„Enola i niezwykłe zwierzęta” tom 3 - recenzja

Autor: Dawid Śmigielski Redaktor: Motyl

Dodane: 06-11-2022 12:18 ()


Przygody Enoli są coraz ciekawsze. Wydaje się, że seria dorasta wraz z czytelnikiem, co dobrze świadczy o scenarzyście tego projektu, Jorisie Chamblainie, który z tomu na tom ma lepsze pomysły. Szkoda, że nadal nie umie ich w pełni przekuć w angażującą fabułę, ale wszystko przed nami. W niniejszym albumie pani weterynarz stanie przed nie lada wyzwaniami. Najpierw będzie starała się pomóc chłopcu, który przemienia się w wilkołaka, a potem zajmie się rannym Gryfem, występującym w cyrku.

Zarówno „Nieszczęśliwy wilkołak”, jak i „Uwolnić gryfa!” pozbawione są głupotek występujących w poprzednich opowieściach. Akcja toczy się wolniej, scenariusze skupiają się mocniej na postaciach niż na szalonym pędzie i sztucznie kreowanym niebezpieczeństwie. Enola zaś będzie musiała się naprawdę wysilić, aby rozwiązać dwa skomplikowane przypadki, do których potrzebne są umiejętności wykraczające poza znajomość specjalistycznej medycy.

Tym razem Chamblain większy nacisk kładzie na ludzką naturę. Fantastyczne zwierzęta są jedynie katalizatorem wewnętrznych przemian nowych bohaterów. Niels będzie musiał zmierzyć się ze swoją wilczą osobowością, której tak naprawdę nie chce się wyzbyć, a Selena stanąć oko w oko z prawdą na temat jej ojca, a tym samym przedefiniować wartości przez nią wyznawane, co odbije się na działaniu cyrkowej trupy. Obie historie składające się na ten tom, łączą wątki obyczajowe, opowiadając o skomplikowanych relacjach rodzinnych i trudnych wyborach, jakie trzeba podjąć, czasem raniących najbliższych z przyrodniczymi ciekawostkami na temat niezwykłych stworzeń.

Miła dla oka warstwa graficzna tradycyjnie została wykonana przez Lucile Thibaudier. Cieszę się, że tym razem pojawiło się tu więcej kadrów z obfitością detali. Bo przeważnie emanują one taką smutną pustką. Nadal piętą achillesową artystki jest wizualizacja przyrody, która na wielu planszach prezentuje się zupełnie nijako. To aż dziwne, że komiks, w którym fabularnym wabikiem są te wszystkie niesamowite okazy fauny, nie jest w stanie oddać w interesujący sposób ich naturalnego środowiska występowania. Na tym polu rysowniczka ma jeszcze wiele do zrobienia.

Trzeci tom „Enoli i niezwykłych zwierząt” to najlepszy fragment serii. Atrakcyjni bohaterowie, mądra fabuła i dobrze przedstawione morały to najważniejsze atuty tego komiksu. Co prawda ciągle brakuje tu tej iskry rozpalającej wyobraźnie czytelnika, ale wszystko wydaje się zmierzać w odpowiednim kierunku.

 

Tytuł: Enola i niezwykłe zwierzęta tom 3

 • Scenariusz: Joris Chamblain
 • Rysunki: Lucile Thibaudier
 • Przekład: Maria Mosiewicz  
 • Wydawca: Egmont
 • Data wydania: 07.09.2022 r.
 • Oprawa: twarda
 • Objętość: 68 stron
 • Format: 216x285       
 • Papier: kreda
 • Druk: kolor
 • ISBN: 978-83-281-5047-8
 • Cena: 39,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji


comments powered by Disqus