„Paneuropa. Solidarni z Ukrainą” - recenzja

Autor: Jacek Szeląg Redaktor: Motyl

Dodane: 25-11-2023 14:18 ()


„Paneuropa. Solidarni z Ukrainą” to już piąty komiks z serii wydawanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Tym razem bohaterowie znani z poprzednich części jak czarownik Jan Twardowski połączą siły z nowymi jak bogini światła i nadziei Zorza – aby powstrzymać zagrożenie ze Wschodu, pragnące wykorzystać tragedię uchodźców i zniszczyć jedność Europejczyków.

Nie będę pisał o trwającej wojnie tuż za naszą granicą. Skupię się na recenzowanym komiksie. Niniejszy tytuł to kontynuacja wątków przedstawionych w albumie „Paneuropa vs. Zmory Przeszłości”. Do walki z nekromantą Kościejem stają nowi bohaterowie: bogini światła i nadziei Zorza oraz Jaryło – bóg męstwa i wiosny. Obie postacie pochodzą z mitologii słowiańskiej i powiązane są z Ukrainą.

Scenariusz to sprawka Dominika Szcześniaka oraz Bereniki Kołomyckiej. Pierwszy z nich odpowiada m.in. za takie tytuły jak: „Kraina Herzoga” (rysunki Huberta Ronek), „Lublin w powieści graficznej” (rysunki Maciej Pałka) czy „Ksionz” (rys. Marcin Rustecki). Z kolei Berenika Kołomycka to absolwentka ASP w Warszawie. Ilustratorka, twórczyni komiksów dla dzieci. Napisany przez duet artystów scenariusz jest spójny i trzyma w napięciu, pomimo trudnego tematu, jakim jest wojna, historia nie popada w patos. Wszystko jest wyważone i spójne.

Ilustracje podobnie jak w poprzednich tomach stanowią paletę różnych form i stylów. Polscy artyści to właściwie prawdziwi wyjadacze na tym poletku kultury, jakim jest sztuka komiksu. Wojciech Stefaniec – grafik, plakacista no i rysownik komiksów, autor kilkunastu tytułów, z czego dwa „Noir” oraz „Wróć do mnie, jeszcze” (wyd. Timof i cisi wspólnicy) otrzymały Nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego, a w tym roku autor został laureatem Nagrody Literackiej m. st. Warszawy za powieść graficzną „Rege”.

Przemysława Truścińskiego nie trzeba przedstawiać, bo to chodząca legenda polskiej sztuki komiksu. Tylko przypomnę, że w 2010 roku został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2013 roku dostał Srebrny Krzyż Zasługi „za zasługi na rzecz rozwoju kultury, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski”. Rafał Szłapa to ilustrator, grafik i autor komiksów. Stworzył między innymi rodzimego superbohatera w bestsellerowej serii „Bler”. Robert Służały oraz Grzegorz Pawlak znani są z serii „Dampc” czy „Wydział 7”

Co daje taki miks rysowników? Dla mnie dużo. Pokazuje możliwości autorów w obszarze współpracy, ukazując przenikanie się ich stylów oraz różne rodzaje ekspresji twórczej. Komiks też się nie nudzi, a zmiana stylów nie  pozwala natłokowi superbohaterów popadać w graficzną monotonię. Sprawdza się to w takim oto tytule, gdzie chodzi o szczytny cel i propagowanie dobrych wartości poprzez sztukę komiksu. Jest to też okazja dla autorów, aby mogli popuścić wodze wyobraźni. Okładka, której autorem jest Igor Baranko to istna eksplozja barw i akcji, dodatkowo jest rozkładana, przez co dostajemy duży plakat.

Czy warto zapoznać się z tym tytułem? Tak, ze względu na ilość autorów i możliwość zapoznania się z ich różnorodnymi stylami. To kawał dobrej roboty, którą każdy może zobaczyć, gdyż komiks jest dostępny w wersji elektronicznej do pobrania na stronie Urzędu Publikacji UE: https://poland.representation.ec.europa.eu/news/paneuropa-solidarni-z-ukraina-2023-10-07_pl

I jest jeszcze jeden plus i to może najważniejszy. Można  czytać ten komiks razem z dzieckiem, aby w bezpieczny sposób pokazać okropności wojny, która jest tuż obok. 

 

Tytuł: Paneuropa. Solidarni z Ukrainą

  • Scenariusz: Dominik Szcześniak, Berenika Kołomycka
  • Rysunki: Daria Bairamova, Bohdan Vitkovski, Wojciech Stefaniec, Przemysław Truściński, Rafał Szłapa, Robert Służały i Grzegorz Pawlak
  • Wydawca: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
  • Premiera: 07.10.2023 r.
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Liczba stron: 80
  • Format: 210x290mm       
  • Cena: 0 zł

Dziękujemy Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce za udostępnienie egzemplarzy do recenzji. 


comments powered by Disqus