„Niezwykła podróż” tom 8: „Dwadzieścia tysięcy mil podlodowej żeglugi” część 2 - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Raven

Dodane: 10-01-2023 11:33 ()


Z deszczu pod rynnę. Noemie i Emilien nie mają szczęścia do sojuszników. Każdy z nich pragnie wykorzystać ponadprzeciętną wiedzę dzieciaków do poznania tajemniczej technologii i osiągnięcia przewagi nad wrogim państwem. Z niewoli japońskiej tym razem bohaterowie trafiają pod niekoniecznie przyjazną „kuratelę” niemieckiej opiekunki Sigrid. Agentka Rzeszy nie do końca wykonuje rozkazy swoich przełożonych i pragnie ugrać coś dla siebie w tym wyścigu po zakazaną technologię. A kluczem do sukcesu mają być właśnie Noemie i Emilien.

Z kolei bystre dzieciaki knują plan, jak pod przykrywką współpracy wyrwać się z objęć wroga. W tym śmiałym zadaniu ma im pomóc Hector, łącznik z ruchem oporu, a jednocześnie kucharz w obozie Sigrid. W tej lodowej pułapce jest jednak poważniejsze zagrożenie. Zbliżają się Rosjanie, którzy również pragną wykorzystać dobrodziejstwa zaawansowanej technologii. Niby mamy rok 1927 (alternatywny rzecz jasna), ale nic już nie przypomina tradycyjnego rozłożenia sił na świecie. Wciąż też wielką zagadką pozostają rodzice Noemie.

Ósmy tom serii to dalsza zabawa w ciuciubabkę i powolne odkrywanie kart. Zatem nie spodziewajmy się, że tajemnica szczególnie pożądanej technologii zostanie szybko rozwiązana. Bohaterowie cały czas kontynuują swoje badania, a niniejszy tom upływa pod znakiem agenturalnej rozgrywki. Komu można zaufać, kto pracuje dla obcego wywiadu? Dzieciaki nie mają wyboru i muszą trzymać się razem, prawda bowiem jest tutaj na wagę złota, nigdy nie wiadomo, jaki podstęp szykuje przeciwnik.

Obłędnie prezentują się plansze autorstwa Silvio Camboniego. Tym razem rysownik ma nieskończone pole do popisu do pokazania zaawansowanej technologii, świata skutego lodem i dynamicznych scen konfrontacyjnych. Poza studiowaniem kolejnych wynalazków bohaterowie decydują się na brawurową wycieczkę, która może zaważyć na ich dalszym losie. Nie da się ukryć, że Camboni ma nieograniczoną wyobraźnię w kreowaniu pojazdów, obszarów i przestrzeni industrialnych, które ukazuje w swoistym anturażu retrofuturystycznym. Akcja wprawdzie rozgrywa się w międzywojniu, co autor podkreśla architekturą budynków stylizowaną na tamten okres, ale też pozwala sobie puścić oczko w kierunku czytelnika, ubogacając świat o elementy, które wówczas nie należały do „krajobrazu” początku stulecia. Ten niecodzienny mariaż sprawia, że kadry wypełniają przeróżne wynalazki i maszyny, a całość współgra z wizją autora, podkreślając udanie wątki fantastyki naukowej.

Mimo że to kolejny tom cyklu, to wciąż nie wszystkie tajemnice ujrzały światło dzienne. Cliffhanger w końcówce zaostrza apetyt przed kontynuacją. Zaskakujący rozwój wydarzeń może zwiastować kilka ciekawych rozwiązań. Dlatego też oczekiwanie na dalszy ciąg upłynie pod znakiem niezaspokojonej żądzy ciekawości.

 

Tytuł: Niezwykła podróż tom 8: Dwadzieścia tysięcy mil podlodowej żeglugi część 2

 • Scenariusz: Denis-Pierre Filippi
 • Rysunki: Silvio Camboni
 • Tłumaczenie: Jakub Syty
 • Format: 215 x 290 mm
 • Papier: kredowy
 • Oprawa: miękka
 • Druk: kolor
 • Stron: 48
 • Wydawca: Wydawnictwo KURC
 • Data publikacji: 10.12.2022 r.
 • ISBN: 978-83-965732-6-1
 • Cena: 45 zł

 

Dziękujemy wydawnictwu Kurc za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 


comments powered by Disqus