Wrześniowe TOP 10 Audioteki

Autor: Audioteka Redaktor: Motyl

Dodane: 05-10-2023 23:26 ()


Trwająca kampania wyborcza przełożyła się również na preferencje użytkowników Audioteki - najpopularniejszą produkcją września był Upadek narodu, polityczny audioserial z Piotrem Adamczykiem w roli głównej. Na drugim miejscu znalazła się dystopijna Spalona ziemia, a podium zamyka Zbroja światła, czyli ukoronowanie najpopularniejszego cyklu powieści Kena Folletta - rozpoczętego przez Filary ziemi. Najchętniej słuchanym we wrześniu podcastem były Blaski i cienie, autorstwa Anny Gacek.

 

TOP 10 audiobooków

Najpopularniejsza produkcja września, audioserial Upadek narodu, to trzymająca w napięciu historia o demokracji i jej słabościach, opowiadająca o losach głęboko wierzącego posła lewicy, Jean Vampela (Piotr Adamczyk), który w wyniku zbiegu okoliczności zostaje jednym z czołowych kandydatów w wyborach na prezydenta Francji. Scenariusz autorstwa Yanna Reuzeau, został przetłumaczony przez reżyserkę Ewę Rucińską po raz pierwszy na język polski na potrzeby audioserialu. W obsadzie m.in.: Piotr Adamczyk, Grzegorz Małecki i Sandra Drzymalska.

Na drugim miejscu znalazła się Spalona Ziemia. Audioserial przenosi słuchaczy do roku 2036 w Republice Arny, gdzie nękająca susza i groźba wojny domowej stanowią mroczne tło dla opowieści o Josim (Bartosz Bielenia), młodym i ambitnym polityku. Superprodukcja została zrealizowana za pomocą technologii ambisonicznej, która podczas odtwarzania zapewnia doskonałą symulację przestrzeni. Aby w pełni tego doświadczyć, najlepiej odbierać audioserial z użyciem słuchawek, co daje wrażenie bycia w samym środku wydarzeń.

Wrześniowe podium zamyka Zbroja światła, autorstwa Kena Folleta. Audiobook jest jednocześnie finałem wątków poruszanych w Filarach ziemi, jak również pomostem pomiędzy cyklem a trylogią Stulecie. W produkcji, czytanej przez Krzysztofa Gosztyłę, słuchacze docenili wielką historię widzianą oczami zwykłych ludzi - emocje, ścierające się z beznamiętnymi trybami przeznaczenia oraz walkę o rodzinę i wolność słowa. Na popularność historii z pewnością miała wpływ również mistrzowska interpretacja Gosztyły.

 1. Upadek Narodu", Yann Reuzeau, wydawca: Audioteka;
 2. Spalona ziemia”, Bracia Oleksiak, wydawca: Audioteka;
 3. Zbroja światła”, Ken Follett, wydawnictwo: Albatros;
 4. Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Joanna Kuciel-Frydryszak, wydawnictwo: Marginesy;
 5. Człowiek, który umarł dwa razy”, Richard Osman, wydawnictwo: Agora;
 6. Zarzut”, Remigiusz Mróz, wydawnictwo: Czwarta Strona;
 7. Zima Świata”, Ken Follett, wydawca: Audioteka, Wydawnictwo Albatros;
 8. Oni tu są”, Adam Bauman, wydawca: Audioteka;
 9. Czwartkowy Klub Zbrodni”, Richard Osman, wydawnictwo: Agora;
 10. Dreszcz. Tom 1”, Jakub Ćwiek, wydawca: Sine Qua Non.

 

TOP 10 podcastów

Po świetnie przyjętej przez słuchaczy audycji Sweet Teens, Anna Gacek wróciła  na łamy Audioteki z nowym podcastem Blaski i cienie. Audycja, w której autorka przybliża słuchaczom autobiografie osób z pierwszych stron gazet, z miejsca zyskała uznanie użytkowników, stając się najpopularniejszą produkcją września.

Na drugim miejscu znalazło się Spokojnie, to tylko życie, w którym autorki: dr Joanna Podgórska i Marta Niedźwiecka w przystępny sposób dyskutują o ludzkiej egzystencji z perspektywy psychologii i neurobiologii.

Trzecie miejsce przypadło audycji, która również koncentruje się na aspektach psychologicznych - Strefie Psyche Uniwersytetu SWPS. Psycholodzy z Uniwersytetu SWPS opowiadają o ludzkiej psychice i wyjaśniają mechanizmy jej działania na tyle skutecznie, że kolejny miesiąc z rzędu ich podcast znajduje się w czołówce najchętniej słuchanych produkcji,

 1. Blaski i cienie. Anna Gacek i biografie najsłynniejszych”, wydawca: Audioteka;
 2. Spokojnie, to tylko życie”, wydawca: Audioteka;
 3. Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS”, wydawca: Uniwersytet SWPS;
 4. Podkast Powszechny”, wydawca: Tygodnik Powszechny;
 5. Nowa Audio Fantastyka”, wydawca: Audioteka;
 6. Podcast Muzeum Historii Polski”, wydawca: Muzeum Historii Polski;
 7. Zbrodnia na poniedziałek”, autor: Wojciech Chmielarz;
 8. PigOut i Chmielarz gadają o książkach”, wydawca: Audioteka;
 9. Frontstory Podcast”, Fundacja Reporterów;
 10. Sweet Teens. Anna Gacek i popkultura naszych czasów”, wydawca: Audioteka.

 


comments powered by Disqus