„Cząberek” i „Niesamowity Szerlok Worms” – komiksowe historie pełne przygód, emocji i niezwykłych bohaterów!
Dodane: 10-09-2024 22:33 ()
11 września na księgarskie półki trafiły kolejne komiksy nagrodzone w „Konkursie im. Janusza Christy na komiks dla dzieci”. Debiutujący w komiksowym świecie „Cząberek” Aleksandry Machoń i Wiktora Talagi oraz drugi tom przygód „Niesamowitego Szerloka Wormsa” Łukasza Auguścika. Oba komiksy są doskonałą propozycją dla dzieci, które uwielbiają zwierzęce postacie, humor i tajemnice.
„Cząberek. Dom” to pierwszy tom historii czarnego kota o imieniu Cząberek. Droga do znalezienia nowego domu potrafi być długa i pełna wyzwań, zwłaszcza dla czarnych kotów, które zmagają się nie tylko z porzuceniem, ale także z masą przesądów. Cząberek, puchaty kocur o bystrym spojrzeniu, nie traci nadziei i wyrusza na poszukiwanie kochającej rodziny. Czy uda mu się pokonać przeszkody i odnaleźć swoje miejsce na świecie? To wzruszająca i ciepła opowieść, która pokazuje, że każdy zasługuje na miłość i dom.
Cząberek istniał naprawdę. Ten czarny, zadziorny i energiczny kocur mieszkał przez kilka lat w domu Oli (rysowniczki tego komiksu). Niestety, ale nie ma go już z nami. Historia ta powstała po części jako nasza próba poradzenia sobie z jego nagłą stratą. Chcieliśmy podarować mu nowe, nieco inne życie na kartach tego komiksu. – tak o tytułowym bohaterze serii opowiadają twórcy komiksu, rysowniczka Aleksandra Machoń i scenarzysta Wiktor Talaga - Komiks ten polecamy wszystkim, którzy chociaż raz w życiu mieli, lub nadal marzą, żeby mieć, zwierzęcego przyjaciela. Bez względu na to, czy towarzysz ten miałby być kotem, psem, królikiem albo rybką. To historia, która pokazuje wiele szczęścia i radości płynących z więzi między ludźmi a zwierzętami. Aczkolwiek są też fragmenty komiksu, które równie mocno przypominają o trudnościach czy obowiązkach, jakie wynikają z obecności takiego mniej lub bardziej futrzanego członka rodziny w naszych domach.
„Niesamowity Szerlok Worms. W szczerym polu” to drugi tom przygód detektywa Szerloka Wormsa – niepozornego robaka o niezwykłym intelekcie i wybitnej znajomości przyrody. Choć jego postura może wzbudzać wątpliwości, to Szerlok nadrabia to ciętym dowcipem i zdolnością rozwiązywania nawet najbardziej tajemniczych spraw. Tym razem, wspólnie z nieodłącznym towarzyszem Doktorem Zwinką, musi rozwiązać zagadkę znikających zapasów. Kim jest złodziej o wyjątkowym apetycie? Czy Szerlok zdąży rozwikłać tajemnicę, zanim nadejdzie zima? Odpowiedzi na te pytania młodzi czytelnicy znajdą podążając tropem tego nietypowego detektywa.
Drugi tom przygód Szerloka Wormsa przenosi nas w sielski, wiejski krajobraz. Spotkamy tu zarówno starych, jak i nowych bohaterów, a każdy z nich będzie miał duże znaczenie dla historii. Tym razem robaczy detektyw będzie musiał stawić czoła tajemniczemu złodziejowi, który plądruje magazyny pobliskiego miasta - Spiżogrodu. Jest to o tyle niepokojące, bo jesień jest już w pełni, a zapasów na zimę jest co raz mniej. Dodatkowo nie jest to jedyny problem - jedna z postaci przeżywa pewnego rodzaju kryzys tożsamości, na horyzoncie pojawia się również rywal Szerloka Wormsa, z którym łączy go wspólna przeszłość. Jakby tego było mało, gdzieś na boku majaczy też zjawa zamieszkująca tak zwane "szczere pole". Wszystkie te z pozoru nie powiązane ze sobą sprawy, zejdą się w zaskakującym finale. – szczegóły fabuły zdradza autor komiksu, Łukasz Auguścik.
Konkursu na komiks dla dzieci im. Janusza Christy to inicjatywa podjęta w 2013 roku przez Wydawnictwo Egmont, mająca na celu promowanie nowych polskich twórców komiksowych oraz ich prac adresowanych do dzieci. Komiksy laureatów konkursu im. Janusza Christy utrzymane są w różnej konwencji – od zabawnej fantasy, przez humor, baśń i przygodę, po poważniejszy komiks obyczajowy. Rysowane różnymi technikami i w różnorodnej stylistyce plastycznej. Poszczególne serie adresowane są do dzieci w różnym wieku, od 6 do 12 lat. Całość kolekcji to interesująca i różnorodna oferta współczesnego komiksu dziecięcego, stworzonego przez nową generację polskich twórców.
O autorach
Aleksandra Machoń – rysuje tyle, ile się da (jak to rysowniczka). Od zawsze wychowywała się w otoczeniu najróżniejszych zwierząt – psów, kotów, kur, kaczek, kóz, koni i krów – dlatego nie potrafi wyobrazić sobie domu bez nich. W życiu stara się kierować empatią do wszystkich stworzeń.
Wiktor Talaga – dużo pisze (jak na scenarzystę przystało). Za młodu silne uczulenie na zwierzęta zrujnowało jego marzenia o opiekowaniu się pupilami. Na szczęście z biegiem lat alergia minęła. Teraz nadrabia stracony czas wśród gromady kotów... i jednego psa. Dzięki nim uczy się lepiej rozumieć zwierzęcy świat.
Łukasz Auguścik – z zawodu nauczyciel biologii i chemii, z zamiłowania rysownik szufladowy, katolik, poszukiwacz skarbów, miłośnik serów i biegacz długodystansowy. Prywatnie także superbohater łączący w nieznany nauce sposób życie ze wspaniałą żoną i córką, pracę nad tonami papierów, lokalne podróże i tworzenie komiksów z ciągłą walką ze swoimi największymi arcywrogami: chronicznym brakiem czasu, deficytem snu i nadmiarem pomysłów w stosunku do przewidywanej długości życia.
Cząberek – Dom, tom 1
Scenariusz: Wiktor Talaga
Rysunki: Aleksandra Machoń
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 48 stron
Format: 215x290
Cena: 34,99
ISBN: 978-83-281-7082-7
Język oryginału: polski
Seria: Konkurs Janusza Christy
Kategoria: komiks polski
Tematyka: humor
Niesamowity Szerlok Worms – W szczerym polu, tom 2
Scenariusz: Łukasz Auguścik
Rysunki: Łukasz Auguścik
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Objętość: 48 stron
Format: 215x290
Cena: 34,99
ISBN: 978-83-281-6605-9
Język oryginału: polski
Seria: Konkurs Janusza Christy
Kategoria: komiks polski
Tematyka: humor
comments powered by Disqus