Sztuczna inteligencja - zagrożenia i korzyści. Czy wszyscy będziemy cyborgami?

Autor: Wydawnictwo Czarne Redaktor: Motyl

Dodane: 22-06-2022 21:40 ()


29 czerwca do księgarń trafi książka Łukasza Kamieńskiego Mimowolne cyborgi. Mózg i wojna przyszłości.

Technonauka świetnie wykorzystuje nasze pragnienie ciągłego udoskonalania się i pracuje nad coraz większym usprawnieniem człowieka. Literatura science fiction od lat pełna była bohaterów cyborgów, lecz naukowcy nie mogli za nią nadążyć. Dziś jednak fantastyka coraz dynamicznej przeistacza się w rzeczywistość, a nowoczesne technologie wkraczają nie tylko w życie wojska, ale również w naszą codzienność.

Mimowolne cyborgi Łukasza Kamieńskiego to fascynująca wyprawa do świata ludzi-maszyn i najnowszych osiągnięć nauki. Sięgając po twarde dane z zakresu technologii i bioinżynierii oraz odwołując się do popkultury, Kamieński opisuje długą drogę od superwojownika Achillesa do dystopijnych wizji niedalekiej przyszłości. Próbuje też odpowiedzieć na najbardziej palące pytania – jak wiele ulepszeń przyjmą ciało i umysł? Czy natura sama określi granicę, po której przekroczeniu pojawią się niemożliwe do przewidzenia skutki uboczne? A może przeciwnie – ciało zacznie się dostosowywać do ingerencji, aż do momentu pełnej technoewolucji?

Człowiek od wieków próbował poprawiać swoje zdolności i wykorzystywał najnowsze osiągnięcia techniki. Od teleskopu po mikroskop, od okularów po noktowizor, od kompasu po GPS. Czas na kolejną ewolucję. Od człowieka do cyborga.

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/mimowolne-cyborgi

Łukasz Kamieński (ur. 1976) – politolog, pracuje na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwent UJ i London School of Economics. Zajmuje się głównie przyszłością wojny, nowymi technologiami militarnymi, biotechnologicznym udoskonalaniem żołnierza, zwłaszcza w kontekście USA. Ważnym aspektem jego rozważań są społeczne i etyczne konsekwencje rozwoju nowych technologii wojskowych. Autor książek Nowy wspaniały żołnierz. Rewolucja biotechnologiczna i wojna w XXI wieku (2014), Farmakologizacja wojny. Historia narkotyków na polu bitwy (2012,  wydanej w językach angielskim, hiszpańskim, włoskim i francuskim w 2016 i 2017) oraz Technologia i wojna przyszłości. Wokół nuklearnej i informacyjnej rewolucji w sprawach wojskowych (2009). Mieszka w Krakowie. 


comments powered by Disqus