„Chu”: „Pierwsze danie/(Jej) Opowieści z dna butelki” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 27-03-2023 06:29 ()


John Layman powraca do swojej serii o agencie cybopacie. Tyle tylko, że tym razem koncentruje się na jednej z jego sióstr. Główną bohaterką nowej opowieści jest mianowicie Saffron Chu. Jak każdy w licznej rodzinie Tony’ego ona również ma pewien dar związany z jedzeniem. Jest mianowicie cyboparką. Oznacza to, że jest w stanie poznać myśli osoby, która w danym momencie je dokładnie to samo co ona. Nie trzeba dodawać, że ten dar okaże się niezwykle użyteczny.  

Wszystko zaczyna się od nieudanego napadu, w którym bierze udział Saffron. Od razu bowiem trzeba powiedzieć, że w przeciwieństwie do swojego pracującego w policji brata pozostaje ona na bakier z prawem. Rassalonk zebrał ekipę profesjonalnych przestępców, by obrobić szefa konkurencyjnego gangu – Dona Bucatiniego. Napad był zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach i nie miał prawa się nie udać. Jednak pojawiły się nieprzewidziane okoliczności. Jedna z osób w krytycznym momencie zachorowała na… ptasią grypę i cała akcja rozsypała się jak domek z kart. Na marginesie warto odnotować, że akcja komiksu rozgrywa się przed zdarzeniami opisanymi w serii „Chew”. Ludzie dopiero zaczynają chorować i umierać. Na razie jeszcze nikt nie łączy przypadków ptasiej grypy z jedzeniem kurczaków. Tak czy inaczej, skok kończy się całkowitym niepowodzeniem. Saffron i jej chłopak Eddie Molay wprawdzie zdołali uciec, ale Bucatini wynajął płatnego zabójcę, który ma ich dopaść. Rozpoczyna się wyścig z czasem.  

Tak rozpoczynają się perypetie siostry Tony’ego Chu przedstawione w opowieści „Pierwsze danie”. W albumie zbiorczym znajdujemy jeszcze jedną historię „(Jej) Opowieści z dna butelki”, w której Saffron i Eddie na dobre już wchodzą do przestępczego świata. W sumie mamy tu dziesięć zeszytów serii, która zapowiada się bardzo ciekawie, ale na razie nie jest kontynuowana. Na internetowych stronach Image Comics można znaleźć informację, że zeszyt dziesiąty ukazał się w grudniu 2021 roku, a kolejnych na razie nie ma w zapowiedziach. Szkoda, bo Layman w bardzo udany sposób wrócił do wykreowanego wspólnie z Robem Guillorym świata. Spotykamy tu zarówno znanych, jak i nowych bohaterów, jest ten sam czarny humor oraz zaskakujące zwroty okazji. Co najważniejsze scenarzysta udowadnia, że nie opuścił go dar wymyślania najdziwniejszych umiejętności związanych z jedzeniem.  

Również nowy rysownik stanął na wysokości zadania i pokazał wymyślony przez Laymana świat w sposób oryginalny, a zarazem nawiązujący do wykreowanej przez Roba Guillory’ego stylistyki głównej serii. Dan Boultwood prezentuje cartoonową, zdecydowaną kreskę, która doskonale pasuje do tej konwencji. Niesamowicie ekspresyjne postaci, dynamicznie kadrowanie oraz emocjonujące sceny walk robią swoje. Pastelowa kolorystyka nadaje całości radosny charakter, choć wiemy przecież, że świat przedstawiony w komiksie stoi i progu epidemii. W albumie znalazło się mnóstwo dodatków. Wśród alternatywnych okładek, znajdziemy między innymi kilka prac Roba Guillory’ego, które na pewno ucieszą fanów serii „Chew”. Umieszczono tu również ołówkowe szkice kilku plansz oraz projekty postaci. To nie wszystko. Dla adeptów sztuki komiksowej szczególnie interesujące będą bez wątpienia strony zawierające kolejne etapy pracy twórców: scenariusz, szkic oraz ostateczną wersję planszy.

John Layman i Dan Boultwood w udany sposób wrócili do uniwersum serii „Chew”. Wartka akcja, nietuzinkowe poczucie humoru, ekscentryczna wyobraźnia i przykuwające wzrok rysunki to główne atuty komiksu. Możliwość odrobinę sentymentalnej podróży do znanych wątków oraz postaci również nie jest bez znaczenia. Całość prezentuje się interesująco, a Saffron Chu jest postacią z ogromną charyzmą i potencjałem. Pozostaje tylko mieć nadzieję na to, że seria będzie jeszcze kiedyś kontynuowana. Jak wiadomo, na amerykańskim rynku komiksowym nic nigdy nie kończy się definitywnie, zatem i w tym przypadku nie można wykluczyć, że przebojowa siostra agenta cybopaty jeszcze kiedyś powróci. 

 

Tytuł:Chu”: „Pierwsze danie/(Jej) Opowieści z dna butelki”

 • Scenariusz: John Layman
 • Rysunki i kolory: Dan Boultwood
 • Tłumaczenie: Robert Lipski
 • Wydawca: Mucha Comics
 • Data polskiego wydania: 07.03.2023 r.
 • Wydawca oryginału: Image Comics
 • Objętość: 256 stron
 • Format: 175x265 mm
 • Oprawa: twarda
 • Druk: kolorowy
 • ISBN 978-83-67571-05-0
 • Cena okładkowa: 129 zł

  Dziękujemy wydawnictwu Mucha Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 


comments powered by Disqus