Jedna z najbardziej znanych i wielokrotnie nagradzanych powieści graficznych powraca!

Autor: Egmont Redaktor: Motyl

Dodane: 07-11-2022 21:30 ()


Za sprawą wydawnictwa Egmont, już 9 listopada br. na księgarskie półki powróci „Persepolis" Marjane Satrapi. To jedna z najbardziej znanych i wielokrotnie nagradzanych powieści graficznych na świecie. Animowana adaptacja komiksu otrzymała nagrodę w Cannes i nominację do Oscara, a sam album został wyróżniony nagrodą za scenariusz roku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême. Również 9 listopada do sprzedaży trafi album „Wyszywanki”, który jest swoistym uzupełnieniem „Persepolis”.

„Persepolis” to autobiograficzna historia Marjane Satrapi, w której autorka opisuje swoje dzieciństwo i dojrzewanie w latach 1980-1994, na tle gwałtownych przemian i religijnej rewolucji w Iranie. Polityka miesza się tu z wielowiekową tradycją i przejmującą opowieścią o dojrzewaniu. Satrapi relacjonuje kolejne etapy przemian z perspektywy dziecka w dojmującej rzeczywistości kraju, w którym tortury, partyzantka i obecność radzieckich szpiegów stają się codziennością.

„Persepolis” to donośny głos sprzeciwu wobec narzuconego siłą religijnego reżimu. W komiksowej autobiografii Marjane Satrapi ukazuje początek rewolucji islamskiej w Iranie, swój kilkuletni pobyt w Wiedniu i powrót do kraju. „Persepolis” to dzieło uniwersalne, pełne niezwykle celnych obserwacji oraz obrazów, zabarwione zarówno humorem, jak i ironią czy nostalgią. Przed patosem chroni je jednak poczucie dystansu autorki, wspaniale współgrające z czarno-białymi, często symbolicznymi ilustracjami.

"Persepolis" to przejmująca opowieść o dojrzewaniu, wierze, różnicach pomiędzy Wschodem i Zachodem oraz próbach odnalezienia swojego miejsca w życiu. Niezwykle autentyczna, ale też pogodna i dowcipna. Marcin Kamiński, onet.pl

To jest komiks przede wszystkim o emocjach: beztroskim szczęściu oraz smutku w samotności, wyobcowaniu w innym kraju, izolacji i niezrozumieniu. O odnajdywaniu siebie i swojej ścieżki; zdobywaniu doświadczeń życiowych, o różnie postrzeganej moralności, kulturze, ludziach i ich mentalnościach, oraz o wychowaniu społecznym i kulturalnym Irańczyków. Piękna, ale zarazem smutna i straszna jest ta opowieść. Przeczytana.com

Swoistym uzupełnieniem „Persepolis” jest album "Wyszywanki", w którym autorka oddaje głos innym irańskim kobietom ze swojego pokolenia. Z dala od mężów opowiedzą one o swoich doświadczeniach, czasem strasznych, kiedy indziej niewiarygodnych, ale często też zabawnych i wzruszających. Głos kobiet, którego warto posłuchać.

„Wyszywanki” Marjane Satrapi, których fabuła toczy się niejako równolegle do „Persepolis”, oferują czytelnikowi wielobarwną serię opowieści z życia kilku pokoleń Iranek. Młoda Marjane czuwa nad samowarem, a z ust zebranych na rodzinnym spotkaniu kobiet płyną kolejne historie. Ten album, choć całkiem osobny, stanowi nieodłączne uzupełnienie „Persepolis”.   

Marjane Satrapi (ur. 1969) jest irańsko-francuską autorką komiksów i książek dla dzieci, reżyserką filmową i felietonistką. Największą sławę przyniosła jej seria „Persepolis”. Obecnie mieszka i tworzy w Paryżu.


comments powered by Disqus