„Świat bez końca” - recenzja
Dodane: 24-08-2024 21:52 ()
Na naszej polskiej agorze dyskusje o czymkolwiek pozostawiają zazwyczaj wiele do życzenia a światek dziennikarski - za sprawą wybornego salta Krzysztofa Stanowskiego - pokazał, jak łatwo potrafi się wkręcić w nieprawdziwe informacje. Dysputy na temat zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia stanowią tutaj koronny przykład.
Jedni mówią, że wzrost temperatury już nastąpił, a jej dalsza eskalacja spowoduje apokalipsę wcześniej niż później. Drudzy oznajmiają, że to spisek mający wytworzyć kolejną polaryzację, ekonomiczną i światopoglądową. Publikacje pokroju „Świata bez końca” pozwalają niniejszą wiedzę uporządkować, choć należy pamiętać, że jest to perspektywa francuska, gdzie nomen omen znajduje się kilka reaktorów jądrowych.
Komiks Christophe’a Blaina, jednego z najwybitniejszych twórców komiksowych nad Sekwaną, jest pozycją wielogatunkową. Przekrój niniejszej pozycji przecina się nie tylko poprzez powieść graficzną, ale również intymny esej, wywiad komiksowy, a nawet elementy reportażu oraz komiksu edukacyjnego. Blain rozjaśnia sprawy energetyczne, nakreślając swój wywód wraz z Jean-Marc Jancovici. To francuski odpowiednik Jakuba Wiecha – niezależny konsultant i publicysta w sprawach klimatycznych.
W prosty i przystępny sposób dowiadujemy się o nowych sposobach tworzenia energii, które niebawem zmienią nasze życie nie do poznania. Co ważne, my sami będziemy tą zmianą za sprawą naszych nawyków. Aby przekonać nas do wprowadzenia określonych działań, zostają wprowadzone wykresy, dane uwydatniające korelacje oraz zależności. Mocno matematyczny to komiks, ale przejrzyście oddający przemiany demograficzne, jakie zaszły w Europie i na świecie w przeciągu ostatnich kilku dekad.
„Świat bez końca” jest jedną z ważniejszych pozycji komiksowych roku 2024. Przedstawione są dane, których na próżno szukać w polskim dyskursie publicznym. Komiks pozwala wytworzyć własne zdanie na temat energetyki w Polsce albo jej braku zważywszy na to, że nadal nie mamy elektrowni jądrowej, a już za chwilę będziemy wasalem innych krajów w tej sferze.
Można dzięki temu komiksowi nadgonić intelektualnie pędzący świat. Wypadałoby, choćby po ostatniej ulewie w Warszawie. Z powodu zmian pogodowych, wywołanych przez nieroztropne działanie człowieka, potrafi spaść tyle deszczu, co powinno przez dwa miesiące. Rezultat? Zalane garaże i partery w nowo wybudowanych blokach. O pierwszej w nocy strażacy walili do drzwi, krzycząc, żeby uciekać z -1 samochodami. 60 aut z -2 do wyrzucenia. Warto zrozumieć, dlaczego tak się dzieje… żeby nie spotkał nas podobny los. Jeszcze nie jest za późno.
Tytuł: Świat bez końca
- Scenariusz: Jean-Marc Jancovici, Christope Blain
- Rysunki: Christope Blain
- Wydawnictwo: Timof Comics
- Data wydania: 27.05.2024 r.
- Tłumaczenie: Katarzyna Sajdakowska, Katarzyna Udrycka
- Druk: kolorowy
- Oprawa: twarda
- Format: 210x280 mm
- Stron: 196
- ISBN: 978-83-67440-33-2
- Cena: 126 zł
Dziękujemy wydawnictwu Timof i cisi wspólnicy za udostępnienie egzemplarza.
comments powered by Disqus