Listopadowe zapowiedzi Rebisu

Autor: Rebis Redaktor: Motyl

Dodane: 08-10-2023 23:52 ()


 Poniżej prezentujemy listopadowe zapowiedzi od wydawnictwa Rebis. 

 

Salman Rushdie

Miasto Zwycięstwa

Przełożył Jerzy Kozłowski

ISBN 978-83-8338-026-1

Seria Mistrzowie literatury

Premiera 07.11.2023

 

Oto Miasto Zwycięstwa – dzieło nieograniczonej wyobraźni Salmana Rushdiego!

 

Pełna rozmachu, poetycka, skrząca się dowcipem opowieść o kobiecie, która tchnieniem powołuje do życia baśniowe imperium i szepcząc do uszu jego mieszkańców, nadaje bieg historii.

    Tkając tę opowieść z wątków hinduskiej mitologii, dziejów królestw, państw i państewek, postaci bogiń i bogów, bohaterów z krwi i kości, Rushdie sięga po tak bliskie mu tematy poczucia przynależności, natury ludzkiej, relacji między państwem a religią i jej instytucjami, wielokulturowości, równości, a zwłaszcza pozycji i roli kobiety w patriarchalnym społeczeństwie.

   Miasto Zwycięstwa to wspaniale opowiedziana saga o miłości, przygodzie i micie, która sama w sobie jest świadectwem potęgi opowieści.

 

Salman Rushdie urodził się w roku 1947 w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, teraz w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge. Zadebiutował w roku 1974 powieścią Grimus. Międzynarodową sławę przyniosły mu Dzieci północy, nagrodzone m.in. Nagrodą Bookera i uznane w roku 2008 za Best of the Booker. W roku 1988 ukazały się Szatańskie wersety ‒ jego najsłynniejsza powieść.

Rushdie w 2006 i 2017 roku odwiedził Polskę. Dom Wydawniczy REBIS jest polskim wydawcą jego dzieł ‒ zarówno powieści, opowiadań, jak i esejów.

 

 

Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz

Wojna o Ukrainę. Wojna o świat

ISBN 978-83-8338-104-6

Seria Historia

Premiera 07.11.2023

 

Kontynuacja bestsellerowej książki Nadchodzi III wojna światowa

 

 

Historia dzieje się na naszych oczach. To, co jeszcze wczoraj wydawało się nie do pomyślenia, dziś stało się faktem. Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, za wschodnią granicą Polski toczy się zacięty konflikt zbrojny.

Jacek Bartosiak w rozmowie z Piotrem Zychowiczem analizuje genezę obecnego kryzysu. Według niego Ukraina to dopiero początek – pierwsze starcie wielkiej wojny mocarstw, która zmieni układ sił na Ziemi.

Czy USA obronią swą pozycję globalnego hegemona? Czy Chiny sięgną po supremację na Pacyfiku? Kto wygra wojnę na Ukrainie? Czy Putin użyje broni jądrowej? Czy Rosja się rozpadnie? Jaka przyszłość czeka Europę?

Autorzy skupiają się na bezpieczeństwie Polski. Jaką strategię powinniśmy przyjąć, żeby uniknąć wojny? Jak nie stać się strefą zgniotu? Jak zmodernizować armię, aby odstraszyć agresora?

 

Dr Jacek Bartosiak jest założycielem i właścicielem think tanku Strategy&Future, autorem książek Pacyfik i Eurazja. O wojnieRzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokojuPrzeszłość jest prologiemKoniec końca historii oraz Wojna w kosmosie. Przewrót w geopolityce. Ekspert do spraw geopolityki i geostrategii oraz uczestnik debaty na temat sytuacji strategicznej Europy Środkowo-Wschodniej, strefy zachodniego Pacyfiku i Eurazji.

Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym. Przez 13 lat zajmował się sprawami międzynarodowymi, pracując w dziale zagranicznym „Rzeczpospolitej”. Obecnie prowadzi kanał „Historia Realna” na YouTubie. Napisał kilkanaście książek, między innymi Pakt Ribbentrop–BeckObłęd ’44Skazy na pancerzachWołyń zdradzonyAlianci i Ukraińcy.

 

Brendan Simms

Hitler

Przełożyli Maciej Szymański, Jacek Środa i Adam Bukowski

ISBN 978-83-8338-052-0

Seria Historia

Premiera 21.11.2023

 

Nowa, monumentalna biografia twórcy Trzeciej Rzeszy

Adolf Hitler jest jedną z najczęściej opisywanych postaci w historii, a mimo to wiele  najważniejszych informacji o nim jest przekłamanych. Nowa biografia przywódcy Trzeciej Rzeszy, autorstwa Brendana Simmsa, w pełni wyjaśnia przekonania Führera, pokazując, że to idee są głównym źródłem jego najbardziej morderczych zachowań.

Czerpiąc z najaktualniejszych źródeł, Brendan Simms prześledził czynniki kształtujące Hitlera, który Stany Zjednoczone i Imperium Brytyjskie obrał jako model dla niemieckiego imperium, podobnie opartego na zawłaszczaniu ziemi, rasizmie i przemocy. Celem Hitlera było stworzenie analogicznej globalnej przyszłości dla Niemiec – kraju, który w prze­ciwnym razie wydawał mu się skazany nie tylko na nieistotność, ale poprzez emigrację i obce wpływy na zagładę. Ostatecznie osiągnięcie celu mogła zapewnić Hitlerowi jedynie dominacja nad światem, a do jego pokonania potrzebna była nieomal ogólnoświatowa koalicja.

 

Brendan Simms jest profesorem historii stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Cambridge. Jego najważniejsze książki to Unfinest Hour: Britain and the Destruction of Bosnia (kandydat do Nagrody Samuela Johnsona) i Taniec mocarstw: walka o dominację w Europie od XV do XXI wieku   , która ukazała się w 2013 roku, zbierając nadzwyczaj pochlebne recenzje.

 

Hugh Eakin

Wojna o Picassa

Przełożyła Ewa Hornowska

ISBN 978-83-8062-316-3

Seria Historia sztuki

Premiera 21.11.2023

 

 

Jak kontrowersyjny lider paryskiej awangardy wdarł się do serca amerykańskiej kultury?

 

W styczniu 1939 roku Pablo Picasso był sławny w Europie, w Stanach Zjednoczonych jednak jego sztukę odrzucano. Rok później Amerykanie w całym kraju głośno domagali się jego dzieł na wystawach. Jak kontrowersyjny lider paryskiej awangardy wdarł się do serca amerykańskiej kultury?

Po odpowiedź trzeba sięgnąć do czasów kiedy prawnik John Quinn, postanowił stworzyć największą na świecie kolekcję Picassa. Jego marzenie o muzeum, w którym mogłaby się pomieścić, ziściło się dopiero za sprawą wizjonera kultury Alfreda H. Barra Jr., który był dyrektorem nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Zorganizowana w cieniu wojny przełomowa wystawa „Picasso – czterdzieści lat twórczości” wprowadziła go do Ameryki, zdefiniowała MoMA w takim kształcie, jaki znamy, i przeniosła centrum świata sztuki z Paryża do Nowego Jorku.

Wojna o Picassa to po raz pierwszy opowiedziana historia o tym, jak jedna wystawa, przygotowywana przez dziesięć lat, bezpowrotnie odmieniła amerykański gust, a tym samym ocaliła przed nazistami dziesiątki dzieł sztuki XX wieku o nieprzemijającym znaczeniu.

 

Hugh Eakin jest redaktorem „Foreign Affairs”. Pisze o muzeach i świecie sztuki dla „The New York Review of Books”, „Vanity Fair”, „The New Yorker” i „The New York Times”.

 Angus Trumble

Helena Rubinstein

Przełożyła Katarzyna Karłowska

ISBN 978-83-8338-051-3

Seria Biografie i powieści biograficzne

Premiera 07.11.2023

 

Fascynująca historia kobiety, która zbudowała pierwsze światowe imperium kosmetyczne

Intrygująca opowieść o pierwszym światowym imperium kosmetycznym i o fascynującej kobiecie, która je zbudowała. A także o przeszłości, z którą postanowiła się rozstać.

Helena Rubinstein opuściła krakowski Kazimierz w latach 90. XIX wieku, gdy miała 23 lata. Po krótkim przystanku w cesarskim Wiedniu wyemigrowała do Australii, gdzie zarabiała na życie jako guwernantka i kelnerka, aż wreszcie otworzyła swój pierwszy salon piękności w Melbourne. W późniejszych czasach pilnie strzegła swego wizerunku, świadomie tworzyła własny mit i wymazała z niego sporo zdarzeń. Niniejsza książka je odtwarza, pokazując zaskakujące początki jej kariery na antypodach. To „zaginiony‟ rozdział bogatej opowieści o autorce chwytliwego hasła reklamowego – Uroda to władza – twórczyni pierwszej globalnej korporacji w branży kosmetycznej, marki, która w latach największego rozkwitu była uważana za synonim elegancji i zatrudniała 30 tysięcy kobiet na całym świecie.

Angus Trumble (1964–2022) był starszym pracownikiem badawczym Australijskiego Muzeum Narodowego i dyrektorem Narodowej Galerii Portretu. Do 2014 r. pełnił funkcję starszego kuratora działu malarstwa i rzeźby Yale Center for British Art w New Haven. Jest autorem monografii poświęconych m.in. epoce wiktoriańskiej i edwardiańskiej. W 2015 r. został przyjęty do Australijskiej Akademii Nauk Humanistycznych. Do napisania tej książki zainspirował go portret pędzla Grahama Sutherlanda Helena Rubinstein w czerwonej sukni od Balenciagi. Dzięki jego badawczej pasji, naukowej skrupulatności, malarskiemu widzeniu świata, a także poczuciu humoru, powstał również literacki barwny portret tej niezwykłej kobiety, którą oprócz Sutherlanda uwieczniali m.in. Pablo Picasso i Andy Warhol.

 

Beata Biały

Żyć jak Wielki Szu. Biografia Jana Nowickiego

ISBN 978-83-8338-050-6

Seria Biografie i powieści biograficzne

Premiera 07.11.2023

 

Jan Nowicki. Aktor, pisarz, poeta. Dla większości Wielki Szu, choć on sam najbardziej dumny był ze swoich książek. Uważał, że aktorem może być każdy, a prawdziwych pisarzy jest niewielu. Nikt tak nie uwodził słowem jak on. Szuler doskonały. Również w miłości, której nieustannie szukał. Uważał, że w życiu mu się po prostu udało. Bo nie miał wielkich marzeń. Prosty chłopak z małego Kowala na Kujawach wybrał się w świat i zdobył tam więcej, niż się spodziewał. Wracał jednak zawsze w rodzinne strony, bo najbardziej cenił prostotę wiejskiego życia. Żył, jak chciał, na własnych warunkach. I tak odszedł.

Beata Biały z czułością składa portret Jana Nowickiego z rozmów z jego bliskimi i z własnych wspomnień. A także z zapisków samego aktora, który jako pisarz przelał kawał swojego życia na karty książek.

 

Beata Biały ‒ dziennikarka, psycholożka, psychoonkolożka, autorka takich bestsellerowych książek, jak Spowiedź kapitana (z Krzysztofem Baranowskim), Osiecka. Tego o mnie nie wiecieSłońca bez końca. Biografia Kory (REBIS 2022) i Spełniona. Czego pragną kobiety (z Michałem Lwem-Starowiczem, REBIS 2023). Od wielu lat kreśli w wywiadach i artykułach portrety niebanalnych ludzi. Najbardziej interesują ją ludzie z pogmatwanymi życiorysami, którzy dokonują nieoczywistych wyborów i podejmują trudne decyzje. Szuka w nich prawdy, motywacji, powodów. Nie ocenia, raczej towarzyszy im w drodze. 

 

Witold Rybczyński

O architekturze

Przełożył

ISBN 978-83-8338-

Seria X-Varia

Premiera 21.11.2023

 Opowieść o architekturze

W tej przekrojowej opowieści o architekturze, która zaczyna się w epoce kamienia, a kończy w czasach współczesnych, Witold Rybczynski opisuje, jak zmiany technologiczne, ekonomiczne i społeczne, a także zmiany gustów i upodobań wpływały na architektoniczne idee i ideały. Aby to zobrazować, autor posługuje się bogactwem rozmaitych przykładów: od miejsc kultu, takich jak Hagia Sophia i katedra Santa Maria del Fiore Brunelleschiego, po budownictwo mieszkaniowe, w tym cesarską willę Katsura i Alhambrę, oraz ikony narodowe, takie jak pomnik Lincolna czy Sydney Opera House, i wreszcie drapacze chmur – Seagram Building i budynek CCTV w Pekinie. Rybczynski podkreśla swoją narracją, że wszystkie budowle łączy w czasie i przestrzeni ludzka potrzeba porządku, sensu i piękna.

To wciągająca, przystępna i spójna opowieść o architektonicznej manifestacji uniwersalnego dążenia człowieka do celebrowania, czczenia i upamiętniania. To również zgłębianie metod konstrukcyjnych, dzięki którym każdy budynek jest unikalnym wytworem swoich mecenasów, architektów i budowniczych. Książka Rybczynskiego – stanowcza w swoich opiniach, wyważona i bezstronna oraz zakorzeniona w nauce – zachwyci wszystkich zainteresowanych zrozumieniem budowli, z których korzystają, które odwiedzają i mijają każdego dnia.

 

Witold Rybczynski jest architektem i emerytowanym profesorem urbanizacji Uniwersytetu Pensylwanii. Napisał dwadzieścia jeden książek, w tym: Dom. Krótka historia idei, Jak działa architektura Charlestone Fancy.

 

Edward Brooke-Hitching

Miłość. Historia przediwna w 50 odsłonach

Przełożył Janusz Szczepański

ISBN 978-83-8338-027-8

Seria X-Varia

Premiera 07.11.2023

  

Wspaniale ilustrowana skarbnica niezwykłych historii… miłosnych. 

 

W tym romantycznym gabinecie osobliwości poznamy m.in.:

Miłosne zaklęcia ze średniowiecznych manuskryptów

Erotyczne malowidła Pompejów

Pierwszą kobietę, która z miłości opłynęła świat

Wikiński podręcznik randkowania

Niezwykły zapis love story na miarę epoki kosmicznej

Autor bestsellerowych albumów, od Atlasu lądów niebyłych (REBIS 2017) po Galerię szaleńca (REBIS 2022), na co dzień żyjący wśród starych map, obrazów i ksiąg, tworzy zbiór idealny dla miłośników piękna w sztuce i zaskakujących kuriozów, a przy tym album wprost wymarzony na prezent dla kochanej osoby.

Edward  Brooke-Hitching, uznany kolekcjoner kuriozów, jest autorem wydanych przez REBIS: Galerii szaleńca (2022), Atlasu tamtych światów (2021), Biblioteki szaleńca (2020), Atlasu nieba (2019), Złotego atlasu (2018) i Atlasu lądów niebyłych (2016) oraz Fox Tossing, Octopus Wrestling and Other Forgotten Sports (2015). Ma też udział w tworzeniu popularnego programu QI nadawanego przez BBC. Jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Geograficznego. Mieszka wśród zakurzonych stert starych obrazów, map i książek w hrabstwie Berkshire.

 

 

Sue Shepherd, Peter Gibson

Kompleksowa dieta ograniczająca FODMAP

Przełożyła Bożena Jóźwiak

ISBN 978-83-8338-064-3

Seria Dieta i żywienie

Premiera 07.11.2023

 

Program diety odmieniającej życie, który pomaga zwalczać objawy IBS

 

Kompleksowa dieta ograniczająca FODMAP, oparta na najnowszych badaniach i o pozytywnych skutkach potwierdzonych medycznie, uczy, jak unikać objawów zespołu jelita drażliwego, a jednocześnie delektować się pysznymi potrawami. Autorzy wyjaśniają, dlaczego produkty spożywcze typu FODMAP, czyli łatwo fermentujące krótkołańcuchowe cukry, mogą się przyczyniać do wywoływania objawów IBS oraz dlaczego wprowadzenie prostych zmian w sposobie odżywiania się może ogromnie poprawić twoje samopoczucie. W książce omówiono, jak:

  • ustalić, które produkty są niepożądane, i ich unikać,
  • dostosować dietę w celu złagodzenia objawów,
  • przygotowywać pyszne posiłki ze składników o niskiej zawartości FODMAP,
  • przygotować się na różne okazje, w tym uroczystości i podróże.

 Poradnik zawiera 80 łatwych do wykonania przepisów kulinarnych oraz wszystkie potrzebne informacje, które pomogą ci łagodzić objawy, osiągnąć świetne samopoczucie i dobrze się odżywiać.

Sue Shepherd, dyplomowana dietetyczka, specjalizuje się w leczeniu nietolerancji pokarmowych. Pracuje na La Trobe University w Melbourne, gdzie kieruje badaniami na temat węglowodanów FODMAP.

Peter Gibson, profesor gastroenterologii Monash University, dyrektor Oddziału Gastroenterologii Alfred Hospital w Melbourne. Kieruje zespołem badawczym dietetyków, naukowców i klinicystów pracujących nad udoskonalaniem diety ograniczającej FODMAP.

 

Phil Knight

Sztuka zwycięstwa dla młodzieży

Przełożył Maciej Szymański

ISBN 978-83-8338-128-2

Seria Literatura dziecięca i młodzieżowa

Premiera 07.11.2023

 „Musisz zapomnieć o swoich ograniczeniach”.

Phil Knight

 

Kiedy Phil Knight nie dostał się do licealnej drużyny baseballowej, matka zasugerowała mu, by zajął się lekkoatletyką. Phil dołączył do zespołu biegaczy i odkrył, że potrafi szybko biegać i że sprawia mu to przyjemność.

Dziesięć lat później Phil pożyczył od ojca 50 dolarów, by założyć firmę. Jego cel był prosty: importować z Japonii wysokiej jakości buty do biegania. Wraz z ekipą podobnych do niego zapaleńców zaczynał od sprzedawania butów wprost z bagażnika samochodu, by wreszcie stworzyć jedną z największych na świecie sportowych marek.

Założyciel Nike nigdy nie bał się ryzyka i mimo rozmaitych przeciwności zawsze podążał za własną radą: „Idź naprzód. Cokolwiek się zdarzy, nie zatrzymuj się”. ‒Przeznaczona dla młodych czytelników bestsellerowa Sztuka zwycięstwa, przepełniona mądrością, humorem i zapałem, to opowieść o determinacji, która naprawdę inspiruje.

Phil Knight, założyciel firmy Nike, Inc., jest jednym z najbardziej wpływowych ludzi biznesu na świeci. W latach 1964‒2004 był dyrektorem zarządzającym, a obecnie pełni w firmie funkcję emerytowanego prezesa rady nadzorczej. Mieszka w Oregonie z żoną Penny.


comments powered by Disqus