Kultowa seria komiksowa „Asteriks” w nowej edycji

Autor: Egmont Redaktor: Motyl

Dodane: 14-09-2024 21:02 ()


Wydany w 1961 roku pierwszy tom przygód sprytnego Gala Asteriksa i jego nieodłącznego towarzysza Obeliksa to początek jednej z najbardziej uwielbianych serii komiksowych na świecie. We wrześniu do rąk czytelników trafi nowa edycja serii „Asteriks” – tomy w twardej oprawie, zawierające oprócz komiksu ponad czterdzieści stron materiałów dodatkowych.

11 września br. ukazały się dwa albumy kolekcji: „Przygody Gala Asteriksa” oraz „Złoty sierp”.

Wydane w 1961 r. „Przygody Gala Asteriksa” to pierwszy album z serii. W nim poznajemy wioskę nieugiętych Galów, a także tajemnicę nadludzkiej siły, która pozwala im stawiać ciągły opór rzymskiemu najeźdźcy. „Przygody Gala Asteriksa” to nie tylko fantastyczna podróż do świata starożytnej Galii, ale także spotkanie z niezapomnianymi postaciami: rozważnym druidem Panoramiksem, którego magiczny wywar daje Galom nadludzką siłę, wioskowym bardem Kakofoniksem, którego śpiewy są prawdziwym utrapieniem dla mieszkańców, oraz wodzem Asparanoiksem, wiecznie obawiającym się, że niebo spadnie mu na głowę.

Historia Galów sięga pewnego lata 1959 r. Równo dwanaście miesięcy przed ich szumną premierą w magazynie „Pilote” dwóch znużonych upałem twórców szukało nowego tematu komiksowego... Dlaczego akurat Galowie? „Najpierw wpadliśmy na pomysł przedstawienia Le Roman de Renart w wersji komiksowej, ale kolega wyjaśnił nam, że już to zrobiono. Musieliśmy więc na łeb, na szyję szukać pomysłu i wpadliśmy na Naszych przodków Galów” – tłumaczyli w jednym z wywiadów Uderzo i Goscinny. Akt twórczy miał miejsce w mieszkaniu znajdującym się w wieżowcu HLM w Bobigny, naprzeciwko cmentarza Pantin. Było bardzo gorąco. Po wielu pastisach i paczkach wypalonych papierosów Uderzo i Goscinny w kwadrans położyli podwaliny pod świat Asteriksa. Nie mieli pojęcia, że kilkaset metrów dalej, pod szpitalem Avicennes, pięćdziesiąt lat później zostanie odkryta najważniejsza nekropolia galijska w Europie, datowana na III i II wiek p.n.e. Niektórzy archeolodzy wysunęli nawet hipotezę, że kilka kilometrów dalej Paryzjowie mieszkali jeszcze przed założeniem Lutecji... Czyżby duchy naszych przodków, Galów, ukazały się twórcom Asteriksa? – taką historię powstania „Przygód Gala Asteriksa” czytamy w materiałach dodatkowych do tomu pierwszego.

W tomie drugim („Złoty sierp”) dzielnym Galom udaje się odpierać ataki najeźdźcy dzięki sporządzanemu przez Panoramiksa magicznemu wywarowi dającemu nadludzką siłę. Niestety pewnego dnia druid, paskudnym zrządzeniem losu, łamie złoty sierp niezbędny do ścinania najważniejszego składnika napoju – jemioły! Asteriks i Obeliks wyruszają w podróż do odległej Lutecji, żeby uzyskać pomoc od dalekiego kuzyna Obeliksa, Ameriksa, który zajmuje się właśnie wyrobem najlepszych złotych sierpów. Na miejscu okazuje się jednak, że kuzyna porwali barbarzyńcy, więc powodzenie misji staje pod znakiem zapytania. Czy odważni Galowie oswobodzą człowieka, który może uchronić ich wioskę od przegranej z Rzymianami?...

Pierwszy album stał się kamieniem węgielnym. Poznajemy miejsce akcji i jej bohaterów. Oto w nadmorskiej wiosce gdzieś w Armoryce żyje plemię „nieugiętych Galów”, a wśród nich – bard, którego talentów nikt nie docenia, złośliwy, stary druid skrywający sekret wywaru o fenomenalnej mocy i Asteriks, chociaż nikczemnej postury, to wielkiej mądrości i odwagi... Po takim wstępie można było spodziewać się dalszej opowieści o mieszkańcach wioski. Jednak autorzy nie podążają tą przetartą ścieżką budowania fabuły, tylko prowadzą czytelników na manowce. Postanawiają bowiem wysłać swoich bohaterów w daleką podróż do stolicy: wyśnionej, wymarzonej i... całkowicie wyimaginowanej Lutecji. W komiksie „Laury Cezara” zostanie ona okrzyknięta „najcudowniejszym miastem świata”. – czytamy we wstępie do albumu „Złoty sierp” - Pomysłowość autorów Asteriksa nie ma granic. Wybierając Lutecję na miejsce akcji, Goscinny i Uderzo będą mogli sobie pozwolić na niczym nieokiełznaną swobodę. W 50 r. p.n.e. miasto w takiej formie jeszcze nie istniało. Nic więc nie stało na przeszkodzie, aby zrobić z niego pastisz współczesnego Paryża, z jego piwnicami, mrocznymi miejscami i powojennym czarnym rynkiem. A wszystko w klimacie jakby wyjętym z filmów noir wybitnych reżyserów: Georges’a Lautnera i Jeana-Pierre’a Melville’a.

Premiera kolejnych tomów nowej edycji przygód Asteriksa i Obeliksa zaplanowana jest na listopad. Wówczas ukażą się albumy „Asteriks i Goci” oraz „Asteriks gladiator”.

 

Asteriks. Przygody Gala Asteriksa, tom 1

Scenariusz: René Goscinny

Rysunki: Albert Uderzo

Przekład: Andrzej Frybes, Marek Puszczewicz

Oprawa: twarda

Objętość: 96 stron

Format: 216x285

Cena: 59,99

ISBN: 978-83-281-7063-6

Język oryginału: francuski

Seria: Asteriks

Kategoria: komiks europejski

Tematyka: humor

 

Asteriks. Złoty sierp, tom 2

Scenariusz: René Goscinny

Rysunki: Albert Uderzo

Przekład: Jarosław Kilian, Marek Puszczewicz

Oprawa: twarda

Objętość: 96 stron

Format: 216x285

Cena: 59,99

ISBN: 978-83-281-7064-3

Język oryginału: francuski

Seria: Asteriks

Kategoria: komiks europejski

Tematyka: humor


comments powered by Disqus