Listopadowe TOP 10 Audioteki. Najczęściej słuchane audiobooki i podcasty

Autor: Audioteka Redaktor: Motyl

Dodane: 10-12-2023 13:47 ()


Listopad był miesiącem pod znakiem premier science fiction. Znalazło to odzwierciedlenie w preferencjach słuchaczy Audioteki, którzy najchętniej wybierali produkcje właśnie tego gatunku. Najpopularniejszym audiobookiem były „Dzienniki gwiazdowe” Stanisława Lema – arcydzieło światowej literatury z Piotrem Adamczykiem w roli głównej. Na drugim miejscu znalazło się „Pierwsze miasto Alary" autorstwa Katarzyny Szkiłądź i Dawida Wiktorowskiego – scenariusz do tej superprodukcji powstał w ramach wezwania “Usłysz kulturę”. Trzecie miejsce zajął „Mroczny krzyżowiec” Alistaira MacLeana – doceniony przez wielu słuchaczy klasyk sensacyjny. Najpopularniejszym podcastem były „Blaski i cienie. Anna Gacek i biografie najsłynniejszych”.

TOP 10 audiobooków

Najchętniej słuchanym audiobookiem były Dzienniki gwiazdowe, czyli ponadczasowe dzieło, w którym Stanisław Lem rozmyślał o uniwersalnych prawdach ludzkiej natury i kultury. Autor opisał przygody gwiezdnego podróżnika Ijona Tichego, który wyposażony w trzeźwy sceptycyzm i otwarty umysł przemierza najdalsze zakątki wszechświata odkrywając przy tym egzotyczne planety. Żaden z lemowych cyklów nie powstawał tak długo – pierwsze opowiadania powstały jeszcze w czasach stalinizmu, stanowiąc często formę politycznej satyry i czytelnej aluzji. W superprodukcji uwagę przykuwają nazwiska wybitnych lektorów: Piotra Adamczyka, Adama Ferency, Krzysztofa Gosztyły i Przemysława Bluszcza.

Drugie miejsce zajęło Pierwsze Miasto Alary – superprodukcja Audioteki inspirowana twórczością Stanisława Lema. Opowieść przenosi słuchaczy na tytułową planetę Alara, która miała być nowym domem dla Ziemian. Grupa inżynierów w Pierwszym Mieście czeka na przybycie Arki – statku kosmicznego, którym podróżują nowi osadnicy mający zaludnić mroźną planetę. Jednak wyczekiwane przybycie Arki nie jest spełnieniem marzeń, a przerażającym odkryciem, któremu inżynierowie muszą stawić czoła. W rolach głównych Magdalena Osińska, Mateusz Bieryt oraz Radosław Krzyżowski.

Podium zamyka Mroczny krzyżowiec – powieść sensacyjna w interpretacji Macieja Kowalika. Audiobook opowiada o ośmiu naukowcach, którzy skuszeni wysoką pensją i możliwością podróży, przyjęli atrakcyjną ofertę pracy, by za chwilę zniknąć bezpowrotnie. Misja odnalezienia zaginionej grupy przypadła agentowi specjalnemu John’owi Bentall oraz Marie Hopeman, jednak oni również nie docierają do celu. W katalogu Audioteki znajduje się aż osiem tytułów autorstwa Alstaira MacLeana, wszystkie czytane przez znanych lektorów, m.in. Adama Ferencego czy Krzysztofa Gosztyłę.

 

 1. Dzienniki gwiazdowe”, Stanisław Lem, wydawca: Audioteka, BiT Lem;
 2. Pierwsze Miasto Alary”, Dawid Wiktorowski, Katarzyna Szkiłądź, wydawca: Audioteka;
 3. Mroczny krzyżowiec”, Alistair MacLean, wydawca: Audioteka;
 4. Nexa”, Aleksandra Panisko, wydawca: Audioteka;
 5. Nie mylić z miłością”, Katarzyna Nosowska, wydawnictwo: Wielka Litera Sp. z o.o.;
 6. Informacja zwrotna”, Jakub Żulczyk, wydawnictwo: Świat Książki;
 7. Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Joanna Kuciel-Frydryszak, wydawnictwo: Marginesy;
 8. Światła w popiołach”, Remigiusz Mróz, wydawnictwo: Filia;
 9.  „Zbroja światła”, Ken Follett, wydawnictwo: Albatros;
 10.  „Orient”, Maciej Siembieda, wydawnictwo: Agora.

 

TOP 10 podcastów

Na szczycie podium znalazły się Blaski i cienie. Anna Gacek i biografie najsłynniejszych – podcast, który cieszy się niesłabnącą popularnością. Dziennikarka opowiada w nim o autobiografiach gwiazd znanych z pierwszych stron gazet. Każdy odcinek skupia się na innej książce i innej gwieździe, warunek jest jeden – musi być to naprawdę dobrze opowiedziana historia.

Drugim najchętniej słuchanym podcastem był Błąd krytyczny, stworzony przez Audiotekę we współpracy z serwisem Niebezpiecznik.pl i firmą Euvic. W ośmioodcinkowym cyklu prowadzący analizują cyfrowe zagrożenia, na które już dziś narażeni są wszyscy Polacy.

Na trzecim miejscu uplasowała się Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS, czyli podcast przygotowany przez Uniwersytet SWPS w ramach ogólnopolskiego projektu popularyzującego wiedzę psychologiczną. Każdy odcinek to wykład o tematyce m.in. motywacji, relacji międzyludzkich, psychologii i szeroko rozumianego rozwoju, prowadzony przez najlepszych psychologów.

 1. Blaski i cienie. Anna Gacek i biografie najsłynniejszych”, wydawca: Audioteka;
 2. Błąd Krytyczny”, wydawca: Audioteka;
 3. Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS”, wydawca: Uniwersytet SWPS;
 4. Podkast Powszechny”, wydawca: Tygodnik Powszechny;
 5. Spokojnie, to tylko życie”, wydawca: Audioteka;
 6. PigOut i Chmielarz gadają o książkach” Sezon 2, wydawca: Audioteka;
 7. Akta Grozy 2: Między prawdą a mitem”, wydawca: Audioteka;
 8. Nowa Audio Fantastyka”, wydawca: Audioteka;
 9. Zbrodnia na poniedziałek”, wydawca: Wojciech Chmielarz;
 10. Podcast Muzeum Historii Polski”, wydawca: Muzeum Historii Polski.

 


comments powered by Disqus