„Lulu i Nelson” tom 2: „Królestwo lwów” - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 26-11-2022 23:11 ()


W drugim tomie serii kontynuujemy przygody rezolutnej Lulu, której ojciec trafił do więzienia, a ona żyje na farmie w otoczeniu dzikich zwierząt. Spełnia się zatem jej najskrytsze marzenia, a mianowicie odszukanie lwów do cyrku. Taki zamiar miał przynajmniej do tej pory. Dziewczynka po licznych perypetiach znalazła bezpieczny azyl oraz oddanego przyjaciela, Nelsona. Jednak życie na południowoafrykańskiej farmie zarządzanej przez adwokatkę Mary nie jest usłane różami. 

W grę wchodzi nie tylko niebezpieczeństwo ze strony dzikich zwierząt, które w przypadku dziewczynki wydaje się trochę na wyrost, odkąd stara się ona prowadzić życie w harmonii z naturą. Najgorsze zagrożenie pochodzi od najpodlejszego zwierzęcia na kuli ziemskiej, czyli człowieka. Knowania lokalnego „białasa”, który w czarnoskórej społeczności widzi jedynie tanią siłę roboczą, mogą wyrządzić najwięcej krzywdy osobom zamieszkującym farmę. Na razie akcja sabotażowa prowadzona jest subtelnie, a autorzy zwracają baczną uwagę na zachowania konkretnych bohaterów, odwołując się do ich sumienia i wrażliwości. Innymi słowy, kreślą sprawny dramat z marzeniami nastolatki, przepięknymi pejzażami i zwierzęcymi bohaterami w tle. Bo Lulu przeżywa właśnie największą przygodę swojego życia, w której czołowe miejsce zajmują lwy. 

Autorzy podwójnie – zarówno przez pryzmat więzionych i uciśnionych ludzi, jak i na przykładzie hasających do woli zwierząt pokazują istotną różnicę między życiem na wolności a uwięzieniem, nawet jeśli chodzi tylko o pokazy dzikich zwierząt w cyrku. Dlatego też poznając życie na farmie, formują się nowe poglądy Lulu, która widzi, że naturalnym środowiskiem jej pupili jest otwarta przestrzeń i wszystkie związane z tym przywileje. Nietrudno się domyślić, że z czasem wyrośnie na zagorzałą wojowniczkę o wolność praw dla wszystkich, którzy jej potrzebują. Nie uprzedzając jednak faktów, pozostaje rozkoszować się kunsztownie rozplanowanymi ilustracjami podkreślającymi piękno afrykańskiej przyrody, a także wrażliwość ludzkich serc na krzywdę innych.

Lulu i Nelson to pozycja godna uwagi, a także jeden z tych komiksów dla najmłodszych, który pod płaszczykiem przygodowej opowieści przemyca niezmienne i fundamentalne wartości. Wolność jest jedną z nich, a bez niej człowiek jest uwięziony identycznie jak lew czekający na występ, aby kosztem narzuconych mu przez oprawcę ograniczeń zabawić nierozumiejącą subtelnej różnicy gawiedź. Mocne i aktualne przesłanie.

 

Tytuł: Lulu i Nelson tom 2: Królestwo lwów

  • Scenariusz: Charlotte Girard, Jean-Marie Omont
  • Rysunki: Aurélie Neyret
  • Przekład: Maria Mosiewicz
  • Wydawca: Egmont
  • Data publikacji: 12.10.22 r. 
  • Oprawa: twarda
  • Objętość: 68 stron
  • Format: 216x285
  • ISBN: 978-83-281-5532-9
  • Cena: 44,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus