Popkultura na świeżym powietrzu, czyli Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów!

Autor: EC1 Redaktor: Redakcja

Dodane: 26-08-2024 23:44 ()


Jak pokazać, że naprawdę kocha się komiksy? Można 28 sierpnia zabrać komiks ze sobą do autobusu lub otworzyć go siedząc na skwerze, choć jeszcze lepiej przyjść do Centrum Komiksu w EC1, by na otwartych tarasach skorzystać z przygotowanych atrakcji czując przedsmak 35. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (Atlas Arena 14-15 września).

W 2010 roku amerykańscy dziennikarze, a również blogerzy Brian Heater i Sarah Morean zainicjowali obchody Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów. Jak wspominają, w środkach komunikacji często sięgali po powieści, ponieważ czuli się zbyt zakłopotani, aby czytać komiksy, które wtedy postrzegane były jako infantylna rozrywka przeznaczona głównie dla dzieci. Walcząc ze stereotypami postanowili „ustanowić” nowe święto. Na jego datę wybrali 28 sierpnia, w dowód pamięci o Jacku Kirbym  legendarnym twórcy X-menów, Hulka i Fantastycznej Czwórki.

Ideę świętowania publicznego czytania komiksów na łódzkim gruncie zaszczepiła w 2012 roku Katarzyna Tośta, a od czasu zrewitalizowania warsztatów EC1 Łódź, zaprasza innych świętujących na  tarasy Centrum Komiksu. W trakcie tegorocznych obchodów Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów będzie można spotkać między innymi Piotra Nowackiego. Autora komiksów, które tworzy zarówno dla dzieci (m.in. seria „Detektyw Miś Zbyś na tropie”, „Nieustraszeni Łowcy Strachów”, „Om. Apetyt na przygodę”) jak i starszych czytelników („It's not about that”, „Jeśli zrobisz to teraz, to co będzie zaraz?”, „Byle do piątku trzynastego”). Czasem wymyśla własne historie, ale najczęściej współpracuje ze scenarzystami m.in. Bartoszem Sztyborem, Maciejem Jasińskim czy Mateuszem Wiśniewskim. Piotr Nowacki przeprowadzi warsztaty rysunkowo-komiksowe dla dzieci i młodzieży zatytułowane „Kogo goni detektyw Miś Zbyś, a przed kim ucieka Borsuk Mruk?”.

Wcześniej Katarzyna Tośta zaprasza najmłodszych wraz z opiekunami na wspólne czytanie książki Leo Lionni’ego „Mały żółty i mały niebieski” połączone z warsztatami nawiązującymi do nowo poznanej lektury.

28 sierpnia to szczególny dzień, w którym można wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie „Anatomia komiksu”, by dowiedzieć się od Adriana Kuleszy szeregu anegdot i ciekawostek o powstawaniu zarówno tej wystawy, ale i całego Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Na koniec Piotr Kasiński poprowadzi spotkanie z gościem honorowym tego dnia – Piotrem Nowackim.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

10:00-18:00 na tarasach Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej czytelnia komiksów, możliwości rysowania, gry i quizy z nagrodami ufundowanymi przez wydawnictwo Egmont

12:00 - 13:30 „Mały żółty i mały niebieski” warsztaty dla najmłodszych  (4-7 lat) wraz z opiekunami połączone z czytaniem książki Leo Lionni’ego – prowadzenie Katarzyna Tośta - limit 25 osób, cena – 15 zł.

14:00 - 15:30 „Kogo goni detektyw Miś Zbyś, a przed kim ucieka Borsuk Mruk?” – warsztaty rysunkowo-komiksowe dla dzieci i młodzieży (6-12 lat) - prowadzenie Piotr Nowacki - limit miejsc 15 osób, cena - 15 zł.

15:30 - 17:00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Anatomia komiksu” –  prowadzenie Adrian Kulesza

17:00-19:00 spotkanie z Piotrkiem Nowackim – prowadzenie Piotr Kasiński

 

Więcej informacji:

 

Katarzyna Tośta

tel. 609 796 549

tosta@komiksfestiwal.com


comments powered by Disqus