Ekspozytura „Rygor” tom 1: „Goście hotelu Arago” - recenzja

Autor: Michał Rataj Redaktor: Motyl

Dodane: 16-06-2022 23:26 ()


„Polacy poradzą sobie wszędzie” – biorąc pod uwagę szeroko rozsianych po świecie przedstawicieli Polonii, a także osiągnięcia naszych rodaków na obczyźnie w czasach pokoju, a zwłaszcza w realiach wojennych, muszę przyznać, że zgadzam się z tą opinią. Została ona wygłoszona przez bohatera nowego komiksu Tobiasza Piątkowskiego i Marka Oleksickiego – Ekspozytura „Rygor”.

Agencja Wywiadu, do której zadań należy między innymi: rozpoznawanie zagrożeń zewnętrznych, zapewnienie ochrony kryptograficznej łączności z polskimi placówkami dyplomatycznymi, a także prowadzenie wywiadu elektronicznego, obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. Z tej okazji jej władze postanowiły choć trochę wyjść z cienia i przybliżyć nam historię Ekspozytury Wywiadowczej Afryka Północna w Algierze z czasów II wojny światowej obejmując patronatem honorowym komiks opisujący jej działania.

Polska – Francja – Wielka Brytania. Polska – Rumunia – Bliski Wschód. Polska – ZSRR – Bliski Wschód. To tylko przykładowe i uproszczone w swym przebiegu kierunki tułaczki rozpoczętej jesienią 1939 roku przez wielu polskich obywateli – zarówno cywili, jak i wojskowych. Były one spowodowane ucieczką przed represjami, przymusowymi przesiedleniami, zniewoleniem czy po prostu chęcią walki i nie zawsze kończyły się powodzeniem i szczęśliwym dotarciem do celu. Dla wielu z tych osób sporym przeżyciem była też rozłąka z rodziną, która pozostała w Polsce, lub przedzierała się innymi szlakami w tym samym kierunku. Twórcy kultowej polskiej komedii „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” wcale nie przesadzili, przedstawiając szlak bojowy poczciwego Franka Dolasa.

Mieczysław Słowikowski, główny bohater komiksu Ekspozytura „Rygor”, oraz jego najbliżsi również przebyli długą i niebezpieczną drogę, nim dotarli do Algieru w Afryce Północnej. Muszę przyznać, że to nazwisko do tej pory kojarzyło mi się jedynie z postacią z serialu „Stawka większa niż życie” i, jak przystało na losy polskich bohaterów z czasów II wojny światowej, sporo straciłem. Słowikowski – oficer Wojska Polskiego, w 1941 roku został wysłany przez Oddział II Sztabu Generalnego do Algierii będącej wówczas pod panowaniem Francji Vichy z zadaniem zorganizowania tam siatki wywiadowczej. Na miejscu założył przedsiębiorstwo produkujące płatki owsiane. Co najciekawsze, choć firma miała być jedynie przykrywką, okazała się niezłym i dochodowym interesem, finansującym wiele przedsięwzięć wywiadowczych prowadzonych przez grupę Słowikowskiego.

Ekspozytura „Rygor” dołącza właśnie do rodziny komiksów założonej przez serie: „Bradl” i „Bazyliszki” wydanych przez Egmont. Scenariusz Tobiasza Piątkowskiego oraz rysunki Marka Oleksickiego przenoszą nas tym razem daleko od Warszawy. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych serii, także fabuła nowego komiksu jest fikcyjna i tylko opiera się na faktach. Biorąc pod uwagę znane z historii dokonania Mieczysława Słowikowskiego i jego agentów, czytając komiks i, jak mam nadzieję, kolejne tomy, nie powinniśmy narzekać na brak zwrotów akcji. Ponure sceny przedstawiające wspomnienia bohaterów z Polski czy Francji, z których mimo chęci i zapału do pracy musieli się wycofać, kontrastują tu z piaskowymi i pełnymi wszechobecnego słońca czasami ich działalności w Algierii – w której wreszcie w pełni mogą się wykazać i znacząco przydać się dla sprawy zwycięstwa Aliantów nad hitlerowskimi Niemcami. Zasadniczą różnicą, na którą zwróciłem uwagę podczas lektury Ekspozytury „Rygor” w porównaniu z poprzednimi, wymienionymi powyżej seriami, jest ukazanie większej brutalności jej bohaterów. O ile w „Bradlu” i „Bazyliszkach” śmierć była obecna, o tyle tutaj zobrazowana jest bardziej krwawo i bezpośrednio. Komiks posiada też oznaczenie „tylko dla dorosłych”, co warto mieć na uwadze, sięgając po niego jako pomysł na prezent.

 

Tytuł: „Ekspozytura „Rygor” tom 1: Goście hotelu Arago

 • scenariusz: Tobiasz Piątkowski
 • rysunki: Marek Oleksicki
 • wydawca: Egmont
 • oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • objętość: 72 strony
 • format: 167 x 255 cm
 • wydawnictwo: Egmont
 • data wydania: 01.06.2022 r.
 • oprawa: miękka
 • ISBN: 978-83-281-5559-6
 • cena: 34,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus