Ekspozytura „Rygor” tom 2: Zapalić „Pochodnię” - recenzja

Autor: Michał Rataj Redaktor: Motyl

Dodane: 02-11-2022 22:08 ()


Od zawsze patrzę z podziwem na „występy” teatralnych lalek. Choć od razu przyznam, że gdy mam okazję takowe zobaczyć, często nie zwracam szczególnej uwagi na ich treść czy opowieść, którą przedstawiają. Złożoność gestów wykonywanych przez lalkarza, obserwującego przecież marionetkę od góry i to jeszcze tak, by pozostać niewidocznym, oraz efekt tych gestów w postaci przemyślanego ruchu marionetki oglądanej przez publiczność – to zawsze budzi moją fascynację. Choć niejeden lalkarz zapewne z dumą odparłby, że to drobiazg i łatwizna, pociąganie za sznurki, które w połączeniu ruchów ożywia teatralną lalkę to wyjątkowa sztuka.

Myślę, że Mieczysław Słowikowski – bohater komiksu „Ekspozytura Rygor” także byłby świetnym lalkarzem – w końcu z pociąganiem za sznurki radził sobie doskonale.

Wydawnictwo Egmont przedstawiło niedawno kolejny tom komiksu autorstwa Tobiasza Piątkowskiego i Marka Oleksickiego opowiadający o siatce szpiegowskiej działającej w Afryce Północnej podczas II wojny światowej.

 Przełom 1941 i 1942 roku. Słowikowski „Rygor” – oficjalnie przedsiębiorca, ma sporo roboty, w której musi uważać by „sznurki”, za pomocą których realizuje swoje zadania, nie poplątały się, tylko zgodnie działały na rzecz Aliantów. By rozwijać siatkę i sprawnie zbierać informacje, musi dotrzeć do przedstawicieli różnych nacji, nierzadko potykając się o animozje czy nienawiść. Na szczęście umie znajdować sposoby, by przekonać do pracy na rzecz wspólnego zwycięstwa.

Algier bywa jednak gorący, nie tylko jeśli chodzi o klimat. Ekspozytura Rygor zatem również musi uważać na działalność wrogiej agentury i być przygotowana na niebezpieczeństwo wsypy. Na szczęście na horyzoncie pojawia się nowa nadzieja za sprawą przyłączenia się do wojny Stanów Zjednoczonych, których armada zmierza przez Atlantyk. Jednak Amerykanie wobec swoich sojuszników również mają wymagania.

Piątkowski i Oleksicki ponownie przenoszą nas do pełnej słońca Afryki Północnej i jej wojennych realiów, w których wiele osób w rzeczywistości nie jest tymi, za których się podaje. Ponieważ metody postępowania niektórych bohaterów komiksu są bardzo dalekie od dyplomacji, drugi tom „Ekspozytury Rygor” również przeznaczony jest dla osób dorosłych. Po przeczytaniu komiksu możemy zapoznać się z opisem działalności polskiego wywiadu podczas II wojny światowej, przygotowanego przez zespół Agencji Wywiadu – honorowego patrona komiksu.

 

Tytuł: Ekspozytura „Rygor” – Zapalić „Pochodnię”, tom 2

  • Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
  • Rysunki: Marek Oleksicki
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Wydawca: Egmont
  • Data wydania: 28.09.22 r. 
  • Objętość: 64 strony
  • Format: 167x255
  • ISBN: 978-83-281-5560-2
  • Cena: 34,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus