„Enola i niezwykłe zwierzęta” tom 2 - recenzja
Dodane: 11-07-2022 21:59 ()
Praktyka lekarska Enoli trwa w najlepsze. Na świecie nie brakuje niezwykłych zwierząt, którym trzeba pomóc. A to krakenowi pożerającemu maszty statków lub yeti mającemu problem z jedzeniem w ogóle. Rezolutna dziewczyna rusza zatem z zapałem na dno oceanu i w wysokie góry, by wspomóc cierpiące istoty. Jak się okazuje, ich problemy niekoniecznie są natury medycznej.
Tom drugi omawianego cyklu oferuje nam dwie skrajne tematycznie przygody – „Polowanie na krakena” i „Zaginionego yeti”. I choć czyta się je z dużo większym zaciekawieniem niż poprzednie, to nadal jest to rozrywka nie najwyższych lotów. Szczególnie irytują w scenariuszach Jorisa Chamblaina uproszczenia fabularne, które trudno sensownie wytłumaczyć pociechom. No bo jak wyjaśnić umyślne narażanie czyjegoś życia dla zabawy? Oczywiście można, tylko po co robić z siebie głupka?
Głupkowaty charakter ma w szczególności pierwsza historia o podwodnych wyczynach olbrzymiego krakena i polującego na niego kapitana Jasnobrodego. Opowieść przypomina nieco niezbyt finezyjne kreskówki wyświetlane w późniejszych czasach istnienia Cartoon Network. Jednak ta dynamika wcale nie uprzyjemnia obcowania z Enolą i jej kocim towarzyszem, któremu często przytrafiają się osobliwe wypadki na drugim planie.
Za to wizualnie seria zyskała na wartości. Rysunki i kolory nabrały rumieńców. Nie rażą już tak sztucznością. Na pewno spora tego zasługa w lokacjach pozwalających na puszczenie wodzy wyobraźni. W końcu podmorskie głębiny niemal zawsze spowija tajemnica, a śnieżne zbocza gór są niebezpieczne i majestatycznie piękne. W tych sceneriach dobrze czuje się Lucile Thibaudier nadająca niezwykłym zwierzętom sympatycznego, czułego oblicza. Rysująca swobodnie, z ekspresyjnym zacięciem, nieprzywiązująca dużej uwagi do szczegółów, a stawiająca na przestrzeń w swoich pracach.
I być może gdyby Chamblain przywiązywał wagę do detali, jego komiks czytałoby się z nieskrytą przyjemnością, a tak można odnieść wrażenie, że scenariusze, które pisze, są zaledwie zalążkiem rodzących się pomysłów. Szybko przeniesionych na karty komiksu, zanim zdołają wyparować z jego umysłu. Pośpiech jest wskazany w przypadku dotarcia do poszkodowanego, lecz w pracy twórczej już niekoniecznie.
Tytuł: Enola i niezwykłe zwierzęta tom 2
- Scenariusz: Joris Chamblain
- Rysunki: Lucile Thibaudier
- Przekład: Maria Mosiewicz
- Wydawca: Egmont
- Data wydania: 18.05.2022 r.
- Oprawa: twarda
- Objętość: 68 stron
- Format: 216x285
- Papier: kreda
- Druk: kolor
- ISBN: 978-83-281-5046-1
- Cena: 39,99 zł
Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji
comments powered by Disqus