„Jack z Baśni” tom 2 - recenzja

Autor: Anna Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 17-11-2023 18:22 ()


Jack, jak przystało na bohatera (samozwańczego), dokonał brawurowej ucieczki ze Złotych Gałęzi, gdzie przebywał wbrew swojej woli podobnie jak inni Baśniowcy. Jednak nie oznacza to końca jego problemów, w które uwielbia wpadać, a wręcz ich nowy początek. Jak na szelmę i poszukiwacza przygód przystało, musiał znaleźć kolejny cel w życiu, a że został całkiem pozbawiony pieniędzy, pojawienie się informacji o ukrytym skarbie sprawiło, że odszukanie go stało się dla niego wymarzonym zadaniem. Wraz z grupą uciekinierów, którzy postanowili mu towarzyszyć (dla pieniędzy oczywiście), postanowił wykorzystać ten niespodziewany fart.

Tom drugi przygód „Jacka z Baśni” to zbiór zawierający zeszyty 17-32 serii,  skupiające się przede wszystkim na poszukiwaniu skarbu, na oszukiwaniu towarzyszy, jak na Jacka przystało, oraz na większym konflikcie w tle, który powoli zbliża się do finału. Nasz główny szelma udowadniania, że jak zwykle potrafi być dupkiem i uwielbia romansować ze wszystkimi kobietami wokół, w tym tomie otrzymujemy również więcej informacji na temat Pana Korekty oraz całej rodziny Literalnych, która z każdą stroną (dosłownie) rozrasta się coraz bardziej. Przygody Jacka schodzą trochę na dalszy plan, za to konflikt między Literalnymi, zwroty akcji, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: kto tu jest głównym złym, pojawienie się na pierwszym planie Paliksięgi i duża rola Gary’ego dodają temu zbiorowi animuszu i sprawiają, że jest to naprawdę wciągająca historia okraszona wybuchowym finałem. Wszystkie drogi prowadzą do większego konfliktu, w którym dwie strony muszą się w końcu zmierzyć, a Jack, jak to Jack, znajduje się w centrum i znów stara się być największym (w jego mniemaniu) bohaterem. Należy mieć tu na uwadze, że aby poznać zakończenie tej stworzonej przez Billa Willighama i Lilah Sturges opowieści należy bezpośrednio po tym tomie sięgnąć po wydany kilka lat temu „Wielki Baśniowy Crossover” stanowiący 13 tom oryginalnych „Baśni”. Konflikt pomiędzy Literalnymi trafia bowiem do Baśniogrodu i tam znajduje swój finał. Dopiero wraz z wydaniem tych dwóch tomów przygód „Jacka z Baśni” można w pełni zrozumieć i docenić zawarte w crossoverze rozdziały, a kolejny, już ostatni wolumin przygód Jacka zawiera jego nowe perypetie.

Wielką zaletą tego tomu jest to, że tytułowa postać Hornera tak naprawdę schodzi na drugi plan i pozwala na przedstawienie charakterów różnych postaci, które nie pojawiały się w oryginalnych „Baśniach” bądź miały tam szczątkowy udział. Dzięki umiejętnie poprowadzonej historii możemy poznać od innej strony kolejnych przedstawicieli mitów i baśni, a także zapoznać się z oryginalnymi historiami, które ze zbiegiem lat uległy spłyceniu czy dostosowaniu do reali czasów, w których są opowiadane. Nie każdy jest świadomy, jak bardzo pełne przemocy potrafiły być niektóre baśnie w okresie, gdy powstały.

Jako ciekawostkę należy dodać, że w tym zbiorze oprócz głównego motywu są zawarte pojedyncze historie z nimi niezwiązane. Jedna z nich to „Gary w Państwie Duńskim”, prześmiewczy przerywnik, który bazuje na dziełach Szekspira, ale mógłby spokojnie być pominięty, bo nie wnosi nic ciekawego oprócz swoistego humoru, za to drugi „1883” uchyla nam rąbek tajemnicy o przygodach Jacka z przeszłości, gdzie gościnnie występuje Bigby i jest to przyjemna do czytania historia w realiach Dzikiego Zachodu.

Od strony graficznej ten tom podobnie jak pierwszy prezentuje się bardzo dobrze. Za ilustracje tym razem odpowiedzialni byli: Tony Akins, Andrew Pepoy, Steve Leialoha, Russ Braun, Dan Green i Jose Marzan Jr. Ich prace sprawiają, że rysunki przedstawiające postaci są jednolite, zgrane ze sobą w podobnym stylu, co dla dłuższej historii może mieć znaczenie w jej odbiorze. Jeśli chodzi o tłumaczenie, to jest one spójne z poprzednim tomem, co znaczy, że niekoniecznie z główną serią „Baśni”, ale widać konsekwencje w pracy tłumacza, aby całość przygód Jacka była zgodna.

Drugi tom „Jacka z Baśni” przynosi czytelnikom i fanom serii to, na co mogli liczyć. Dużo humoru, żartów, niezmiennego w swych poglądach i zachowaniu Jacka oraz wciągającą historię Literalnych, dla której naprawdę warto uzupełnić swoją biblioteczkę z „Baśniami” o ten tom.

 

Tytuł: Jack z Baśni tom 2

 • Scenariusz: Bill Willingham, Lilah Sturges
 • Rysunki: Tony Akins, Andrew Pepoy, Steve Leialoha, Russ Braun, Dan Green, Jose Marzan Jr.
 • Przekład: Jacek Drewnowski
 • Wydawca: Egmont
 • Data publikacji: 27.09.23 r.
 • Oprawa: miękka
 • Papier: offset
 • Druk: kolor
 • Objętość: 416 stron
 • Format: 170x260
 • ISBN: 9788328165007
 • Cena: 119,99 zł

 

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji


comments powered by Disqus