiesiostry.pl/kalendarz/dwie-siostry-na-targach-ksiazki-w-krakowie.html


comments powered by Disqus