„Kopernik. Centrum wszechświata” - recenzja

Autor: Wojciech Wilk Redaktor: Motyl

Dodane: 27-05-2023 23:56 ()


Po dłuższej przerwie powracamy do kolejnej odsłony serii o Najwybitniejszych Naukowcach. Tym razem Jordi Bayarri wziął na warsztat naszego rodaka, czyli Mikołaja Kopernika. Co ciekawe, ta część powstała na specjalne zamówienie wydawnictwa Egmont i to w Polsce album ma swoją premierę. W 2023 roku mamy 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci wielkiego astronoma. Nic zatem dziwnego, że wydawcy zależało, aby należycie uczcić rok Mikołaja Kopernika.

Chyba nie ma nikogo, kto nie spotkałby się w szkole ze słynnym powiedzeniem: „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Z teorią heliocentryzmu propagowaną przez Kopernika w szesnastym wieku spotykamy się już we wczesnych latach naszego życia. Jego książka wydana tuż przed śmiercią astronoma, (O obrotach sfer niebieskich) dokonywała istotne rewolucji w postrzeganiu Ziemi we wszechświecie. Dotąd bowiem uważano, że błękitna planeta znajduje się w centrum wszechświata, a pozostałe ciała niebieskie krążą wokół niej. Kopernik przez lata obserwował niebo i doszedł do innych wniosków. Nie bał się swoich śmiałych teorii, które wywoływały poruszenie w świecie nauki. Jednoznacznie podkreślił, że to Słońce znajduje się w centrum, a planety poruszają się wokół Słońca. Tej najważniejszej teorii podporządkował swoje życie.

Jordi Bayarri poświęca sporo miejsca najważniejszemu odkryciu Kopernika, ale nie umniejsza też innych jego zasług. Egzystujący we Fromborku naukowiec był wszechstronnie wykształcony, zajmował się też dyplomacją, ekonomią czy filozofią. Był kanonikiem kapituły warmińskiej, a nawet lekarzem. Prawdziwy człowiek renesansu. Nawał zajęć i obowiązków odciągał go od dzieła życia, ale tuż przed śmiercią udało się mu osiągnąć swój cel. W komiksie, jak w poprzednich odsłonach, autor skupia się w głównej mierze na dokonaniach wybitnego astronoma, nie zagłębiając się szczegółowo w jego życie osobiste. Mamy zasygnalizowane najważniejsze postaci z jego otoczenia, które w mniejszym lub większym stopniu ukierunkowały rozwój Kopernika. Brak jednak większego odniesienie do jego prywatnego czy rodzinnego życia, czy też niepotwierdzonego, ale często wspominanego związku z Anną Schilling. Holenderka była przedstawiana jako gosposia astronoma, ale historycy dowodzą, że zajmowała znacznie ważniejsze miejsce w domu Kopernika.

Autor nie omieszkał też przemycić do komiksu wątków dotyczących tolerancji w dobie prześladowań protestantów. Niemniej trudno uwierzyć w fakt, jakoby Kopernik prezentował odmienną postawę, skoro krytykami Kopernika byli też reformatorzy ze słynnym Marcinem Lutrem na czele, dla którego heliocentryzm był sprzeczny z Biblią.

Kopernik. Centrum wszechświata to kolejna piguła wiedzy przybliżająca tym razem osobowość Mikołaja Kopernika. Przedstawiająca najważniejsze poglądy naukowca, wyciągająca istotne fakty z jego życia, a także przybliżająca ogrom zajęć, w które angażował się słynny astronom. Dla rodzimego odbiorcy pozycja z pewnością cenna z uwagi na postać naszego rodaka.

 

Tytuł: Kopernik. Centrum wszechświata

 • Scenariusz: Jordi Bayarri
 • Rysunki: Jordi Bayarri
 • Kolory: Dani Seijas
 • Przekład: Agata Ostrowska
 • Wydawca: Egmont
 • Data publikacji: 31.05.2023 r.
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Objętość: 48 stron
 • Format: 205x145
 • Papier: kreda
 • Druk: kolor
 • ISBN: 978-83-281-5684-5
 • Cena: 24,99 zł

 Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus