„Ćma” nr 3 - recenzja

Autor: Przemysław Mazur Redaktor: Motyl

Dodane: 09-06-2023 21:08 ()


Wprost trudno uwierzyć, że upłynął okrągły rok od debiutu serii poświęconej kolejnemu rodzimemu herosowi. Przez te dwanaście miesięcy „Ćma” (bo o tym przedsięwzięciu mowa) doczekała się już trzech odsłon, a lista uczestników tego projektu wzbogaciła się o kolejnych plastyków. Można zatem śmiało stwierdzić, że zamysł zapoczątkowany przez Tomasza Grodeckiego (tj. pomysłodawcę tej inicjatywy i równocześnie jej scenarzystę) nabiera ogólnej dynamiki.

Dzieje się tak za sprawą m.in. Grzegorza Kaczmarczyka, uczestnika takich m.in. projektów, jak „Rycerz Ciernistego Krzewu”, „Nędzole” i „Wydział 7”. Jemu bowiem przypadło zilustrowanie pierwszej z nowelek zamieszczonych w trzecim epizodzie „Ćmy”. Rzeczony dał się już bowiem poznać od jak najlepszej strony w wymienionych wyżej projektach, a po tej jego realizacji widać, że rozwój twórczy Kaczmarczyka następuje. Przekonująco i z dbałością o detal rozrysował on powierzony mu scenariusz i stąd wypada mieć nadzieję, że nie jest to jego ostatnie słowo w kontekście zamaskowanego alter ego Cypriana Leopolda Różewicza. Choć równocześnie tęskno również za charakterystyczną, zwiewną kreską Rafała Bąkowicza, pierwszego rysownika, któremu dane było ująć Ćmę w przysłowiowy kadr. Twórczą determinację wykazuje także Rafa Jankowski, który ponownie zasilił zespół tego tytułu.

W obu zamieszczonych tu krótkich formach realia „podrasowanego” dwudziestolecia międzywojennego ustępują miejsca nieco odmiennym lokalizacjom. O ile jednak pierwsza z nich osadzona została we wspomnianym momencie dziejowym (choć ograniczonym do jednej, mało charakterystycznej przestrzeni), o tyle druga przenosi tytułowego bohatera ku znacznie wcześniejszemu chronologicznie okresowi. Zabieg ten urozmaica rzeczywistość przedstawioną  serii, poszerza ją i czyni całość jeszcze bardziej intrygującą. Znać przy tym, że perspektywy rozwojowe dla niniejszego przedsięwzięcia są rozleglejsze niż jego pierwotnie zarysowane ramy.

Ogólna jakość tej inicjatywy sprawia, że chciałoby się jej więcej i częściej. Uwarunkowania rodzimego rynku komiksu są jednak takie, a nie inne, nieprzesadnie rozpieszczające autorów, skłonnych pod podjęcia pełnowymiarowej aktywności twórczej. Stąd już tylko okoliczność, że doczekaliśmy się trzeciej okazji do spotkania z osobowościami serii „Ćma”, mocno cieszy. Oby było ich jeszcze więcej.

 

Tytuł: „Ćma” nr 3

  • Scenariusz: Tomasz „Tommy” Grodecki
  • Rysunki: Grzegorz Kaczmarczyk, Rafa Jankowski
  • Wydawca: Timof i Cisi Wspólnicy
  • Data publikacji: 26 maja 2023 r.
  • Oprawa: miękka
  • Format: 162 x 235 mm
  • Papier: powlekany
  • Druk: czarno-biały
  • Liczba stron: 24
  • Cena: 15 zł

Galeria


comments powered by Disqus