„Joe Golem – Okultystyczny detektyw” - recenzja

Autor: Miłosz Koziński Redaktor: Motyl

Dodane: 06-07-2024 22:41 ()


Ależ mi w ręce wpadła wielka niespodzianka... Dosłownie wielka, bo Joe Golem to naprawdę niezła cegła. Niepozornie wyglądająca dzięki oszczędnej okładce, ale solidnie wyglądająca cegła. Nie powiem, na pierwszy rzut oka robi wrażenie. A co gdy w przygody okultystycznego detektywa zagłębimy się nieco bardziej?

Joe Golem to osadzona w realiach alternatywnej Ameryki lat pięćdziesiątych historia z pogranicza czarnego kryminału i opowieści o kosmicznej grozie. Głównymi bohaterami są Joe, prywatny detektyw, oraz jego mocodawca, doktor Church – człowiek świadom istnienia paranormalnych bytów i zagrożeń, jakie stwarzają. Ponieważ Doktor jest już stary, wykorzystuje Joego jako swoje oczy, uszy i mięśnie, samemu działając zza kulis, oferując wsparcie i analizując poszlaki. Protagoniści to postaci na tyle ciekawe i niejednoznaczne, by ich losy chciało się śledzić. W szczególności dotyczy to doktora Churcha, którego liczne sekrety i skłonność do manipulowania ludźmi wokół siebie czynią najbardziej intrygującą osobowością w tej historii. Na szczęście również postaci poboczne oraz antagoniści  zostali przedstawieni całkiem nieźle.

Album składa się z szeregu krótszych opowieści, które nie tylko stanowią zamknięte historie, ale także rozbudowują przedstawiony świat oraz żyjące w nim postacie, a także wprowadzają pewne elementy układanki, które są istotne dla dłuższej historii wieńczącej recenzowaną publikację. Każde z krótszych form broni się sama, stanowiąc ciekawą opowieść czerpiącą pełnym garściami z charakterystycznych dla kosmicznego horroru motywów, takich jak ludzka transformacja czy prowadzące do szaleństwa podszepty docierające do udręczonych dusz spoza granic czasu i przestrzeni. Dodatkowo fabuły te przeplatane są wątkiem dotyczącym historii, która rozegrała się wieki temu, a która jest stopniowo przed czytelnikami odsłaniana. Historie te czyta się bardzo przyjemnie i wyraźnie czuć w nich gęstą atmosferę i powagę sytuacji. Dłuższa historia, która zajmuje niemal połowę albumu, również wypada bardzo dobrze. Korzysta na elementach wprowadzonych przez opowieści krótsze i bardzo umiejętnie spaja wiele zasygnalizowanych wcześniej wątków i motywów w jedną przesiąkniętą klimatem grozy całość, oferując jednocześnie intrygującą historię zdążającą w zaskakujących kierunkach. Joe Golema od samego początku aż po ostatnią planszę czyta się z niekłamanym zainteresowaniem i przyjemnością.

Oprócz historii mocnym atutem Okultystycznego detektywa jest również oprawa graficzna. A przynajmniej połowicznie. Krótkie historie i dłuższą formę zamykającą album dzieli bowiem wyraźna różnica w stylu. Te pierwsze, dzięki zastosowaniu technik raczej malarskich niż rysunku, jako żywo przywodzą na myśl brudną atmosferę filmów noir i klasycznego horroru. Przytłaczający i ponury klimat wręcz wylewa się z ilustracji, a całość sprawia wrażenie lekko onirycznej wizji z pogranicza sennego koszmaru, co doskonale wpisuje się w założenia snutej opowieści. Za pierwszą połowę tomu daje więc pełne noty. Oprawie drugiej połowy znacznie bliżej do klasycznego komiksu z wyraźną konturówką, jaką nakreślono komiksową rzeczywistość. Szata graficzna drugiej połowy jest schludna i narysowana bardzo dobrze, ale w porównaniu z oprawą, jaką obdarzono początkowe opowieści, wypada blado i zwyczajnie.

Joe Golem – Okultystyczny detektyw to pozycja, którą polecam ze szczerego serca. Dzięki ciekawej historii prezentującej różne oblicza i aspekty grozy powinien on zadowolić fanów najróżniejszych gatunków horroru. Dobrze napisane postaci i intrygująca historia sprawiają, że album ten czyta się jednym tchem. Jeżeli lubicie opowieści z dreszczykiem, to sięgajcie śmiało, a jeśli nie to może warto właśnie wkroczyć w świat ciemności?

 

Tytuł: Joe Golem – Okultystyczny detektyw

  • Tytuł: Joe Golem. Okultystyczny detektyw
  • Scenariusz: Mike Mignola, Christopher Golden
  • Rysunki: Patric Reynolds, Peter Bergting
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Data wydania: 29.05.2024 r.
  • Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
  • Druk: kolorowy
  • Oprawa: twarda
  • Format: 170x260 mm
  • Stron: 536
  • ISBN: 9788328170520
  • Cena: 199,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus