Przypominamy o wykładzie Macieja Bartkowa

Autor: Klub Dyskusyjny Unikat Redaktor: Motyl

Dodane: 05-07-2022 21:40 ()


Już w najbliższą sobotę, 9 lipca w Bibliotece Publicznej MOKSiR przy Alei Parkowej 16 w Chełmku, w Powiecie Oświęcimskim, będzie można wysłuchać wykładu Macieja Bartkowa na temat Zamku w Niedzicy.

W roku 1946 dwudziestoośmioletni student Andrzej Benesz wykopał spod ostatniego stopnia prowadzącego do bramy zamku Dunajec w Niedzicy tajemnicze zawiniątko. Znajdowało się w nim inkaskie pismo węzełkowe – kipu, zawierające wskazówki dotarcia do olbrzymiego skarbu Inków. Jakiś czas później wszyscy uczestnicy tych wydarzeń zginęli śmiercią tragiczną, co miało być wynikiem rzuconej na złoto klątwy inkaskich kapłanów. Śmierć ponieść mieli żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza, sołtys Niedzicy oraz kustosz zamku. Po latach w wypadku samochodowym zginął też sam Andrzej Benesz, będący wówczas wicemarszałkiem Sejmu PRL. W tym tajemniczym wypadku niektórzy dopatrywali się wręcz zamachu na jego życie. Tropem tajemnic niedzickiego zamku podążył Maciej Bartków. W trakcie wnikliwego śledztwa nie tylko dotarł do nowych świadków i dokumentów, ale ustalił także, jak cała historia o inkaskim skarbie przedstawiała się naprawdę. Czy w Niedzicy faktycznie odnaleziono ślady pobytu Inków, w tym ostatniego potomka słynnego Tupaca Amaru? Co kryło się w archiwach polskich, czeskich i weneckich? Gdzie ukryto złoto? Czy klątwa inkaskich kapłanów zadziałała? O tym właśnie opowiada książka „Tajny zamek Niedzica”.

Maciej Bartków - regionalista, poszukiwacz i pasjonat tajemnic Bytomia i Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem czasu II wojny światowej i okresu powojennego. Autor m.in. książek: „Tajemnica Szybu Południowego”, „Werwolf na Górnym Śląsku”, „Strażnicy IV Rzeszy”, „Kryptonim Maksymilian”. W swoich pracach demitologizuje historię niemieckiego podziemia, mającego operować w latach czterdziestych XX wieku na Śląsku, przybliża kulisy największej zagadki II wojny światowej na Śląsku, jaką jest sekret związany z ukryciem przez SS-manów w czeluściach Szybu Południowego ówczesnej kopalni „Prusy” nieznanego po dziś dzień ładunku, czy tropi zaginione w czasie wojny śląskie dzieła sztuki. Za największy sukces uważa odnalezienie w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej teczki personalnej Franciszka Sawickiego - bezpośredniego mordercy Danuty Siedzikówny „Inki”.

Spotkanie zaplanowano na godzinę 17. Wstęp na jest bezpłatny.

W trakcie wydarzenia będzie można nabyć książki autora, ale będzie też możliwość otrzymania darmowych egzemplarzy „Głosu Seniora”, kwartalnika „Wyklęci” i innych wydawnictw.

Portal Paradoks objął patronat nad wydarzeniem.


comments powered by Disqus