„Elecboy” tom 2 - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 30-11-2023 22:40 ()


Drugi tom wydania zbiorczego serii „Elecboy” przynosi finał tej postapokaliptycznej opowieści autorstwa Jaouena Salaüna opowiadającej o skomplikowanych relacjach ludzi i sztucznej inteligencji. Po dramatycznych zdarzeniach opisanych w poprzedniej odsłonie Joshua musiał zostawić za sobą dotychczasowe życie. Chłopak, który do tej pory uważał siebie za zwykłego człowieka, musi teraz odnaleźć prawdę o swoim pochodzeniu i o sobie samym. Kim jest? Człowiekiem, czy może przedstawicielem sztucznej inteligencji? A może kimś jeszcze innym?

Odrzucony przez ludzi Joshua znajduje schronienie w dziwnej sekcie kierowanej przez tajemniczą postać, nazywaną Wielką Inicjatorką. Tu poznaje historię ludzkości oraz jej drogę do samozagłady. Doświadcza również surowych reguł nowej wspólnoty stworzonej przez Wielką Inicjatorkę. Okazuje się, że powrót do tradycyjnych wartości nie ma w sobie nic z sielanki, jakiej mogliby spodziewać się nostalgicznie nastawieni do życia ludzie. Równolegle śledzimy zdarzenia rozgrywające się w kanionie Redsalt. Konflikt pomiędzy Klanem z Góry i Czerpaczami narasta i wszystko wskazuje na to, że krwawa konfrontacja jest nieunikniona. Władzę w Klanie przejął brutalny i niezrównoważony Sylvio, o którym można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że ma jakąś strategię działań i wizję przyszłości Klanu. Jego ojciec oraz siostra uciekli. Vittorio i Margot chcą przyłączyć się do Czerpaczy. Teraz obie strony szykują się do walki. Sprawę komplikuje rosnące zagrożenie ze strony sztucznej inteligencji.

Jaouen Salaün powoli doprowadza swoją historię do końca, cierpliwie łącząc ze sobą wszystkie wątki. A trzeba przyznać, że jest ich sporo. Co więcej, w świetle zdarzeń opisanych w drugim tomie nowego znaczenia nabierające sceny z pierwszej odsłony serii, które nie do końca były zrozumiałe. Nie zaszkodzi zatem powtórna lektura tomu pierwszego, by wszystko stało się jasne. Teraz powoli poszczególne elementy układanki zaczynają tworzyć efektowną całość. Przeszłość Joshuy, relacje ludzi ze sztuczną inteligencją oraz konsekwencje nieokiełznanego transhumanizmu tworzą skomplikowaną mozaikę, która niespiesznie odsłania swój urok przed czytelnikiem. Ważną rolę w tej opowieści odgrywają wątki religijne i mityczne. Autor pełnymi garściami czerpie z biblijnych i mitologicznych przekazów tworząc opowieść o ludzkich ambicjach oraz potrzebie wiary w wybrańca, który jest w stanie uratować zmierzającą ku zagładzie ludzkość.

A wszystko to niezmienne prezentuje się epicko. Na malowanych z ogromnym rozmachem i jednocześnie z niesamowitą dbałością o detale planszach można podziwiać efektowne krajobrazy, nowoczesne urządzenia oraz mechanizmy. Hiperrealistyczna stylistyka sprawia, że wszystko to wygląda naprawdę okazale, a lektura komiksu jest doświadczeniem wyjątkowym. Ciepłe kolory oddające żar wyniszczający ziemię zostały skontrastowane z zimnymi barwami użytymi w sekwencjach przedstawiających rozwój technologiczny prowadzący do powstania sztucznej inteligencji. Nie brakuje również dynamicznych scen walk oraz emocji malujących się na obliczach bohaterów.

Jaouen Salaün stworzył opowieść, w której odnosi się do aktualnych problemów związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz dyskusji na temat jej statusu w rozmaitych dziedzinach ludzkiej działalności. Autor stawia pytania o granice możliwości człowieka oraz zagrożenia wynikające z niekontrolowanej ekspansji elektronicznych algorytmów. Snując swoją historię, odwołuje się do motywu wybrańca, którego przeznaczeniem jest ukształtowanie nowego porządku na świecie. Problem polega tylko na tym, że świat, w którym toczy się akcja, jest wyniszczany zmianami klimatycznymi, działaniami sztucznej inteligencji oraz ludzkimi waśniami. Nasuwa się zatem pytanie, czy jest jeszcze co ratować? A przede wszystkim, czy w ogóle warto.

 

Tytuł: Elecboy tom 2

 • Scenariusz: Jaouen Salaün
 • Ilustracje: Jaouen Salaün
 • Przekład: Jakub Syty
 • Redakcja: Izabela Rutkowska
 • Korekta: Izabela Rutkowska
 • Skład: Piotr Margol
 • Liczba stron: 128
 • Format: 240 x 320 mm
 • Oprawa: twarda
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • Wydawnictwo: Lost In Time
 • Data wydania: 28 września 2023 r.
 • Cena okładkowa: 100 zł
 • ISBN-13: 978-83-67270-54-0

 

Dziękujemy wydawnictwu Lost In Time za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus