„Biały Kieł” - recenzja
Dodane: 28-02-2023 23:53 ()
„Biały Kieł” to następny tytuł z serii „Adaptacje literatury” w komiksie” wydawnictwa Story House Egmont. Bardzo możliwe, że wiele osób słyszało o tym tytule. Gwoli przypomnienia, „Biały Kieł” autorstwa Jacka Londona to opublikowana w 1906 roku powieść o przygodach tytułowego mieszańca wilka i psa. Urodzony na wolności na dalekiej, dzikiej północy Ameryki przez przypadek trafia do wioski Indian i zostaje przez nich oswojony.
Później zostaje sprzedany traperowi, który wykorzystuje naszego czworonożnego bohatera do udziału w krwawych walkach psów. Psi protagonista musi odnaleźć się w pełnym okrucieństwa świecie ludzi i wywalczyć sobie prawo do życia. Podobno Jack London sięgnął do własnych wspomnień z czasów, gdy był poszukiwaczem złota na Alasce.
Za scenariusz odpowiada Caterina Mognato, czyli ta sama scenarzystka, która rozpisała w ramach tej serii adaptację „Przygód Tomka Sawyera”. Rysunkami zaopiekował się natomiast Walter Venturi, który wcześniej zajmował się redagowaniem tytułów w DC Comics oraz dla wydawnictwa Play Press Publishing. Pisał ponadto krótkie historie do magazynu „Lanciostory”. Rysował także do komiksowej serii „Zagor”, publikowanej na naszym rynku przez wydawnictwo Tore. Rysunki są czytelne i miło się je odbiera. Okładkę zilustrował Chris Regnault, który jest chyba już etatowym twórcą okładek powyższej serii. Za kolory odpowiada Minte Studio, czym jestem bardzo zaskoczony, wszystko jest poprawne i nad wyraz czytelne. Brawo!
Trzeba zaznaczyć, że wszystkie komiksy „Adaptacji Literatury” tak jak i ten, są obarczone skrótowością, tudzież inaczej pisząc, stanowią syntezę książek. Wynika to w pewnym stopniu z medium, jakim jest komiks i oczywiście muszą być one przystępne dla czytelnika, a w szczególności tego młodego. Narracja jest oszczędna i przez to prosta, dzięki czemu „Białego Kła” przyswaja się szybko i bez problemu. Szczególne wrażenie wywiera brutalność przyrody zestawiona z okrucieństwem człowieka. Rysunki, które są w miarę realistyczne, przedstawiają przemoc, aby wywołać emocje, co w sumie się udaje. Surowe rysunki Venturiego pasują do przedstawionej historii.
Można z łatwością przejść obok tego komiksu. Każdy czytelnik, który jest w pewnym wieku, czytał czy nawet słyszał o tym tytule i coś powinien o nim wiedzieć. Historia jest znana i oklepana, pokazująca naturę człowieka oraz zwierząt. Twórcom udało się uchwycić kwintesencję oryginału, wzruszyć czytelnika i dać nieco do myślenia. Pewne historie są jednak ponadczasowe. Toteż warto je opowiadać i może nawet skuszą one do sięgnięcia po literacki pierwowzór.
Tytuł: Biały Kieł
- Scenariusz: Caterina Mognato
- ilustracje: Walter Venturi
- Okładka: Chris Regnault
- Kolor: Minte Studio
- Tłumaczenie: Nika Sztorc
- Wydawca wersji oryginalnej: Editions Glenat
- Wydawca wersji polskiej: Story House Egmont
- Data premiery: 25 stycznia 2023 r.
- Oprawa: miękka
- Wymiary: 320 x 5 x 160
- Liczba stron: 48
- Papier: offset
- Cena: 34,99 zł
Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.
comments powered by Disqus