Jak dbać o meble ogrodowe?

Autor: Krzysztof Malinowski Redaktor: Motyl

Dodane: 22-04-2024 18:13 ()


Meble ogrodowe posłużą Ci przez lata, jeśli odpowiednio zadbasz o ich konserwację. Dzięki regularnym zabiegom pielęgnacyjnym ograniczysz ryzyko ich zniszczenia przez czynniki atmosferyczne oraz utraty estetycznego wyglądu już po jednym sezonie. Jakie są najważniejsze sposoby dbania o meble ogrodowe? Poznaj praktyczne wskazówki, a Twoje meble na tarasie lub w altanie będą niezawodne przez długi czas.

Konserwacja mebli ogrodowych — rodzaj materiału

Sposób konserwacji mebli ogrodowych zależy od materiału, z którego je wykonano. Stoliki i krzesła z  plastiku nie wymagają pokrywania impregnatem, lecz ich trwałość jest niska. Meble ogrodowe z drewna wymagają natomiast malowania impregnatem co 2-3 lata. Impregnat do drewna zabezpiecza komplet wypoczynkowy przed wilgocią, pojawianiem się mchów i porostów oraz kornikami. W przypadku mebli z technorattanu i aluminium malowanego proszkowo konserwacja sprowadza się do czyszczenia z zabrudzeń nagromadzonych podczas użytkowania w sezonie.

Pranie poduszek ogrodowych

Meble ogrodowe wyposażone w poduszki wymagają regularnego czyszczenia tekstyliów. Poduszki ogrodowe z poszewkami łatwo utrzymać w czystości. Poszewkę wystarczy zdjąć i wyprać w pralce automatycznej, a następnie ponownie założyć na wypełnienie po wyschnięciu materiału. Jeśli poszewki nie można zdjąć, poduszkę należy czyścić ręcznie lub za pomocą odkurzacza piorącego. Pozostawia się ją na świeżym powietrzu do wyschnięcia.

Aby uniknąć problemów z praniem tekstyliów ogrodowych, dobrze jest postawić na poduszki z poszewkami z plamoodpornych materiałów. Plamoodporna tkanina nie wymaga częstego prania, gdyż nie wchłania zanieczyszczeń. Dodatkowo często wykazuje właściwości wodoodporne, dzięki czemu błyskawicznie wysycha po przypadkowym zalaniu napojem lub po przelotnych opadach deszczu.

Czyszczenie mebli ogrodowych

Do czyszczenia większości mebli ogrodowych powinno się używać letniej wody i delikatnego detergentu. Miękka ściereczka lub gąbka usunie większość zanieczyszczeń nagromadzonych na meblach w okresie zimowym. W ten sposób możesz wyczyścić krzesła, stoły i fotele, które przechowywałeś w zamkniętym pomieszczeniu. Jeśli meble w okresie zimowym pozostawały na zewnątrz, na ich powierzchni nagromadziło się więcej kurzu, resztek roślinnych i innych zanieczyszczeń. Do ich usunięcia może przydać się myjka ciśnieniowa. Dzięki niej z mebli znikają wszelkie zabrudzenia, w tym błoto, zaschnięte resztki liści i stare okruchy, które wniknęły w wąskie szczeliny krzeseł i stołów.

Co jeszcze wpływa na trwałość mebli ogrodowych?

Trwałość mebli ogrodowych zależy w dużej mierze od sposobu ich użytkowania. Jeżeli na tarasie ustawisz meble przeznaczone do użytku wewnątrz pomieszczeń, możesz spodziewać się, że już po jednym sezonie nie będą nadawały się do dalszego użytkowania. W ogrodzie powinieneś korzystać wyłącznie z mebli do użytku zewnętrznego, dostępnych w sklepach na działach ogrodowych.

Podczas wybierania mebli do ogrodu, zwróć uwagę na sposób ich przechowywania w okresie zimowym. Jeżeli nie dysponujesz zamkniętym pomieszczeniem o niskim poziomie wilgotności, pamiętaj o zakupie pokrowców na meble ogrodowe. Dzięki nim zabezpieczysz zestaw wypoczynkowy, a jego przygotowanie do kolejnego sezonu letniego zajmie mniej czasu, gdyż meble będą czystsze.

Pamiętaj, że niektóre meble nie wymagają stosowania pokrowców, gdyż są wykonane z materiałów o wysokiej odporności na ujemne temperatury. Takie meble są jednak kosztowne, dlatego nie każdy może pozwolić sobie na ich wybór.


comments powered by Disqus