V edycja konkursu literackiego Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej
Dodane: 27-06-2024 21:19 ()
Jednym z celów Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej w dążeniu do przywrócenia blasku polskiej fantastyce naukowej jest poszukiwanie nieodkrytych talentów, które odpowiednio wspierane rozwiną skrzydła. Dlatego też każdego roku organizuje ona konkurs literacki dla debiutantów piszących w gatunku science fiction, a zwycięskie opowiadania wraz z Wydawnictwem IX publikuje w corocznej Antologii Polskiej Fantastyki Naukowej.
Poprzednie edycje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem: każdego roku w konkursie zgłaszane było ponad sto opowiadań. W Jury w latach 2020-2023 zasiadali znamienici pisarze i naukowcy, m.in. prof. dr hab. Dariusz Brzostek, Paweł Majka, dr hab. Leszek Błaszkiewicz, Magdalena Salik, dr Michał Cholewa czy dr Wiktor Jaźniewicz.
Komitet Organizacyjny piątej edycji konkursu, przyjmujący prace i kwalifikujący je pod względem spełnienia wymogów formalnych oraz warsztatu literackiego, tworzą:
Komisarz:
- Maciej Tomczak (red. nacz. magazynu internetowego „Fahrenheit”),
Recenzenci:
- Grzegorz Czapski (red. nacz. magazynu internetowego „Biały Kruk”),
- Łukasz Marek Fiema (pisarz i publicysta, członek Rady Uczestników Konsorcjum Naukowego „Ad Astra”),
- Karol Ligecki (red. magazynu internetowego "Biały Kruk")
- Magdalena Sakowska (pisarka i dziennikarka)
Zakwalifikowane prace konkursowe oceni Jury w składzie:
- dr inż. Tomasz Barciński (kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej Centrum Badań Kosmicznych PAN)
- dr Paweł Fortuna (psycholog, twórca cyberpsychologii pozytywnej, pisarz, kompozytor)
- dr Piotr Gorliński-Kucik (literaturoznawca, autor monografii TechGnoza, uchronia, science fiction. Proza Jacka Dukaja)
- dr Emmanuella Robak (literaturoznawczyni, autorka monografii Wędrowiec i wizjoner. O eseistyce podróżniczej Jerzego Żuławskiego)
- Tadeusz Markowski (pisarz, trłumacz, działacz międzynarodowego fandomu)
Każdy autor, który ukończył 16 lat i nie wydał jeszcze żadnej książki, lub wydał co najwyżej jedną książkę drogą self-publishingu, może nadesłać jeden nigdzie dotąd niepublikowany utwór prozatorski o objętości 15.000 – 50.000 znaków ze spacjami w terminie od 01.07.2024 do 31.09.2024 na adres mailowy podany w regulaminie. Nadesłane teksty muszą opierać się w znaczącym stopniu na fundamencie obowiązujących praw, teorii albo prognoz naukowych, bądź na ich logicznym rozwinięciu, zgodnym ze współczesną wiedzą naukową. Organizatorzy uczulają, by uczestnicy uważnie zapoznali się z regulaminem, ponieważ utwory, które nie spełnią wymogów formalnych, a także niepoprawnie zgłoszone, nie zostaną dopuszczone do konkursu.
Konkurs objęty został honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz patronatem medialnym czasopism:„Delta” i Młody Technik”.
Regulamin konkursu znaleźć można na stronie: https://pffn.org.pl/konkurs/
Autorka grafiki: Vivi Ekhart
comments powered by Disqus