Październikowe zapowiedzi Rebisu
Dodane: 16-09-2023 22:43 ()
Prezentujemy październikowe zapowiedzi wydawnictwa Rebis.
Salman Rushdie
Języki prawdy
Przełożyli Katarzyna Karłowska, Jerzy Kozłowski
ISBN 978-83-8338-025-4
Seria Mistrzowie literatury
Premiera 10.10.2023
„Erudycyjne i przepełnione życzliwością, wnikliwością oraz dowcipem… Porywająca kolekcja”.
„Publishers Weekly”
Salman Rushdie, „mistrz niekończących się opowieści”, w tym zbiorze cymeliów z dziedziny literatury faktu łączy eseje, recenzje, komentarze, osobiste wspomnienia i przemówienia, które dotyczą jego związku ze słowem pisanym i szerzej sztuką oraz kwestii społecznych.
Języki prawdy to kronika intelektualnego zaangażowania Rushdiego w okresie galopujących przemian kulturowych. Prowadząc czytelnika poprzez różnorodne tematy, autor odkrywa naturę opowieści jako ludzkiej potrzeby, bada, co znaczy dla niego twórczość Szekspira, Cervantesa, Becketta czy Ryszarda Kapuścińskiego. Zgłębia naturę prawdy, związków łączących sztukę z życiem oraz takie problemy jak migracje, wielokulturowość i cenzura.
Ożywione charakterystycznym dla Rushdiego dowcipem i olśniewającym stylem Języki prawdy ukazują wnikliwe spojrzenie autora na ewolucję literatury i kultury, a przy tym zabierają nas w ekscytującą podróż po krainie nieustraszonej wyobraźni.
Salman Rushdie urodził się w roku 1947 w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, teraz w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge. Zadebiutował w roku 1974 powieścią Grimus. Międzynarodową sławę przyniosły mu Dzieci północy, nagrodzone m.in. Nagrodą Bookera i uznane w roku 2008 za Best of the Booker. W roku 1988 ukazały się Szatańskie wersety ‒ jego najsłynniejsza powieść.
Rushdie w 2006 i 2017 roku odwiedził Polskę. Dom Wydawniczy REBIS jest polskim wydawcą jego dzieł ‒ zarówno powieści, opowiadań, jak i esejów.
Max Gallo
Napoleon t.1 i t.2
Przełożył Jerzy Kierul
ISBN 978-83-8338-102-2
Seria Biografie i powieści biograficzne
Premiera 24.10.2023
Najlepsza fabularyzowana biografia Napoleona Bonaparte
Pierwsza część zbeletryzowanej biografii najsłynniejszego Francuza. Opowiada o początkach niezwykłego losu człowieka, który wyrósł w czasach rewolucji francuskiej, w chwili zaś jej zakończenia był już generałem. Miał za sobą błyskotliwą karierę we Włoszech i już snuł marzenia na miarę Aleksandra Wielkiego.
W roku 1799 roku trzydziestoletni Napoleon zostaje pierwszym konsulem. Pięć lat później jest już cesarzem i wkrótce pod Austerlitz rozgromi koalicję antyfrancuską. Czy udałoby mu się zrobić tę zawrotną karierę, gdyby nie geniusz, energia i upór, dzięki którym pokonywał wszelkie przeszkody na swej drodze?
Druga część zbeletryzowanej biografii Napoleona, obejmuje lata 1806–1821. Cesarz pokonuje największych władców: pod Jeną, pod Frydlandem, pod Wagram. Jego podboje nie ograniczają się do bitewnych pół, z nie mniejszą energią zdobywa kobiety: Polkę Marię Walewską i Austriaczkę Marię Ludwikę, wnuczkę Marii Antoniny.
W 1812 roku na czele Wielkiej Armii wkracza do Rosji. Odtąd powoli jego gwiazda zaczyna gasnąć. Pokonany przez srogi klimat, a potem sprzymierzoną przeciw niemu Europę, zostaje zesłany na Elbę. Jeszcze raz zrywa się do lotu, ale nad błotnistą równiną Waterloo nie wstanie już słońce Austerlitz. Anglicy przykują Napoleona do skały Wyspy Świętej Heleny, ale on odnosi swe największe zwycięstwo – żyje w pamięci potomnych. Jest nieśmiertelny.
Max Gallo, historyk, eseista i pisarz uważany za niedoścignionego mistrza biografii, śledzi losy bohatera, który do dziś nie przestaje fascynować, niezwykle wnikliwie. Żadna książka o Napoleonie nie odtwarza tak wiernie wydarzeń jego życia. Ta wyśmienita lektura, bardzo dobrze przyjęta zarówno przez historyków, jak i szeroki ogół czytelników, okazała się bestsellerem we Francji. Książka adresowana jest nie tylko do miłośników biografii, ale również do osób szczególnie zainteresowanych Napoleonem i jego epoką, znajdą tu bowiem fakty rzadko odnotowywane we wcześniejszych opracowaniach.
Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Marta Orzeszyna
Paryż belle epoque
ISBN 978-83-8188-608-6
Seria Historia
Premiera 10.10.2023
Porywająca podróż w czasie do Paryża belle époque, światowej stolicy sztuki i miłości, roztętnionej życiem towarzyskim, artystycznym i naukowym.
To tu rozkwitały nowe idee społeczne i polityczne, a śmiałe przewroty obyczajowe zapowiadały nowy obraz świata.
Miasto świateł miało też swoje mroczne tajemnice, będąc areną głośnych skandali, burzliwych romansów, wielkich tragedii.
Wszystko to opisane barwnie, ze swadą i znawstwem tematu, ubogacone mnóstwem ilustracji i zdjęć ‒ daje czytelnikowi fascynujący obraz tej pięknej epoki.
Małgorzata Gutowska-Adamczyk – pisarka, z wykształcenia historyk teatru – zadebiutowała jako scenarzystka serialu „Tata, a Marcin powiedział…”. Autorka poczytnych książek dla dorosłych i młodzieży, między innymi bestsellerowej sagi „Cukiernia Pod Amorem” oraz powieści z Paryżem w tle ‒ Podróż do miasta świateł. Jest żoną reżysera filmowego Wojciecha Adamczyka. Ma dwóch synów – Macieja i Piotra.
Marta Orzeszyna – znawczyni literatury i kultury francuskiej. Przez dziesięć lat mieszkała w Paryżu. Po powrocie do Polski współpracowała z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk przy bestsellerowej powieści Podróż do miasta świateł. Jest autorką biografii Antoniego Cierplikowskiego Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa oraz powieści obyczajowej Gra o miłość. Opublikowała liczne artykuły w polskiej edycji „L’Officiel”. Współpracuje jako felietonistka z czasopismem „Art Monitor” i jako researcherka oraz konsultantka historyczna przy książkach i filmach o artystach związanych z Paryżem.
Leah Garrett
Kompania X. Tajna jednostka żydowskich komandosów podczas II wojny światowej
Przełożył Jan Szkudliński
ISBN 978-83-8338-054-4
Seria Historia
Premiera 10.10.2023
Prawdziwa historia, połączenie Kompanii braci z Bękartami wojny
Niezwykła historia żydowskich komandosów, którzy walczyli w tajnym brytyjskim oddziale sił specjalnych.
Czerwiec 1942 roku. Trzecia Rzesza triumfuje. Winston Churchill i jego szef sztabu tworzą nową jednostkę komandosów złożoną z żydowskich uchodźców, którzy zbiegli do Wielkiej Brytanii. Na wezwanie zgłasza się niezwykła grupa ochotników: sportowcy, artyści i intelektualiści, pochodzący głównie z Niemiec i Austrii. Wielu z nich internowano wcześniej jako obywateli wrogiego kraju. Teraz marzą o zemście – za rodziny, domy, cały swój utracony świat. Znakomicie wyszkoleni wywiadowczo i bojowo, stworzyli Kompanię X, nazywaną często legionem samobójców.
Żołnierze tej wyjątkowej kompanii braci przebyli drogę z Niemiec do Anglii i z powrotem, poprzez brytyjskie obozy internowania, plaże Normandii, pola bitew we Włoszech, Holandii i Ardenach po koszmar obozu koncentracyjnego Theresienstadt. Leah Garrett, wykorzystując odtajnione dokumenty, po raz pierwszy tak wyczerpująco opowiada o losach tych niezwykłych żołnierzy i ich krwawej walce z nazistami.
Leah Garrett jest wykładowczynią Hunter College i autorką czterech książek, m.in. Young Lions: How Jewish Authors Reinvented the American War Novel, wyróżnionej Jordan Schnitzer Award i nominowanej do National Jewish Book Award z dziedziny historii Ameryki. Mieszka w Nowym Jorku z mężem i dwiema córkami.
Wiera Politkowska
Matka. Anna Politkowska. Życie w imię prawdy
Przełożyła Alicja Bruś
ISBN 978-83-8338-091-9
Seria Biografie i powieści biograficzne
Premiera 10.10.2023
Portret wyjątkowej kobiety, która nie bała się walczyć o wolność
Anna Politkowska, dziennikarka „Nowoj Gaziety”, jednego z najważniejszych czasopism rosyjskiej opozycji, do końca życia pisała o drugiej wojnie czeczeńskiej, korupcji, zbrodniach i zmowie milczenia w Rosji. Została zamordowana w swoim domu w centrum Moskwy 7 października 2006 roku, w dniu urodzin Władimira Putina. Choć sprawcy zbrodni trafili do więzienia, wciąż nie ustalono, kto zlecił zabójstwo.
Jej córka Wiera miała wówczas 26 lat. Na własnej skórze odczuła opieszałość i stronniczość rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Po najeździe Rosji na Ukrainę jej rodzinie, ze względu na sławne nazwisko, znowu zaczęto grozić śmiercią. Wiera musiała wraz z bliskimi wyjechać do innego kraju. Napisała tę książkę, aby jej córka – wnuczka, której Anna nigdy nie poznała – i cały świat na zawsze zapamiętali historię wyjątkowej kobiety, która nie kryła swojej niezgody na politykę Putina i nie bała się walczyć o wolność.
Wiera Politkowska (ur. 1980) – dziennikarka i producentka telewizyjna, w latach 2013–2022 współautorka programu Praw!Da? na kanale OTR.
Sara Giudice (ur. 1986) – dziennikarka, od 2015 roku reporterka programu Piazzapulita na kanale La7.
Jeffrey Archer
Po moim trupie
Przełożył Maciej Szymański
ISBN 978-83-8338-037-7
Seria Thriller
Premiera 10.10.2023
Kolejny tom przygód detektywa Williama Warwicka
W londyńskiej Policji Metropolitalnej powstaje nowa jednostka ‒ Zespół do spraw Niewyjaśnionych Morderstw. Jego zadaniem jest chwytanie przestępców, którym nikt inny nie zdołał udowodnić winy.
Mijają dwa miesiące, odkąd w Genewie kolekcjonera sztuki Milesa Faulknera, skazanego za fałszerstwo i kradzież, uznano za zmarłego. Dlaczego więc cyniczny adwokat nadal uważa go za swego klienta?
Na luksusowym liniowcu płynącym do Nowego Jorku trwa walka o przywództwo w zamożnym rodzie, prowadząca prostą drogą do morderstwa.
Motorem wszystkich prowadzonych śledztw są detektyw starszy inspektor William Warwick – znany już czytelnikom z powieści Nic bez ryzyka, Ukryte na widoku oraz Przymknięte oko sprawiedliwości – wschodząca gwiazda Met oraz były tajny agent policji, a obecnie nowy członek zespołu, Ross Hogan.
Czy zdołają schwytać zabójców, zanim będzie za późno?
CZTERY SPRAWY. CZTEREJ ZABÓJCY. TYLKO JEDEN CZŁOWIEK MOŻE ICH POWSTRZYMAĆ...
Jeffrey Archer to jeden z najpopularniejszych pisarzy na świecie. W 1992 roku otrzymał tytuł szlachecki, zasiadał jako poseł w Izbie Gmin i w Izbie Lordów. Debiutował powieścią Co do grosza, która zyskała popularność w Wielkiej Brytanii. Kolejna, Kane i Abel, stała się wielkim bestsellerem. Obie książki zostały sfilmowane. Jego sławę ugruntowały następne powieści i opowiadania, m.in.: Ale to nie wszystko..., Więzień urodzenia, Pierwszy między równymi, Sprawa honoru, Na kocią łapę oraz cykl „Kroniki Cliftonów”. REBIS opublikował również m.in. powieść I tak wygrasz oraz Dzienniki więzienne Archera.
Robert Low
Czerwony Wąż
Przełożyła Magdalena Hermanowska
ISBN 978-83-8338-042-1
Seria Powieść historyczna
Premiera 03.10.2023
Drugi tom serii „Braterstwo Areny”
Łowcy stają się zwierzyną
Nad Eufratem, na krawędzi rzymskiego świata, Drust, Kag i ich kompani muszą rozwiązać tajemniczą zagadkę i uratować swoich starych przyjaciół uwikłanych w sieć intryg.
W cieniu Czerwonego Węża, starszych o tysiąc lat od Muru Chińskiego fortyfikacji, Bracia wypełniają misję zleconą przez najpotężniejszego człowieka w Rzymie. Aby wyjść cało z opresji, Drust i jego ludzie muszą stawić czoło wrogom i… naturze. Czasem będą uciekać i prosić bogów o litość. Czasem jednak będą musieli się zatrzymać i walczyć…
Robert Low (1949‒2021) ‒ szkocki dziennikarz, korespondent wojenny i autor powieści historycznych, m.in. cyklu „Zaprzysiężeni”.
Arthur C. Clarke
Odyseja kosmiczna 3001
Przełożył Radosław Kot
ISBN 978-83-8338-047-6
Seria Science fiction
Premiera 10.10.2023
Ostatni tom wizjonerskiej serii, kanonu literatury science fiction
Tysiąc lat po tym, jak misja w kierunku Jowisza zakończyła się niepowodzeniem, a David Bowman stał się „gwiezdnym dzieckiem”, Frank Poole dryfuje w próżni, zamrożony i zapomniany. Niespodziewanie jednak zostaje odnaleziony i przywrócony do życia w świecie zupełnie odmiennym od tego, który niegdyś zostawił. A monolit nie powiedział jeszcze ostatniego słowa…
Arthur C. Clarke (1917–2008) – autor ponad 60 książek, klasyk literatury SF i wizjoner, który przewidział m.in. powstanie satelitów komunikacyjnych i stacji kosmicznych. Zdobył wszystkie najważniejsze nagrody w dziedzinie literatury science fiction: Hugo, Nebula, Campbella, Locusa i Jupitera, a w 1998 r. otrzymał tytuł szlachecki. Jego prozę kilkakrotnie ekranizowano – najbardziej znany jest film Stanleya Kubricka 2001: Odyseja kosmiczna.
Thich Nhat Hanh
Śmierci nie ma, lęku nie ma
Przełożył Sebastian Musielak
ISBN 978-83-8338-065-0
Seria Spotkania z mistrzem
Premiera 10.10.2023
„Thich Nhat Hanh ukazuje nam powiązanie między spokojem wewnątrz nas a pokojem na ziemi”.
Dalajlama
Każdy człowiek ma w sobie ogromny potencjał, lecz trapią go różne lęki, spośród których największym jest lęk przed nicością. Uważamy, że rodzimy się z niczego i boimy się, że po śmierci staniemy się niczym. Thich Nhat Hanh, zgodnie z naukami Buddy, przekonuje o absurdalności takiego myślenia. Dowodzi, że dzięki głębokiemu wglądowi w naszą naturę oraz przekształceniu lęku możemy osiągnąć prawdziwe szczęście ‒ pogodnie spoglądać w przyszłość, w której pojawiać się będziemy w coraz to nowych formach.
Thich Nhat Hanh (Thích Nhất Hạnh) (1926‒2022) był człowiekiem o niezwykłym życiorysie. Ten buddyjski mnich przeżył trzy wojny, cierpiał prześladowania polityczne i spędził wiele lat na wygnaniu. Napisał kilkadziesiąt książek, był działaczem pokojowym, założycielem organizacji społecznych. Przewodził delegacji wietnamskich buddystów podczas układów paryskich w 1973 roku. Martin Luther King przedstawił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla.
comments powered by Disqus