Spotkania klubowe - reaktywacja

Autor: Federacja Fantastyki Feniks Redaktor: Motyl

Dodane: 11-06-2023 13:44 ()


Federacja Fantastyki Feniks zaprezentowała cykl spotkań tematycznych, które ruszają już od najbliższego wtorku. 

 

13 czerwca 2023 r., godz. 19.00

Wikingowie w kinematografii- przegląd lepszych i gorszych produkcji zajmujących się tematyką wikingów - Błażej Pasternak

Prezentacja, zajmująca się filmowym oraz serialowym przedstawieniem skandynawski łupieżców/wojowników nękających Europę i Azję od VIII do drugiej połowy X wieku. Wartość merytoryczna w przedstawianych dziełach oraz jej brak, co warto obejrzeć a co warto omijać szerokim łukiem. Dyskusja na temat omawianych tworów kultury.

 

20 czerwca 2023 r., godz. 19.00

O najdziwniejszych teoriach spiskowych w popkulturze - Grzegorz Olifirowicz

Teorie spiskowe zdobywają coraz większe grono zwolenników. Jednak podczas, gdy różnorakie idee, takie jak płaska Ziemia, ruch antyszczepionkowy, czy szeroko rozumiany Światowy Rząd dzielą społeczeństwo w poważnych sprawach, pod górnolotnymi teoriami rośnie całe królestwo mniejszych, ale równie szalonych teorii spiskowych.

To teorie dotyczące popkultury. Filmów, muzyki, Internetu i książek. Podczas prelekcji przyjrzymy się wybranym dziesięciu, najbardziej zwariowanym teoriom spiskowym dotyczącym popkultury i spróbujemy stworzyć naszą własną listę najbardziej szalonych teorii. Kulturalna dyskusja i dystans do rzeczywistości mile widziane.

 

27 czerwca 2023 r., godz. 19.00

Jak SI zmieni już wkrótce nasze życie? - dyskusja

Sztuczna inteligencja to jeden z najbardziej popularnych tematów w science fiction. Wzbudza wiele emocji, szczególnie w ostatnich miesiącach, kiedy pojawił się powszechny dostęp do ChataGPT i innych aplikacji wykorzystujących AI. Widać, jak szybko rozwijają się technologie sztucznej inteligencji. Już teraz widać, że ta technologia w znacznym stopniu zmieni nasze życie i nasz świat. W jakim kierunku to pójdzie? Zapraszamy do dyskusji.

 

4 lipca 2023 r., godz. 19.00

Czy ludzie będą hybrydami? Rozważania transhumanistyczne - dr Marcin Garbowski

Czy już za chwilę staniemy się nieśmiertelni, czy może cała narracja o postępie technicznym jest PR-ową wydmuszką? Razem z dr. Marcinem Garbowskim weźmiemy na warsztat  obietnice transhumanistów i zobaczymy jak bardzo zbliża się Osobliwość.

 

11 lipca 2023 r., godz. 19.00

Jak zakończy się wojna na Ukrainie? - dyskusja

Brutalny atak Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku zmienił nasze życie i perspektywy rozwoju. Niewielu wierzyło, że w XXI wieku w Europie może dojść do gorącej wojny, w której giną tysiące. Konflikt trwa, Ukraińcy bohatersko się bronią, wciąż jednak nie wiadomo, jak to wszystko się skończy. Jest przynajmniej kilka prawdopodobnych scenariuszy. Zapraszamy do dyskusji.

 

18 lipca 2023 r., godz. 19.00

Okultystyczne proweniencje starożytnych kosmitów - Tomasz A. Winiarczyk

Jedno z najistotniejszych pytań: "Skąd się wzięliśmy na Ziemi jako gatunek Homo sapiens sapiens?". Religie powiadają: stworzyli nas bogowie. Nauka mówi: jesteśmy efektem procesu ewolucji biologicznej. Ale może było jeszcze trochę inaczej? Istnieje koncepcja "starożytnych kosmitów" - inteligentne istoty pozaziemskie przybywały na nasz glob i kontaktowały się z naszymi przodkami w czasach prehistorycznych i starożytnych. Być może to dzięki nim staliśmy się ludźmi, zmodyfikowani przez nich na drodze zabiegów biotechnologicznych. Niewykluczone zresztą nie byliśmy jedynymi efektami tych działań. Być może istoty te potem przyspieszały nasz rozwój kulturowy, dostarczając nam technologii, ingerując w nasze losy, a mitologie na całym świecie są tego dowodem. Niewykluczone zresztą, że wtrącają się do dzisiaj, a spotkania z UFO są tego dowodem, ehem...

Przyjrzę się pokrótce dziejom tej koncepcji, pokażę jej korzenie, w tym powiązania z okultyzmem, spirytyzmem, teozofią, rozmaitymi ideologiami. Zastanowimy się razem, ile w tej koncepcji jest religii; może ona sama stanowi coś w rodzaju religii? Zapraszam!

 

25 lipca 2023 r., godz. 19.00

Zemsta 47. samurajów, czyli o co właściwie chodziło - Krzysztof Drozd

Historia konfliktu pomiędzy lordem Asano a Kirą, dworzaninem szoguna, która doprowadziła do śmierci tego pierwszego, a w konsekwencji do zemsty jego 47 wiernych wasali, jest najbardziej znaną w świecie historią samurajską. Pomimo to, tak naprawdę świat zachodni niewiele wie o tym, co się wydarzyło. Opowieść ta znana jest co najwyżej w swej bardzo popularnej wersji, często odbiegającej od rzeczywistości. Zazwyczaj mylnie podawane są nawet daty wydarzeń, o ich przebiegu nie wspominając. Proponuję przyjrzeć się faktom, zostawiając z boku legendy, powieści i filmy. Zaręczam, że i tak będzie ciekawie, nawet bez wiedźmy, smoka i Keanu Reevesa.

 

1 sierpnia 2023 r., godz. 19.00

Selva - masaż dźwiękiem - Barbara Księska & Mateusz Kurowiak & Michał Szymański

Zabierzemy Was do dżungli wypełnionej relaksującymi dźwiękami i medytacyjną wibracją w plemiennym stylu. Wprowadzimy was w głęboki relaks za pomocą mis, dzwoneczków koshi, kalimby, handpana, bębnów szamańskich, kijów deszczowych oraz didgeridoo. Masaż dźwiękiem wprowadza w błogi stan, uwalnia napięcia w ciele, wyzwala emocje, jak i pobudza wyobraźnię. Dzięki częstotliwościom przyrody, które imitują instrumenty relaksacyjne, ponownie nawiążesz kontakt ze swoim sercem oraz podświadomością. Masaż dźwiękiem redukuje dodatkowo stres i lęki, synchronizuje obie półkule, polepsza jakość snu, poprawia koncentrację, wspomaga krążenie krwi, a nawet uśmierza ból.

 

8 sierpnia 2023 r., godz. 19.00

Sezon na Wiedźmina, czyli ocena najnowszej odsłony serialu - dyskusja

Wieść, że Netflix nakręci serial o Wiedźminie zelektryzowała fanów. Pierwszy sezon został przyjęty dobrze, choć nie obyło się bez krytycznych głosów. Drugi sezon większość widowni rozczarował. Jak będzie z trzecią odsłoną najpopularniejszego polskiego fantasy? Zapraszamy do dyskusji

 

22 sierpnia 2023 r., godz. 19.00

Rozwój człowieka okiem psychologa - Joanna Księska-Koszałka

Prelekcja ma na celu przedstawienie ciekawszych koncepcji rozwoju człowieka będących w dorobku psychologii jako nauki. Przybliżone zostaną m.in. psychologiczne ujęcia problematyki dojrzałości osobowości, mądrości życiowej czy też zadań rozwojowych. Prelekcja będzie okazją do refleksji nad sobą i własnym rozwojem, co może być pomocne dla dalszego kreowania własnego życia czy stawiania kolejnych celów.

 

29 sierpnia 2023 r., godz. 19.00

Jaka przyszłość czeka nas w edukacji? - dyskusja

Stara, pruska szkoła odchodzi do lamusa. Nowe technologie zmieniają szkołę coraz bardziej. Proces ten zdaje się przyspieszać. Jak będzie wyglądać oświata za 5,10 czy 20 lat? O przewidywaniach i perspektywach dowiesz się, biorąc udział w dyskusji, zapraszamy!

 

GALERIA LABIRYNT Popiełuszki 5, Lublin

Wszystkie spotkania odbywają się w każdy wtorek w Galerii Labirynt przy ul. Popiełuszki 5 w Lublinie i rozpoczynają się o godzinie 18.00. Około 19.00 rozpoczyna się prelekcja, dyskusja lub konkurs. Spotkania kończą się o godzinie 21.00. W trakcie ich trwania można również grać w gry planszowe, fabularne, bitewne i karciane. Prowadzimy ożywione dyskusje, udzielamy odpowiedzi na pytania związane z szeroko pojętą fantastyką i gramy w przeróżne fantastyczne gry!

 

WSTĘP WOLNY!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!


comments powered by Disqus