„AKT” #32 - recenzja

Autor: Jarosław Drożdżewski Redaktor: Motyl

Dodane: 13-07-2023 21:46 ()


Czerwiec za nami, a to może oznaczać jedno… za nami premiera nowego „AKT-u”, tym razem tego oznaczonego numerkiem trzydzieści dwa. Ludzie z Asocjacji Komiksu w Toruniu wciąż dają radę pchać ten wózek, dzięki czemu my możemy zajrzeć do środka tego komiksowego magazynu. Co tam znajdziemy? 

Zanim co w środku, to wyrazy uznania za okładkę w wykonaniu Gedeona, która zdecydowanie wybija się spośród innych. Genialna kreska, wyborne kolory i intrygujący zamysł…a to tylko przedsmak tego, co znajdziecie w środku magazynu. Gedeon wraz z Karolem Weberem stworzyli bowiem jedną z historii tego numeru. Komiks, który jest mocnym jego punktem z uwagi nie tylko na interesujący scenariusz, ale też plansze wspomnianego wyżej rysownika. Dużo się na nich dzieje, a Gedeon doskonale operuje kolorem, dzięki czemu jego prace przypominają obrazy. Scenarzysta wraz z rysownikiem dobrze się dogadują, więc ich wspólna praca daje tak dobry efekt. A sam fakt nietypowego spojrzenia – i zadawania niewygodnych pytań – na superbohaterów sprawia, że tak dobrze się ten komiks czyta i tak długo po lekturze pamięta. Wracając do okładki, tym razem warto po niej oceniać „książkę”.

A co z resztą zawartości? Czytelnicy dowiedzą się, jaki jest przepis na „AKT”, ten bowiem zdradzi w jak zwykle ciekawym wstępniaku Krzysztof Churski. Niby przepis prosty, ale jednak to właśnie „AKT” go znalazł, a do przygotowania produktu końcowego nie jest potrzebny żaden Thermomix, wystarczy…a zresztą sami się przekonacie po lekturze. Po wstępniaku przychodzi czas na „sól tej ziemi”, czyli komiksy i publicystykę. Jeśli choć raz mieliście pismo w rękach, wiecie, na co można liczyć, aczkolwiek ja wyróżnię swoim subiektywnym okiem cztery z nich. Pierwsza uwaga – kolejność przypadkowa. Druga uwaga – brak wyróżnienia nie oznacza, że inny komiks jest zły. Ot nie da się po prostu wskazać wszystkich, bo wtedy cóż, nie byłoby to wyróżnienie.

„Wrestling złamie Ci serce” w wykonaniu Wiktora Talagi i Kamila Dukiewicza z uwagi na podjętą tematykę i zupełnie inne podejście do niego w porównaniu do Króla Szlamu i osoby, dzięki której wrestling trafił na łamy polskiego komiksu. Tutaj mamy do czynienia z dużo poważniejszym spojrzeniem, ale i młodzieńczymi wspominkami i historiami z tej kultowej dla wielu rozrywki. Fabuła z dość pesymistycznym przesłaniem, która odsłania mroczniejsze aspekty wrestlingu, została naprawdę nieźle zobrazowana przez Dukiewicza. I choć nie jest to narracja w takim tradycyjnym ujęciu, to jednak nie brak jej dynamiki i ciekawych ujęć.

„Dotyk przeszłości” Krzysztofa Otorowskiego to komiks autora znanego już czytelnikom „AKT-u”. Historia przez niego wykreowana ma doprawdy wzruszające i mocne zakończenia, ale i docenić należy też to, w jaki sposób Otorowski buduje od początku nastrój tego krótkiego komiksu. Dużą zaletą jest też to, jak potrafi on zaskoczyć czytelnika. Sielska, powolna atmosfera widoczna na pierwszych kadrach szybko ustępuje miejsca cięższej i aż dziw bierze, że na tak małej ilości stron można tak zmieniać nastrój z zachowaniem de facto sensu.

„Opowieść truposza” Jarosława Jaro Wojtasińskiego – warto wyróżnić za wyborny pomysł na komiks. Dość napisać, że moja pierwsza myśl po lekturze była taka, że szkoda, że nie jest to dłuższa historia, bo można byłoby naprawdę nieźle to rozegrać. I tak jest zresztą dobrze, bo trochę tu humoru, trochę strachu a wszystko w westernowej konwencji z charakterystycznymi rysunkami i taką „mięsistą” kreską. Ogląda się to dobrze, czyta jeszcze lepiej, a sam finał nieźle nas zaskakuje.

„Odmieniec” Pawła Przygody to komiks, który odczytywać można na co najmniej dwóch płaszczyznach i być może się mylę, ale podczas lektury tej historii miałem takie myśli, że to krytyka kultury korporacyjnej, szydera z niej, ale też i wskazanie jak wykorzystuje ona ludzi oraz jak człowiek może się zachować inaczej, tak, aby nie dać się wycisnąć, jak cytrynę. Bardzo lekka konwencja okraszona została poważną i ważną treścią i choć może autor nie miał takich planów, to według mnie daje on do myślenia.

To cztery komiksy do wyróżnienia, choć myślę, że dla pozostałych mocno niesprawiedliwa, gdyż w najnowszym „Akcie” znajdziecie dużo więcej dobra, jak czarny humor Zvyrke czy kolejna odsłona „Ratmana”, który niedawno dostał przecież swój oddzielny zbiór. Pisząc tę recenzję, zdałem sobie sprawę, jak wiele komiksowego dobra się w nim znajduje.

To oczywiście jednak nie wszystko, bo mamy też i jak zawsze trochę publicystyki. Ciekawej publicystyki. W obszernym artykule spoglądamy na komiks „Batman: Zagłada Gotham” w ujęciu lovercraftowskim. Połączenie Batmana i Cthulhu? Czemu nie. W środku znajdziecie też recenzję katalogu wystawy Bogusława Polcha zatytułowanego „Bogusław Polch. Retrospektywa”. Twórca ten ma w dalszym ciągu wielu zagorzałych fanów w Polsce, więc będzie to dla nich nie lada gratka.

I na koniec prywatna wisienka na torcie, a mianowicie wywiad z Przemysławem Mazurem, który jak zawsze ma dużo ciekawego do powiedzenia w kwestii komiksów, czasów TM-Semic i nostalgii. Kto choć raz miał przyjemność rozmawiać z Przemkiem (pozwalam sobie napisać po imieniu, gdyż znany się na stopie prywatnej – Przemku dzięki za przesłane niegdyś komiksy!) osobiście wie, jak wiele ciekawych anegdot ma on w zanadrzu więc i sam wywiad dla „Aktu”, który przeprowadził Dawid Śmigielski, jest interesujący i wartościowy merytorycznie.

Cóż, już kończąc zdaniem podsumowania. 32 numer magazynu to po raz kolejny kawał dobrej publicystyki i świetnych komiksów. „AKT” trzyma wysoki poziom, więc nie pozostaje nic innego jak po raz enty już zachęcić was do zakupu, lektury i rozmów z twórcami przy najbliższej nadarzającej się okazji. A ta, jeśli dobrze liczę, będzie już w Łodzi podczas kolejnego MFKiG!

 

Tytuł: AKT #32

 • Redaktor: Krzysztof Churski
 • Scenariusz: Tomasz Niewiadomski, melon, Michał Gasewicz, Karol Jesiołkiewicz, Karol Weber, Piotr Wojciechowski, Jan Wiejacki, Bartosz Słomka, Wiktor Talaga, Rafał Śladowski, Zuzanna Zuzu Tomasiak, Dawid Żurawski, Krzysztof Otorowski, Jarosław Wojtasiński, Zvyrke, Krzysztof Lipiński, Piotr Burzyński, Paweł Przygoda, Mateusz Hajka, Krzysztof Churski
 • Rysunek: Tomasz Niewiadomski, melon, Grzegorz Wawrzyńczak, Karol Jesiołkiewicz, Gedeon, Piotr Wojciechowski, Jan Wiejacki, Bartosz Słomka, Kamil Dukiewicz, Rafał Śladowski, Zuzanna Zuzu Tomasiak, Dawid Żurawski, Krzysztof Otorowski, Jarosław Wojtasiński, Zvyrke, Krzysztof Lipiński, Piotr Burzyński, Paweł Przygoda, Mateusz Hajka, Krzysztof Churski
 • Publicystyka: Przemysław Mazur, Michał Siromski, Dawid Śmigielski
 • Wydawnictwo: Asocjacja Komiksu w Toruniu
 • 06/2023
 • Liczba stron: 84
 • Format: A4
 • Oprawa: miękka
 • Druk: cz-b. + kolor
 • cena: 40 zł

Dziękujemy Asocjacji Komiksu w Toruniu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus