„Przerysowani - Komiksowe opowieści o narkotykach” - recenzja

Autor: Jarosław Drożdżewski Redaktor: Motyl

Dodane: 08-05-2023 23:55 ()


Narkotyki to bardzo trudny temat, który niestety od dawna zbiera swoje tragiczne żniwo. Na przestrzeni lat, zmieniały się środki, które dostarczały bodźców użytkownikom, natomiast w dalszym ciągu i bezustannie niszczą kolejne ludzkie życia. Wielu z nas ma zapewne „jakieś” tj. większe lub mniejsze doświadczenie w tej sprawie, więc nie ma sensu tego typu zachowań piętnować czy oceniać. Trzeba natomiast o nich mówić i starać się, aby problem zmniejszał swoją skalę, zamiast rosnąć. Popkultura pochylała się nad tą tematyką wielokrotnie, że choćby wspomnę „Dzieci z dworca ZOO”, a nawet i medium komiksowe ma swoje przykłady jak pierwszy z brzegu „Narko”. Czy popkultura może zbawić świat? Pewnie nie, jednakże, jeśli jest szansa, że publikacja taka jak „Przerysowani - Komiksowe opowieści o narkotykach” może uchronić choć jedną osobę przed wpadnięciem w bagno to dobrze, że rzeczy takie powstają.

Chcę na początku zaznaczyć, że recenzowany komiks nie jest mdłym gadaniem o problemie narkotykowym a żywą, pełną emocji opowieścią o ludziach, którzy autentycznie musieli się mierzyć z problemem. Sprawia to, że lektura miejscami jest wstrząsająca, jeśli tylko skupimy się na tym, co mamy przed oczami i jeśli zagłębimy się w ten trudny świat. Poszczególne – z dziewięciu sztuk – historie przepełnione są nie tylko wspomnianymi wcześniej emocjami, ale też pozwalają wejść w skórę osób dotkniętych tym problemem. Zaryzykuję stwierdzenie, że te opowieści sprawiają, że w znaczny sposób jesteśmy w stanie poznać sposób myślenia i wniknąć wprost do głowy uzależnionych. Duża w tym zasługa tego, że scenarzyści przenosili na papier autentyczne ludzkie historie, przez co są one tak szczere i wstrząsające. Napisanie - w kontekście tematyki – że są to opowieści wciągające, byłoby zapewne nadużyciem i niezręcznością, jednakże uwierzcie mi, że robią one ogromne wrażenie.

Do projektu zaproszono grono uznanych komiksiarzy na czele z Rafałem Szłapą, Edytą Bystroń czy Zvyrke. Nie wymieniłem oczywiście wszystkich, natomiast każde nazwisko z osobna gwarantuje dwie rzeczy. Pierwsza to wysoki poziom prac, a druga to ich ogromna różnorodność graficzna. Obok siebie stoją nazwiska tak różnorodnych artystów, jak tworzący przepiękne, dopracowane w każdym detalu rysunki Szłapy i Bystroń, której kreska jest dość charakterystyczna, ale na pewno też mocno minimalistyczna i wywodząca się z polskiego „podziemia komiksowego”. Stylistyka poszczególnych historii różni się od siebie diametralnie i tak naprawdę bezsensu jest jej ocena, bo każdy znajdzie coś dla siebie, ale mam wewnętrzne poczucie, że tym konkretnym razem rysunki schodzą na drugi plan i są narzędziem do przedstawienia faktów i problemów. Jednocześnie też chce podkreślić, że komiks ten nie ma absolutnie nic wspólnego z wydawanymi na zlecenie instytucji projektami, w których często poziom artystyczny (w przeciwieństwie do merytorycznego) mocno leży. Tutaj macie do czynienia z projektem, który nie tylko ma edukować, ale też ma być wartościową produkcją i tak jest ze wszech miar.

Autorzy poszczególnych scenariuszy w żaden sposób nie starają się moralizować czy oceniać. Przemyślenia i wyciąganie wniosków oddają nam, czytelnikom będąc tylko i wyłącznie narratorami i głosem osób, które postanowiły opowiedzieć swoje – tak różnorodne - historie. W ten sposób ich słowa mają szansę trafić do czytelników i pozostać w ich głowach na dłużej niż tylko czas lektury. Gorąco polecam waszej uwadze tę publikację, bo jest to nie tylko cenna lekcja, z czym mamy do czynienia w wypadku narkotyków, jak i bardzo mocna i bardzo emocjonalna lektura, która zapada w pamięć na długo. Trochę paradoksalnie, ale fakt, że każda z historii jest naprawdę krótka, nie wpływa negatywnie na jej odbiór, a wręcz przeciwnie, komiksowi artyści biorący udział w projekcie, mając do dyspozycji po kilka lub kilkanaście stron, sprawili, że zostaje to, co najważniejsze, a dosłownie każdy panel przepełniony jest ogromną dawką wrażeń, emocji i dramaturgii. Sięgnijcie więc, bo naprawdę warto.

I pamiętajcie – rozmawiajcie ze swoimi kumplami, koleżankami, dzieciakami, jeśli dostrzegacie problem, a nie oceniajcie ich. Pomagajcie, a nie piętnujcie, a jeśli gdzieś tam w waszym życiu pojawiają się tego typu środki, to korzystajcie z nich bardzo ostrożnie, bo możecie nawet nie dostrzec granicy, którą możecie przekroczyć, i z której trudno jest wrócić. Bawcie się dobrze, ale rozsądnie.

 

Tytuł: Przerysowani - Komiksowe opowieści o narkotykach

 • Redaktor: Michał Siromski
 • Scenariusz: Grzegorz Janusz, Edyta Bystroń, Daniel Chmielewski, Paweł Garwol, Zvyrke, Piotr Wojciechowski, Michał Siromski
 • Rysunek: Rafał Szłapa, Edyta Bystroń, Daniel Chmielewski, Paweł Garwol, Zvyrke, Łukasz Godlewski,  Piotr Wojciechowski, Tomasz Niewiadomski, Jarosław Wojtasiński
 • Okładka: Krzysztof Gawronkiewcz
 • Wydawnictwo: Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów, Fundacja Z Wyboru
 • Data wydania: 2023.04.22 r.
 • Liczba stron: 88
 • Format: A4
 • Oprawa: twarda
 • Druk: cz-b. + kolor
 • ISBN: 978-83-967767-0-9
 • Cena: 79 zł

Dziękujemy Stowarzyszeniu Gildia Superbohaterów, Fundacja Z Wyboru za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus